O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston hukumatlari Qirg‘izistondagi Norin daryosida Qambarota GES-1 (GES-1) qurilishi bo‘yicha kelishuv imzolaydi. Bu Qozog‘iston Energetika vazirligi tomonidan jamoatchilik muhokamasi uchun e’lon qilingan hukumatlararo kelishuv loyihasida nazarda tutilgan.
Kelishuvda GES qurilishi loyihasini amalga oshirish va undan keyingi foydalanish doirasida tomonlar o‘rtasidagi hamkorlik shartlarini belgilash rejalashtirilgan.
Hujjatga ko‘ra, Markaziy Osiyo davlatlari tomonidan tayinlangan kompetent organlar Qambarota GES-1`da ishlab chiqarilgan elektr energiyasining butun hajmini sotib olishi kafolatlanadi.
Tomonlar o‘zaro kelishuv asosida qarorlar qabul qiladi va kelishilgan suv tashlash hajmlarini ta’minlashni hisobga olgan holda elektr stansiyasining ish rejimini boshqaradi.
Loyihani amalga oshirish uchun Qirg‘izistonda hududida aksiyadorlik jamiyati tashkil etiladi. Unda Qirg‘iziston ulushi 34 foiz, Qozog‘istonniki 33 foiz va O‘zbekistonniki 33 foiz bo‘ladi. Har bir tomon kompaniya ta’sischisini mustaqil ravishda belgilaydi. Tomonlarning ulushlari o‘zgarishsiz qoladi, ularni birlashtirish, boshqaga o‘tkazish va sotish taqiqlanadi.
Loyihani moliyalashtirishning asosiy manbalari kompaniya ta’sischilarining o‘z mablag‘lari, shuningdek, xalqaro moliya institutlari va banklardan jalb qilingan qarz va grant mablag‘lari bo‘ladi.
Loyihani amalga oshirish muddati texnik-iqtisodiy asoslarni tasdiqlash natijalari asosida belgilanadi.
Loyiha amalga oshirilgach, Qambarota GES-1 aksiyalari va aktivlari to‘liq Qirg‘iziston mulkiga aylanadi. Bitim Bishkekda imzolanishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov, Qozog‘iston energetika vaziri Bolat Akchulakov va Qirg‘iziston energetika vaziri Taalaybek Ibrayev 2023-yil yanvar oyida Bishkek shahrida Qambarota GES-1 qurilishi loyihasini amalga oshirish bo‘yicha yo‘l xaritasini imzolagandi.
Kelajakdagi GESning quvvati 1860 MVtni tashkil qiladi. GESning suv ombori hajmi 5,4 mlrd kub metr, to‘g‘on balandligi 256 metrni tashkil qiladi. Stansiya yiliga o‘rtacha 5,6 mlrd kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi. GES qurilishi 10 yil davom etishi kutilmoqda, shu jumladan, birinchi gidroagregat to‘rt yildan so‘ng foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.
2021-yil mart oyida Qirg‘iziston prezidentining O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida mamlakatlar o‘rtasida “Qambarota GES-1 qurilishi” investitsiya loyihasini hamkorlikda tayyorlash to‘g‘risidagi bitim va o‘zaro elektr energiyasi yetkazib berish to‘g‘risida protokol imzolangandi.
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov 2022-yil iyun oyida Qambarota GES-1 qurilishiga start bergan. Loyihaning dastlabki ishlari uchun 20 mln dollarga yaqin mablag‘ ajratilgan. Loyihaning Kanadaning SNC-Lavalin International Inc. konsorsiumi va va Rossiyaning “Janubiy energetika muhandislik markazi” tomonidan ishlab chiqilgan texnik-iqtisodiy asosiga ko‘ra, GES qurilishi uchun 2014-yil narxlarida 2,9 mlrd dollar talab etilgan. Shuningdek, 13-aprel kuni Qirg‘iziston rahbari loyiha xarajatlari 5−6 mlrd dollarni, o‘zini oqlash muddati esa 13−15 yilni tashkil etishini ta’kidladi.

Правительства Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана подпишут соглашение о строительстве Камбаратинской гидроэлектростанции (ГЭС-1) на реке Нарын в Кыргызстане. Это следует из проекта межправительственного соглашения, опубликованного для публичного обсуждения казахстанским Министерством энергетики.
В соглашении планируется определить условия сотрудничества между сторонами в рамках реализации проекта строительства гидроэлектростанции и дальнейшей её эксплуатации.
Согласно документу, организации, определённые центральноазиатскими странами, будут гарантированно покупать весь объём вырабатываемой на Камбаратинской ГЭС-1 электроэнергии.
Стороны будут принимать решения на основе консенсуса и управлять режимом работы электростанции с учётом обеспечения согласованных сторонами объёмов пропуска воды.
Для реализации проекта на территории Кыргызстана будет создана совместная акционерная компания. Доля Кыргызстана составит — 34%, Казахстана — 33% и Узбекистана — 33%. Учредителя компании каждая сторона определит самостоятельно. Доли сторон останутся неизменными с полным исключением возможности объединения, передачи и продажи своих долей.
Основными источниками финансирования проекта станут собственные средства учредителей компании, а также привлекаемые ею заёмные и грантовые средства международных финансовых институтов и банков.
Период реализации проекта будет определён по итогам актуализации и утверждения технико-экономического обоснования (ТЭО).
После реализации проекта акции и активы Камбаратинской ГЭС-1 полностью перейдут в собственность Кыргызстана. Соглашение намечено подписать в Бишкеке.
Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов, министр энергетики Казахстана Болат Акчулаков и министр энергетики Кыргызстана Таалайбек Ибраев в январе 2023 года в Бишкеке подписали дорожную карту по реализации проекта строительства Камбаратинской ГЭС-1.
Мощность будущей ГЭС составит 1860 МВт. Водохранилище ГЭС будет иметь объём 5,4 млрд кубометров и плотину высотой 256 метров. Станция будет ежегодно производить в среднем 5,6 млрд кВт·ч электроэнергии. Ожидается, что строительство ГЭС займёт 10 лет, в том числе первый гидроагрегат планируется сдать уже через четыре года.
В марте 2021 года во время визита президента Кыргызстана в Узбекистан страны подписали соглашение о совместной подготовке инвестиционного проекта «Строительство Камбаратинской ГЭС-1» и протокол по взаимопоставкам электроэнергии.
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров дал старт строительству Камбаратинской ГЭС-1 в июне 2022 года. На первоначальные работы по проекту было выделено около 20 млн долларов. По ТЭО проекта, разработанному консорциумом из канадской SNC-Lavalin International Inc. и российского «Южного инженерного центра энергетики», на строительство ГЭС требовалось в ценах 2014 года 2,9 млрд долларов. При этом 13 апреля глава Кыргызстана сообщил, что затраты на проект составят 5−6 млрд долларов, а срок окупаемости составит 13−15 лет.