Yaqin o‘n yilliklarda dunyo aholisi qora o‘latdan (14-asrdagi vabo pandemiyasi) keyin birinchi marta kamayishni boshlaydi. Bunga tug‘ilishning keskin pasayishi sabab bo‘ladi, deb yozdi The Telegraph Lancet jurnalida chop etilgan tadqiqotga tayanib.
Nashrning eslatishicha, qora o‘lat pandemiyasi sayyoramiz aholisining qisqarishi qayd etilgan tarixdagi yagona davrdir. Tarixchilarning qayd etishicha, kasallik natijasida dunyo aholisi 400 milliondan 350 million kishiga qisqargan.
Aholi o‘sishini saqlab qolish uchun tug‘ilish koeffitsiyenti har bir ayolga 2,1 nafar bola to‘g‘ri kelishi kerak, deb yozadi The Telegraph. 2021-yilda bu ko‘rsatkich butun dunyo bo‘ylab 2,23 ni tashkil etdi. Ammo tadqiqotchilar uning barqaror pasayishiga ishora qilmoqdalar. 1950-yilda dunyoda tug‘ilish darajasi 4,84 bo‘lgan bo‘lsa, 2050-yilga kelib bu ko‘rsatkich 1,83, 2100-yilda esa 1,59 bo‘lishi kutilmoqda.
Bu 2050-yilda 204 ta davlatdan 155 tasida tug‘ilish darajasi o‘z aholisini saqlab qolish uchun zarur bo‘lgan darajadan past bo‘lishini anglatadi, deb yozadi The Telegraph. 2100-yilga kelib, bunday mamlakatlar soni 198 tani tashkil etadi, ya’ni dunyo aholisining 97 foizini tashkil etadi.
Tadqiqotchilar ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda 2021-yilda tug‘ilish darajasi 2,87 ni tashkil qilgan. 2050-yilga kelib u 2,34 ga, 2100-yilga kelib esa 1,97 ga kamayadi.
Olimlarning ta’kidlashicha, aholi sonining kamayishining ijtimoiy ta’siri “katta” bo‘ladi, chunki keksa odamlar yoshlardan ko‘proq bo‘lib, sog‘liqni saqlash xizmatlari va ishchi kuchiga bosim kuchayadi.
Kelgusi asrning boshiga kelib, faqat 26 mamlakatda tug‘ilish ko‘rsatkichi o‘lim sonidan yuqori bo‘ladi, “dunyoning aksariyat qismi aholining tabiiy qisqarishini boshdan kechirmoqda”, deya qo‘shimcha qiladi tadqiqotchilar. Ularning hisob-kitoblariga ko‘ra, bu ish kuchi tanqisligini to‘ldirish uchun hali ham baby boom`ni (tug‘ilish keskin ortishi) boshdan kechirayotgan mamlakatlardan immigratsiyaning ko‘payishiga olib kelishi mumkin.
Tadqiqot hammuallifi va Vashington universiteti qoshidagi Sog‘liqni saqlash o‘lchovlari va baholash institutining (IHME) yetakchi tadqiqotchisi Natalya Bhattacharjining aytishicha, tug‘ilish ko‘rsatkichlarining pasayishi “jahon iqtisodiyoti va xalqaro balansni butunlay o‘zgartiradi va jamiyatni qayta tashkil etishni talab qiladi”.
“Afrikadan Sahroyi Kabir janubigacha baby boom jadal davom etayotgani fonida muhojirlar o‘rtasida iqtisodiy o‘sishni saqlab qolish uchun kuchli raqobat mavjud. Shu sabab migratsiya va global yordam tarmoqlari bilan bog‘liq muammolarni global tan olish yanada muhimroq bo‘ladi”, — dedi Bhattacharji.

Население Земли в ближайшие десятилетия начнёт сокращаться впервые со времён «Чёрной смерти» (пандемии чумы в 14-м веке). Причиной станет резкое падение уровня рождаемости, пишет The Telegraph со ссылкой на опубликованное в журнале Lancet исследование.
Газета напоминает, что пандемия бубонной чумы — единственный период в истории, когда было зафиксировано сокращение население планеты. По оценкам историков, в результате болезни население Земли сократилось с 400 млн до 350 млн человек.
Для поддержания роста населения показатель рождаемости должен составлять 2,1 ребёнка на женщину, отмечает The Telegraph. В 2021 году во всем мире этот коэффициент был на уровне 2,23. Но исследователи указывают на его стабильное снижение — если в 1950 году мировой коэффициент рождаемости составлял 4,84, то к 2050 году он, как ожидают учёные, составит 1,83, а к 2100 году — 1,59.
Это означает, что в 2050 году в 155 из 204 стран уровень рождаемости будет ниже, чем необходимо для поддержания численности населения, пишет The Telegraph. К 2100 году таких стран будет уже 198, или 97% мирового населения, а на страны Африки к югу от Сахары будет приходиться более одного из каждых двух рождённых в мире детей.
По подсчётам исследователей, показатель рождаемости в Узбекистане в 2021 году составил 2,87. К 2050 году он уменьшится до 2,34, а к 2100-му — до 1,97.
Учёные отмечают, что для общества последствия сокращения численности населения будут «огромными», поскольку пожилых людей станет больше, чем молодых, и это увеличит нагрузку на службы здравоохранения и рабочую силу.
К началу следующего столетия только в 26 странах уровень рождаемости превысит число умирающих, при этом «большая часть мира перейдёт к естественной убыли населения», добавляют исследователи. Это, по их оценкам, может привести также и к увеличению иммиграции из стран, где все ещё наблюдается «бэби-бум» (baby boom — «взрыв рождаемости»), чтобы восполнить нехватку рабочей силы.
Соавтор исследования и ведущий научный сотрудник Института показателей и оценки здоровья (IHME) Вашингтонского университета Наталья Бхаттачарджи заявила, что снижение уровня рождаемости «полностью изменит глобальную экономику и международный баланс сил и потребует реорганизации общества».
«Глобальное признание проблем, связанных с миграцией и глобальными сетями помощи, станет ещё более важным, когда существует жёсткая конкуренция за мигрантов за поддержание экономического роста, а также по мере того, как беби-бум в странах Африки к югу от Сахары продолжается быстрыми темпами», — сказала Бхаттачарджи.