21-aprelda 45 ta davlatdan tashrif buyurgan yugurish bo‘yicha professional sportchilar va havaskorlar O‘zbekistonning sport sohasidagi bosh tadbirlaridan biri — VI Toshkent xalqaro BYD marafonida ishtirok etadi.
Bu yil oltinchi Toshkent xalqaro BYD marafoni 6000 ga yaqin yuguruvchini qabul qiladi. Bugungi kunga qadar 4000 dan ortiq kishi, jumladan, Markaziy Osiyodagi yetakchi yugurish klublari a’zolari ham ariza topshirgan. O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi tashabbusi bilan marafonda ishtirok etish uchun yaqin va uzoq xorijdan ilg‘or sportchilar ham taklif etildi.
Toshkent marafoni xalqaro sport tadbiri bo‘lib, World Athletics Label maqomiga ega hamda Xalqaro yengil atletika federatsiyalari assotsiatsiyasining (World Athletics) rasmiy musobaqalar taqvimiga kiritilgan. Toshkent xalqaro marafoni yo‘nalishi Xalqaro marafonlar assotsiatsiyasi (AIMS) tomonidan sertifikatlangan. Tadbir arafasida mazkur nufuzli yugurish musobaqasiga tayyorgarlik darajasini kuzatish va uni qabul qilingan xalqaro standartlar asosida o‘tkazish uchun xalqaro ekspert kuzatuvchilari Toshkentga keladi.
Ishtirokchilarni ro‘yxatga olish Perfend.com onlayn platformasida havola orqali davom etmoqda.
Tadbir dasturi klassik 42 km marafon, 21 km yarim marafon, shuningdek, 3 va 10 km masofalarni o‘z ichiga oladi, bu har kim o‘ziga mos murakkablik darajasini topishiga imkoniyat beradi. Asosiy marafon arafasida, 20-aprel kuni bolalar uchun Kids Run yugurish musobaqasi, shuningdek, turli yosh guruhlari orasida mashhur bo‘lgan shimoliy yurish musobaqalarini tashkil etish rejalashtirilgan.
Marafonda ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish badali quyidagi qiymatlarda belgilangan:
• Kids Run — 1 km va shimoliy yurish — 3 km — 150 ming so‘m;
• 3 km — 150 ming so‘m;
• 10 km — 190 ming so‘m;
• yarim marafon — 21 km — 250 ming so‘m;
• marafon — 42 km — 350 ming so‘m.
Ushbu to‘lov yuguruvchilarga o‘zlari tanlagan masofada qatnashish va start paketini olish imkonini beradi, shu jumladan:
• bir dona chipli ko‘krak raqami;
• to‘rtta to‘g‘nog‘ich;
• ryukzak;
• kepka;
• marafon logotipi tushirilgan futbolka;
• tadbir kunida jamoat transporti uchun ikki dona chiptani o‘z ichiga oladi.
2024-yil tashkilotchilar kumush, oltin va platina ishtirokchilari raqamlarini taqdim etish bo‘yicha yangi xizmatni joriy qildi. Ushbu start raqamlarining egalari marafonning Telegram-bot orqali marshrut translyatsiyasini onlayn rejimda kuzatishlari mumkin bo‘ladi. Narxi tanlangan masofaga qarab o‘zgaradi — 250 ming so‘mdan 1,2 mln so‘mgacha.
“Toshkent marafonida 42 km masofani olti soatda bosib o‘tgan, professional sportchi yoki havaskor yuguruvchi bo‘lishidan qat’i nazar, har bir ishtirokchiga ikkinchi kattalar sport toifasi beriladi. Ommaviy havaskorlik sporti yetakchilari yugurish va sog‘lom turmush tarzini ommalashtirishga katta hissa qo‘shmoqda”, — deya ta’kidladi Yengil atletika federatsiyasi bosh kotibi Kamollidin Ro‘zamuhamedov.
Toshkent marafonining 2024-yilgi umumiy sovrin jamg‘armasi sezilarli darajada oshirildi va 720 mln so‘mni tashkil etadi. Bundan tashqari, erkaklar va ayollar o‘rtasida rekord o‘rnatish uchun asosiy mukofotlardan tashqari qo‘shimcha sovrinlar — marafon masofasi uchun 15 mln so‘m va yarim marafon uchun 10 mln so‘m taqdim etiladi.
Start-finish shaharchasi Afrosiyob va Beshyog‘och ko‘chalari chorrahasidagi “Humo Arena” sport majmuasi hududida joylashgan, masofaviy marshrut esa Toshkentning markaziy ko‘chalaridan biri bo‘ylab o‘tadi, bu ishtirokchilarga yangi yugurish shahri muhitiga chuqurroq kirib borish imkonini beradi.
