Konferensiyada Jahon banki, E-commerce platformalari, davlat organlari, moliya va bank servislari va 19 mamlakatdan logistika kompaniyalari ekspertlari shaxsan ishtirok etdi. Tadbirning maqsadi — kichik va o‘rta biznes korxonalari o‘rtasida bilim va resurslar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, Markaziy Osiyo mamlakatlarining xalqaro tashkilotlari, davlat organlari, kichik va o‘rta bizneslari o‘rtasida muloqot maydonchasini tashkil etish.
“Elektron tijoratning zamonaviy iqtisodiyotdagi asosiy rolini e’tirof etgan holda, E-GATE dasturi orqali Jahon banki Tojikistonning elektron tijoratni rivojlantirishga intilishini faol qo‘llab-quvvatlamoqda. E-GATE dasturi orqali biz Tojikistonning kichik va o‘rta biznesiga global B2B elektron tijorat platformalariga zarur bo‘lgan a’zolikni taklif qilamiz, bu esa oflayn formatda bo‘lmagan bozorga kirish imkonini beradi, hukumatga qulay qonunchilikni ishlab chiqishda texnik yordam ko‘rsatamiz va salohiyatni oshirish tadbirlari orqali global bilimlarni mamlakatning elektron savdo maydonchalari baham ko‘ramiz”, — dedi Ozan Sevimli, Jahon bankining Tojikistondagi doimiy vakili.
reklama, uzum
“Dastlabki bosqichda elektron tijorat bozorining barcha o‘yinchilari bir xil vazifalarni hal qilishlari kerak: infratuzilmani qurish, tadbirkorlar va foydalanuvchilarni o‘qitish, normativ-huquqiy bazani shakllantirish uchun davlat organlari bilan faol muloqotni davom ettirish. O‘zbekistonda umuman bozor va xususan milliy marketpleysning o‘sishi uchun sharoitlar yaratish maqsadida ulkan ishlar amalga oshirildi. Keyingi besh yil ichida KPMG prognozlariga ko‘ra E-commerce mamlakatda 7 baravar o‘sadi, bizning platformamiz 2023-yilda yilga qaraganda 23 baravar o‘sdi, bu mamlakatda onlayn savdoga bo‘lgan talabni ko‘rsatadi. Ishonchim komilki, bizning tajribamiz va Tojikiston tadbirkorlari bilan faol muloqot olib borayotgan Uzum Market sotuvchilarining tajribasi mamlakatda onlayn savdoni rivojlantirish uchun foydali bo‘ladi”, — dedi Uzum strategiya va biznesni rivojlantirish bo‘yicha direktori Nikolay Seleznev.
Konferensiya doirasida O‘zbekiston sellerlari assotsiatsiyasi va Tojikiston kichik va o‘rta biznes milliy Assotsiatsiyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida shartnoma imzolandi. Konferensiya Tojikiston, Markaziy Osiyo mamlakatlari va jahon E-commerce hamjamiyati o‘rtasida samarali munosabatlarni o‘rnatish va O‘zbekiston investitsiya salohiyatini ochish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishdagi qadam bo‘ladi.

В конференции Всемирного банка Elevating Global Access Through E-commerce in Tajikistan приняли участие эксперты экосистемы Uzum, а также продавцы национального маркетплейса Uzum Market. Конференция стала одной из первых международных форумов по электронной коммерции в Таджикистане.
uzum, реклама
В конференции очно приняли участие эксперты Всемирного банка, E-commerce платформ, государственных органов, финансовых и банковских сервисов и логистических компаний из 19 стран. Цель мероприятия — положить начало обмену знаниями и ресурсами между предприятиями малого и среднего бизнеса, создать площадку для диалога между международными организациями, государственными органами, малым и средним бизнесом стран Центральной Азии.
«Признавая ключевую роль электронной коммерции в современной экономике, посредством программы E-GATE Всемирный банк активно поддерживает стремление Таджикистана к развитию электронной коммерции. С помощью программы E-GATE мы предлагаем малому и среднему бизнесу Таджикистана крайне необходимое членство на глобальных платформах электронной коммерции B2B, что позволяет получить доступ к рынку, которого нет оффлайн, оказываем техническую поддержку правительству в разработке благоприятного законодательства и делимся глобальными знаниями с электронными торговыми площадками страны посредством проведения мероприятий по наращиванию потенциала», — отметил Озан Севимли, постоянный представитель Всемирного банка в Таджикистане.
«На начальном этапе всем игрокам рынка электронной коммерции необходимо решать одни и те же задачи: строить инфраструктуру, обучать предпринимателей и пользователей, поддерживать активный диалог с государственными органами для формирования нормативно-правовой базы. В Узбекистане была проделана огромная работа, чтобы создать условия для роста рынка в целом и национального маркетплейса в частности. В течение ближайших пяти лет, прогнозам KPMG E-commerce в стране вырастет в 7 раз, наша платформа в 2023 году выросла в 23 раза год к году, что говорит о востребованности онлайн-торговли в стране. Уверен, наш опыт и опыт продавцов Uzum Market, которые уже ведут активный диалог с предпринимателями Таджикистана, будет полезен для становления онлайн-торговли в стране», — сказал директор по стратегии и развитию бизнеса Uzum Николай Селезнев.
В рамках конференции был подписан договор о сотрудничестве между Ассоциацией селлеров Узбекистана и Национальной ассоциацией малого и среднего бизнеса Таджикистана.
Конференция станет шагом в установлении продуктивных отношений между Таджикистаном, странами Центральной Азии и мировым E-commerce сообществом и создании благоприятных условий для раскрытия инвестиционного потенциала Узбекистана.