Rossiya prezidenti Vladimir Putin yakshanba kuni kechqurun davlat tashrifi bilan Toshkentga keldi. Uni poytaxt aeroportida Shavkat Mirziyoyev kutib oldi, deb xabar berdi uning matbuot xizmati.
Asosiy tadbirlari dushanba kuniga belgilangan tashrif doirasida O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini rivojlantirish masalalarini muhokama qilish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston va Rossiya hududlari kengashining birinchi yig‘ilishida ikki davlat prezidentlari ham ishtirok etadi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha hamkorlik bo‘yicha hujjatlar to‘plami imzolanishi kutilmoqda.
Tashrif uchun Toshkent ikki davlat bayroqlari bilan bezatilgan. Butun shahar ekranlarida Vladimir Putin va boshqa rossiyalik rasmiylarga salomlar yozilgan.
Bu Vladimir Putinning mart oyida qayta saylanganidan keyin ikkinchi davlat tashrifidir. Birinchisi may oyining o‘rtalarida Xitoyda bo‘lgan.

Президент России Владимир Путин в воскресенье вечером прибыл с государственным визитом в Ташкент. В столичном аэропорту его встретил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, сообщила его пресс-служба.
В рамках визита, основные мероприятия которого намечены на понедельник, запланировано обсуждение вопросов развития узбекско-российских отношений стратегического партнёрства и союзничества.
Президенты двух стран также примут участие в первом заседании Совета регионов Узбекистана и России.
По итогам визита ожидается подписание пакета документов о сотрудничестве.
Ташкент к визиту украсили флагами двух стран. На экранах по всему городу размещены приветствия Владимиру Путину и других официальных лиц России.
Это второй государственный визит Владимира Путина после переизбрания в марте. Первый был в Китай в середине мая.