Jahon prognozlash markazlarining dastlabki hisob-kitoblariga ko‘ra, O‘zbekistonda 2024-yilgi aprel oyi quruq va o‘rtacha iliq ob-havo bilan boshlanadi, deya xabar berdi O‘zgidromet xizmati agentligi matbuot xizmati.
Oyning birinchi besh kunligida havo +15…+20 daraja iliqqacha isiydi, kechalari harorat +5…+10 daraja iliq atrofida bo‘ladi.
Ushbu davrda respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida yog‘ingarchilik bo‘lishi ehtimoli ko‘proq. Tekislik hududlarda asosan yog‘ingarchiliksiz ob- havo bo‘ladi, faqat Samarqand, Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlarida 2−3-aprel kunlari ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Aprel oyi birinchi o‘n kunligining ikkinchi yarmida harorat asosan kechalari +8…+13 daraja iliq, kunduz kunlari +18…+23 daraja iliq bo‘ladi. Ikkinchi va uchinchi o‘n kunliklarda harorat kechalari +2…+7 daraja iliqdan +10…+15 daraja iliqqacha, kunduz kunlari +13…+18 dan +25…+30 darajagacha o‘zgarib turadi.
Oylik yog‘ingarchilik miqdori me’yordan kam, ba’zi joylarda me’yor atrofida bo‘ladi.
O‘zbekistonda aprel oyi odatda qanday o‘tadi?
Ushbu oy O‘zbekistonda bahorning ayni qizg‘in davridir — bunda bog‘larda daraxtlar gullashi, sabzavot va mevali ekinlar hosillari shakllanishi boshlanadi.
Aprel oyida havo haroratining keskin ko‘tarilishi davom etadi. Hududning katta qismida aprel oyining o‘rtacha harorati mart oyiga nisbatan 5−7 darajaga yuqori bo‘ladi. Respublikaning shimoli va cho‘l hududlarida havo tezroq isiydi, bunda o‘rtacha harorat mart oyidagi ko‘rsatkichlardan +8…+10 darajaga yuqori bo‘ladi.
Aprel — yilning eng nam oylaridan biridir. Yomg‘ir, odatda momaqaldiroq va kuchli shamollar bilan tez-tez kuzatiladi. Shimolda, eng chekka janubda va respublikaning cho‘l hududlarida o‘rtacha bir oyda 5 kundan 8 kungacha yog‘ingarchilik bo‘ladi, tog‘larga yaqin hududlarda esa yog‘ingarchilik kuzatiladigan kunlar soni 9−13 kunga ko‘payadi.
Meteorologik kuzatuvlarning butun tarixi davomida xilma-xil aprel oylari qayd etilgan.
Juda quruq aprel oylari ham kuzatilgan, bunda oy uchun yog‘ingarchilik miqdori me’yordan 20−50% dan ko‘p bo‘lmagan, ba’zi joylarda esa umuman kuzatilmagan. 1975-yilning aprel oyi ham shunday bo‘lgan edi. Toshkentda yomg‘ir faqat ikki marta yoqqan va oy davomida yog‘ingarchilik miqdori atigi 2 mm (me’yordan 3%) ni tashkil etgan.
Bu asrda eng quruq aprel oyi 2022-yilda kuzatildi. Toshkentda bir oyda 9 mm (me’yordan 14%) yog‘ingarchilik bo‘ldi. Lekin shunday aprel oylari ham kuzatilganki, unda oy uchun yog‘ingarchilik me’yordan 3−5 marta ko‘p bo‘lgan.
Masalan, Toshkentda 1990-yil aprel oyi meteorologik kuzatuvlar tarixida eng nam bo‘lib, oy davomida yog‘ingarchilik oylik me’yordan 300% atrofida bo‘ldi, yog‘ingarchilik bo‘lgan kunlar soni esa 19 kunni tashkil etdi.
1990-yil 8-aprel kuni Toshkentda yog‘ingarchilik miqdori bo‘yicha mutlaq rekord o‘rnatildi — bunda bir kecha-kunduzda 65 mm yomg‘ir yog‘di, aprel oyining oylik me’yori 62 mm sanaladi.
Aprel oyida yog‘ingarchilikning o‘ziga xos xususiyatlaridan biri hudud bo‘yicha va hatto bitta shahar atrofida yog‘ingarchilikning o‘ta notekis taqsimlanishidir.
O‘tgan 2023-yilning 2-aprel kuni Toshkent shahrida momaqaldiroq, kuchli shamol, ba’zi joylarda do‘l bilan kuchli jala yomg‘ir yog‘di. Bunda 2,5−3 soat ichida yog‘ingarchilik miqdori: Teleminora hududida — 10 mm, Toshkent-Observatoriya meteostansiyasi (Oloy bozori) hududida — 22 mm va Toshkent Xalqaro aeroporti hududida — 33 mm ni tashkil etdi.
Har 2−4 yilda respublikaning ayrim hududlarida yomg‘ir qorga aylanishi kuzatiladi. Oxirgi marta ushbu holat 2020-yil aprel oyida bo‘lgan, bunda aprel oyi birinchi o‘n kunligining oxirida markaziy va hatto janubiy hududlarning ba’zi joylarida, qishda ham kamdan-kam hollarda yog‘adigan qor yog‘di.
9-aprel kuni ertalab ba’zi joylarda qor qoplamining balandligi 7−20 sm ga yetdi.