Marafon tashkilotchilari:
• Toshkent shahri hokimligi;
• Sport vazirligi;
• Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi;
• “O‘zbekneftgaz” AJ;
• Milliy olimpiya qo‘mitasi;
• Mudofaa vazirligi;
• Ichki ishlar vazirligi;
• Yoshlar ishlari agentligi;
• Kasaba uyushmalari federatsiyasi;
• Favqulodda vaziyatlar vazirligi;
• O‘zbekiston Yengil atletika federatsiyasi.
O‘zbekiston Yengil atletika federatsiyasi ushbu sport musobaqasini Markaziy Osiyo yengil atletika assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda tashkillashtirmoqda.
VI Toshkent xalqaro BYD marafoni uchun ro‘yxatga olish joriy yilning 15-aprelida yakunlanadi. Start paketlarni tarqatish 17−19-aprel kunlari soat 10:00 dan 19:00 gacha Magic City ko‘ngilochar istirohat bog‘i hududida amalga oshiriladi.

Всего 10 дней остаётся до проведения одного из ожидаемых спортивных событий 2024 года — VI Ташкентского международного марафона BYD.
21 апреля более 6000 спортсменов и любителей бега из 45 стран мира соберутся на площади спортивного комплекса Humo Arena, чтобы испытать силы на марафонской и полумарафонской дистанциях, а также в забегах на 3 и 10 км.
Маршрут марафона пройдёт по одним из главных улиц Ташкента, предоставляя участникам возможность насладиться атмосферой города во время забега. Особенность события подчёркивается его признанным статусом среди беговых мероприятий: марафон включён в официальный календарь соревнований Международной ассоциации легкоатлетических федераций (World Athletics) и его трасса сертифицирована Ассоциацией международных марафонов и забегов (AIMS).
Накануне мероприятия в Ташкент прибудут международные эксперты-наблюдатели для контроля над уровнем подготовки и проведения престижного бегового соревнования в соответствии с принятыми международными стандартами, а также для проведения допинг-тестирования.
Организаторами марафона выступают хокимият Ташкента, Министерство спорта Узбекистана, Министерство высшего образования, науки и инноваций, АО «Узбекнефтегаз», Национальный олимпийский комитет, Министерство обороны Узбекистана, Министерство внутренних дел, Агентство по делам молодёжи, Федерация профсоюзов, Министерство по чрезвычайным ситуациям и Федерация лёгкой атлетики Узбекистана.
Федерация лёгкой атлетики Узбекистана совместно с Центральноазиатской легкоатлетической ассоциацией выступает координатором спортивного мероприятия.
Нововведением 2024 года стала опция выбора серебряных, золотых и платиновых номеров участника, предоставляющая дополнительные привилегии и особый статус на мероприятии. Стоимость будет варьироваться в зависимости от выбранной дистанции — от 250 тысяч сумов до 1,2 млн сумов.
Общий призовой фонд марафона составляет 720 млн сумов, что делает участие в соревнованиях ещё более привлекательным. Также каждому участнику Ташкентского марафона, вне зависимости от того, профессиональный спортсмен это или бегун-любитель, преодолевшему дистанцию в 42 км за шесть часов будет присвоен II взрослый спортивный разряд.
Для поддержки участников на марафонских и полумарафонских дистанциях приглашена специальная профессиональная команда пейсмейкеров. Их задача — поддерживать дух и настроение участников, а также помочь преодолеть маршрут за желаемое время.
Регистрация участников продлена до 15 апреля и осуществляется на онлайн-платформе Perfend.com. Зарегистрировавшиеся участники получат стартовый пакет, включающий:
- нагрудный стартовый номер с чипом;
- четыре булавки;
- рюкзак;
- кепку и футболку с логотипом марафона;
- два билета на общественный транспорт в день мероприятия.
Стоимость слотов — от 150 тысяч сумов до 350 тысяч сумов.
Регистрация на VI Ташкентский международный марафон BYD завершится 15 апреля. Раздача стартовых пакетов будет осуществляться с 17 по 19 апреля с 10:00 до 19:00 на территории парка аттракционов и развлечений Magic City.
20 апреля планируется организация забега для детей Kids Run, а также соревнования по северной ходьбе, которые популярны в качестве семейного досуга.
Можно присоединиться к марафону и стать частью захватывающего спортивного праздника. Стоит подготовиться к удивительным эмоциям, новым свершениям и встрече с силой внутреннего духа.