Shavkat Mirziyoyev Tojikiston prezidenti Emomali Rahmonning taklifiga binoan 18−19-aprel kunlari davlat tashrif bilan Dushanbeda bo‘ladi, deya xabar bermoqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati.
Tashrif dasturiga muvofiq, Dushanbe shahrida oliy darajadagi muzokaralar, qator ikki tomonlama uchrashuv va qo‘shma tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Kun tartibidan O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari o‘rin olgan.
Savdo, sanoat, qishloq xo‘jaligi, energetika, transport va boshqa tarmoqlarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratiladi, hududlar o‘rtasidagi aloqalarni, madaniy-gumanitar va turizm almashinuvlarini kengaytirish masalalari ko‘rib chiqiladi.
O‘zbekiston va Tojikiston yetakchilari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashadi.
Sammit yakunlari bo‘yicha ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plamini qabul qilish ko‘zda tutilmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18−19 апреля посетит с государственным визитом Таджикистан, сообщила пресс-служба главы государства
Он проведёт в Душанбе переговоры с президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном, а также ряд двусторонних встреч и примет участие в совместных мероприятиях.
«В повестку дня включены вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства, стратегического партнёрства и союзничества», — говорится в сообщении.
Особое внимание планируется уделить продвижению проектов кооперации в области торговли, промышленности, сельского хозяйства, энергетики, транспорта и других отраслях. Будут также рассмотрены вопросы расширения межрегиональных контактов, культурно-гуманитарного и туристического обмена.
Президенты Узбекистана и Таджикистана также обменяются мнениями по актуальной международной и региональной проблематике.
«По итогам саммита предусматривается принятие солидного пакета двусторонних документов», — отмечается в сообщении.