O‘zbekistonda qor yog‘ishining eng kechki sanasi — 1989-yil 30-aprel oyida kuzatilgan edi. Bu O‘zbekistondagi kuzatuvlar tarixidagi yagona va ajoyib holatdir.
Aprel oyining harorat foni odatda beqaror bo‘ladi. Havoni bahoriy isishi qisqa muddatga sezilarli salqinlashish bilan o‘rin almashadi.
Isish davrida havo harorati kunduz kunlari +30…+33, ayrim kunlarda +35, janubda +36…+38 darajagacha ko‘tariladi. Ko‘pincha bunday harorat qiymatlari oyning ikkinchi yarmida kuzatiladi.
Salqin bo‘lgan davrda, mart oyidagi kabi tez-tez bo‘lmasa ham, lekin ba’zida kechalari harorat sovuq darajasigacha tushadi. So‘nggi 30 yil ichida sovuqlarning jadalligi −1…−4 daraja sovuqqa yetdi.
2022-yil aprel oyi O‘zbekistonda meteorologik kuzatuvlar tarixidagi eng issiq aprel bo‘ldi, bunda me’yordan 3−5 darajaga iliq bo‘ldi. Ushbu asrda 2009-yilning aprel oyi hududlarning katta qismida eng sovuq bo‘lgan.

В этом году апрель в Узбекистане начнётся с сухой и умеренно тёплой погоды. В первой пятидневке воздух прогреется до +15…+20 градусов Цельсия, ночью температура будет в пределах +5…+10 градусов, сообщил Узгидромет.
Осадки в этот период наиболее вероятны в предгорных и горных районах страны. По равнинной территории преобладание погоды без осадков, лишь по Самаркандской Кашкадарьинской, Сурхандарьинской областям 2−3 апреля местами возможен дождь.
Во второй половине первой декады апреля преобладающая температура ночью будет в пределах +8…+13 градусов, днём — +18…+23.
Во второй и третьей декадах колебание температуры ночью от +2…+7 градусов до +10…+15, днём — от +13…+18 градусов до +25…+30.
Месячное количество осадков меньше нормы, местами около нормы.
В апреле продолжается быстрый рост температуры воздуха. По большей части территории Узбекистана средняя температура апреля на 5−7 градусов выше, чем в марте. Интенсивнее всего теплеет по северу и пустынной зоне страны, где средняя температура превышает мартовские значения на 8−10 градусов.
Апрель — один из самых влажных месяцев в году, отметили синоптики. Дожди, обычно с грозами и шквалистым ветром, выпадают довольно часто. По северу, крайнему югу и пустынной зоне Узбекистана в среднем за месяц бывает от 5 до 8 дней с выпадением осадков, ближе к горам число дней с осадками увеличивается до 9−13.
За всю историю метеорологических наблюдений в стране наблюдались самые разные апрели.
апрель, погода
«Бывали экстремально сухие апрели, когда количество осадков за месяц не превышало 20−50% от нормы, а где-то они не отмечались вообще», — говорится в обзоре Узгидромета. Таким был апрель 1975 года. В Ташкенте дождь выпадал лишь дважды, и количество осадков за месяц составило всего лишь 2 мм (3% от нормы).
В этом веке самым сухим был апрель 2022 года. В Ташкенте за месяц выпало 9 мм (14% от нормы). А бывали и такие апрели, когда за месяц осадков выпадало в 3−5 раз больше нормы.
В Ташкенте самым влажным за всю историю метеорологических наблюдений был апрель 1990 года, когда за месяц выпало около 300% от месячной нормы, а число дней с осадками составило 19.
8 апреля 1990 года в Ташкенте был установлен абсолютный рекорд по количеству осадков за сутки — 65 мм дождя — при месячной норме апреля 62 мм.
«Отличительная особенность выпадения дождей в апреле — это крайняя неравномерность выпадения по территории и даже в пределах одного города», — объяснили синоптики.
В Ташкенте 2 апреля 2023 года прошёл сильный ливневой дождь с грозой, порывистым ветром, местами с выпадением града. При этом количество осадков за 2,5−3 часа составило: в районе Ташкентской телебашни — 10 мм, в районе метеостанции Ташкент-Обсерватория (Алайский рынок) — 22 мм, а в районе Международного аэропорта Ташкент — 33 мм.
Раз в 2−4 года в отдельных районах Узбекистана отмечается переход дождя в снег. В последний раз это было в апреле 2020 года, когда по центральным и даже местами по южным областям в конце первой декады апреля выпал снег. На утро 9 апреля высота снежного покрова местами достигала 7−20 см.
А самая поздняя дата выпадения снега в Узбекистане — 30 апреля 1989 года. Это был уникальный случай, единственный за всю историю наблюдений в Узбекистане.
Неустойчивым бывает обычно и температурный фон апреля. Бурные весенние потепления сменяются непродолжительными, но довольно значительными похолоданиями,
В периоды потеплений температура воздуха в дневные часы повышается до +30…+33 градусов Цельсия, в отдельные дни — до +35, по югу — до +36…+38 градусов. Чаще всего такие значения температуры отмечаются во второй половине месяца.
При похолоданиях, не так часто, как в марте, но иногда происходит понижение ночной температуры до заморозков. За последние 30 лет интенсивность заморозков достигала -1…−4 градусов.
Самым тёплым апрелем за всю историю метеорологических наблюдений в Узбекистане был апрель 2022 года — на 3−5 градусов теплее нормы. А апрель 2009 год по большей части территории был самым холодным в этом веке.