26-apreldan 12-mayga qadar Toshkentda sakkizinchi xalqaro jazz festivali bo‘lib o‘tadi, deb xabar qildi Madaniyati va san’atni rivojlantirish jamgg‘armasi matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga.
Festival YUNESKOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi shafeligida butun dunyoda nishonlanadigan 30-aprel — Xalqaro jaz kuniga mo‘ljallanib o‘tkaziladi.
“YUNESKO tinchlik, muloqot va o‘zaro hamjihatlikni rag‘batlantirish vositasi sifatida jaz kuchiga ishonadi, shu bois 2011-yilning noyabr oyida YUNESKO Bosh konferensiyasi jaz va uning sayyoramizning barcha burchaklaridagi kishilarni birlashtirishdagi diplomatik roliga urg‘u berish maqsadida 30-aprelni Xalqaro jaz kuni deb e’lon qilgan”, — deyiladi jamg‘arma xabarida.
2024-yilda O‘zbekistonda xalqaro jaz festivali sakkizinchi bor o‘tkaziladi. Festivalning barcha konsertlari “O‘zbekiston” xalqaro anjumanlar saroyi ortidagi ochiq osmon ostida o‘tkaziladi. Unga kirish bepul.
Festival dasturida Fransiya, Germaniya, Indoneziya, Isroil, Polsha, Ruminiya, Ukraina va Shveysariyadan tashrif buyuradigan jaz ijrochilari va guruhlari ishtirok etadi. Jamg‘arma taklifiga binoan festivalda Gregori Porter (AQSh), Kenni Garrett (AQSh), Igor Butman (Rossiya) va boshqa musiqachilar qatnashadi.
27-aprel kuni festivalda O‘zbekistondan, o‘tgan yilda bo‘lgani kabi, Jazzirama guruhi ishtirok etadi. 30-aprelda esa mahalliy jazning turli avlod vakillari va harakatlarini tamsil etuvchi ijrochilar ishtirokidagi konsert marafoni bo‘lib o‘tadi.
Shuningdek, festival dasturidan madaniy muloqot va erkin ijodiy suhbatlar uchun maydonni yaratish maqsadida O‘zbekiston musiqachilari va xorijiy mamlakatlar vakillarini birlashtiruvchi mahorat darslari o‘rin olgan.

Восьмой международный джазовый фестиваль пройдёт в Ташкенте с 26 апреля по 12 мая, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Фестиваль организуется под эгидой представительства ЮНЕСКО при содействии посольств ряда стран. Узбекистан участвует в глобальном праздновании дня джаза с 2015 года.
«ЮНЕСКО верит в силу джаза в качестве инструмента содействия миру, диалогу и взаимопониманию, поэтому в ноябре 2011 года Генеральная конференция ЮНЕСКО провозгласила 30 апреля Международным днём джаза, чтобы подчеркнуть джаз и его дипломатическую роль в объединении людей во всех уголках планеты», — отметили в фонде.
По приглашению посольств на фестивале свои страны представят исполнители из Германии, Израиля, Индонезии, Польши, Румынии, Украины, Франции и Швейцарии. Перед узбекистанцами выступят такие выдающиеся музыканты, как Грегори Портер (США), Кенни Гарретт (США), Игорь Бутман (Россия) и другие.
Узбекистан представит, как и в прошлом году, группа Jazzirama, которая выступит 27 апреля. 30 апреля состоится концертный марафон, в котором примут участие исполнители, представляющие разные поколения и течения отечественного джаза.
Концерты фестиваля пройдут под открытым небом на площадке за Дворцом международных форумов «Узбекистан». Вход свободный для всех желающих.
Кроме того, в рамках фестиваля пройдут мастер-классы, которые объединят музыкантов Узбекистана и представителей зарубежных стран.