Tasviriy san’at galereyasida (NBU) ketma-ket ikkinchi yil “Turk dunyosi rassomlari uchrashuvi” ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tashabbusi bilan shu kunlarda Toshkentda har yili o‘tkaziladigan Tasviriy va amaliy san’at festivali dasturiga xalqaro ko‘rgazma kiritilgan.
20-aprelga qadar galereyaning ko‘rgazma zallarida Xalqaro Turkiy madaniyat tashkilotiga (TURKSOY) a’zo davlatlari: Ozarbayjon, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston va O‘zbekiston rassomlarining asarlari bilan tanishishingiz mumkin.
O‘ziga xos “opalizm” janrida ijod qilayotgan Ozarbayjon xalq rassomi Sakit Mamedov hamda uning hamyurti va Istanbulda yashovchi hamkasbi Refik Aziz yana Toshkentdagi ko‘rgazma uchun o‘z asarlarini taqdim etdi. Ikkinchi rassom Turkiyada keng tanilgan: uning “Malazgird jangi 1071” kartinasi Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdog‘anga 2021-yilda tug‘ilgan kuniga sovg‘a sifatida taqdim etilgan, shu bilan birga, Ozarbayjonning Qorabog‘dagi g‘alabasi sharafiga Istanbul zarbxonasi rassom bilan hamkorlikda kumush esdalik tangalarini chiqargan.
Rassomlar Selin Gyoksel va Mehriban Mirab Turkiyaga vakillik qilmoqda. Ikkalasi ham Istanbulda yashaydi va ishlaydi, turli ta’lim muassasalarida rasm chizishdan dars beradi, mahalliy va xalqaro ko‘rgazmalarda qatnashadi.
Ko‘rgazmaning o‘zbek qismi Akmal Nur, Azamat Xatamov, Fayzulla Ahmadaliyev, Shahnoz Abdullayeva, Sardor Erkinov, Sarvinoz Qosimova va boshqalarning asarlari bilan namoyish etilgan.
“Turk dunyosi rassomlari uchrashuvi” ko‘rgazmasi 25 yildan beri mavjud. Uning maqsadi turkiy dunyoda rangtasvirni ommalashtirish va TURKSOYga a’zo mamlakatlar rassomlari o‘rtasida tajriba almashishdan iborat.

Выставку «Встреча художников тюркского мира» Галерея изобразительного искусства (НБУ) принимает второй год подряд. Инициатива проведения исходит от Академии художеств Узбекистана, вписавшей международную экспозицию в программу ежегодного Фестиваля изобразительного и прикладного искусства, который проходит в Ташкенте в эти дни.
До 20 апреля в экспозиционных залах галереи можно посмотреть на работы художников из стран-участниц Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ): Азербайджана, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Туркменистана и Узбекистана. За гостями небольшое численное преимущество: 22 автора к 18 местным.
Свои работы для ташкентской выставки вновь передал народный художник Азербайджана Сакит Мамедов, который пишет в собственном жанре «опализм», а также его соотечественник и коллега Рефик Азиз, проживающий в Стамбуле. Последний широко известен в Турции: его картину «Малазгирдская битва 1071» в качестве подарка на день рождения преподнесли президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану в 2021 году, тогда же Стамбульский монетный двор в коллаборации с художником выпустил серебряные памятные монеты в честь победы Азербайджана на Карабахе. Молодое поколение азербайджанских художников представляет Мазахир Рустамов.
Турцию представляют художницы Селин Гёксель и Мехрибан Мираб. Обе живут и работают в Стамбуле, преподают рисование в различных учебных заведениях, участвуют в локальных и международных выставках.
Узбекистанская часть экспозиции представлена работами Акмаля Нура, Азамата Хатамова, Файзуллы Ахмадалиева, Шахноз Абдуллаевой, Сардора Эркинова, Сарвиноз Касымовой и других.
Выставка «Встреча художников тюркского мира» существует на протяжении 25 лет. Её цель — популяризация живописи в тюркском мире и обмен опытом между художниками стран-участниц ТЮРКСОЙ.