AQSh Senati Rossiyadan boyitilgan uran importini taqiqlovchi qonun loyihasini bir ovozdan ma’qulladi, deb xabar bermoqda Bloomberg. Endi qonunni AQSh prezidenti Jo Bayden imzolashi kerak. Vakillar palatasi ushbu qonun loyihasini o‘tgan yilning dekabr oyida ma’qullagandi.
Cheklov qonun kuchga kirgandan keyin 90 kun o‘tgach kuchga kiradi va 2040-yil oxirigacha amal qiladi. Shu bilan birga, hujjat 2028-yil boshigacha taqiqni vaqtinchalik chetlab o‘tish imkonini beradi.
Bloomberg nashrining ta’kidlashicha, Rossiya Qo‘shma Shtatlarga 90 ta Amerika yadro reaktori uchun yonilg‘i sifatida ishlatiladigan boyitilgan uranning taxminan 25 foizini yetkazib beradi va bu uni hajm bo‘yicha birinchi xorijiy yetkazib beruvchiga aylantiradi.
Agentlikning ta’kidlashicha, AQShda uranni sotish har yili Rossiyaga 1 milliard dollarga yaqin daromad keltirgan. Bu ta’minotni to‘ldirish qiyin bo‘lishi mumkin va yonilg‘i narxini taxminan 20 foizga oshirish xavfi mavjud, deya qayd etadi agentlik.
“Bu milliy xavfsizlik ustuvorligidir, chunki Rossiyaning uran manbalariga qaramlik AQSh iqtisodiyoti va Rossiyaning Ukrainadagi urushi oqibatida yanada zarar ko‘rgan fuqarolik yadro sanoati uchun xavf tug‘diradi”, — deyiladi Oq uy bayonotida.
Bloomberg Rossiyaning ushbu cheklovlarga mamlakatdan kam boyitilgan uranni eksport qilish va yetkazib berishni bir tomonlama taqiqlash bilan javob berishi haqida ham ma’lumot berdi.

Сенат Конгресса США единогласно одобрил законопроект, запрещающий импорт обогащённого урана из России, сообщает Bloomberg. Теперь закон должен подписать президент США Джо Байден. Палата представителей одобрила этот законопроект ещё в декабре прошлого года.
Ограничение начнёт действовать через 90 дней после вступления закона в силу и останется в силе до конца 2040 года. При этом документ допускает временный обход запрета до начала 2028 года.
Как отмечает Bloomberg, Россия поставляет в США примерно 25% обогащённого урана, используемого в качестве топлива для 90 американских атомных реакторов, что делает её первым по объёмам иностранным поставщиком этого материала.
Продажа урана в США ежегодно приносила России около 1 млрд долларов, но восполнение этих поставок может оказаться сложной задачей и сопряжено с риском повышения стоимости топлива примерно на 20%, отмечает агентство.
Ранее Белый дом призывал к «долгосрочному запрету» на поставки российского урана, чтобы разблокировать почти 2,7 млрд долларов для поддержки отечественной урановой промышленности, выделенных Конгрессом США при условии, что будут введены ограничения на импорт урана из России.
«Это приоритет национальной безопасности, поскольку зависимость от российских источников урана создаёт риск для экономики США и гражданской атомной промышленности, которая ещё больше пострадала из-за войны России в Украине», — отмечалось в заявлении Белого дома.
Bloomberg допустил, что Россия ответит на эти ограничения односторонним запретом на экспорт и поставки низкообогащённого урана из страны прекратятся немедленно.