Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Ўзбекистон Либерал-демократик партияси (ЎзЛиДеП) Сиёсий Кенгаши ижро қўмитаси раиси Содиқжон Турдиев ўз лавозимини тарк этди.
Партия матбуот хизматининг «Газета.uz"га хабар қилишича, ЎзЛиДеП Сиёсий кенгашининг сешанба куни бўлиб ўтган йиғилишида Содиқжон Турдиевнинг вазифасидан озод этилишини сўраб қилган аризаси қондирилди.
Содиқжон Турдиев 2013 йил декабрида ЎзЛиДеП етакчилигига сайланган эди. 2015 йилдан буён Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикери ўринбосари эди. 2010—2013 йилларда Халқ депутатлари Асака туман кенгаши депутати бўлган. 2012 йилга қадар «Асака жилоси» фермер хўжалигига раҳбарлик қилган. 2012 йил ноябрида Ўзбекистон Фермерлар кенгаши рислигига сайланган.
Бахтиёр Якубов. Фото: ЎзЛиДеП.
2005 йилдан буён ЎзЛиДеП ижро қўмитаси раисининг ташкилий-партиявий ишлар ва кадрлар масалалари бўйича ўринбосари лавозимида фаолият кўрсатиб келаётган Бахтиёр Якубов партия раҳбари вазифасини бажарувчи бўлди.
Йиғилишда 12 июль куни парламент палаталари ва партиялар вакиллари билан бўлиб ўтган йиғилишда мамлакат Президенти томонидан юклатилган вазифалар ижроси юзасидан устувор вазфалар белгилаб олинди.

Председатель исполнительного комитета политического совета Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана (УзЛиДеП) Содикжон Турдиев покинул свой пост.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе партии, на прошедшем во вторник заседании политического совета УзЛиДеП было решено удовлетворить заявление Содикжона Турдиева об освобождении от должности. По имеющейся информации, он утвержден хокимом Джалалкудукского района Андижанской области.
Содикжон Турдиев был избран лидером УзЛиДеП в декабре 2013 года. С 2015 года являлся заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса. В 2010—2013 годах был депутатом Асакинского районного Кенгаша народных депутатов (Андижанская область). До 2012 года возглавлял фермерское хозяйство «Асака жилоси». В ноябре 2012 года был избран председателем Совета фермеров Узбекистана.
Бахтиёр Якубов. Фото: УзЛиДеП.
Исполняющим обязанности руководителя партии стал Бахтиёр Якубов, с 2005 года занимающий должность заместителя председателя исполкома УзЛиДеП по организационно-партийной работе и кадровым вопросам.
На заседании были определены приоритеты по выполнению задач, поставленных Президентом страны на совещании с представителями палат парламента и партий 12 июля.