Agentlikning “Gazeta.uz” so‘roviga javoban aniqlik kiritishicha, o‘sha kuni tarbiyachilar bolalarni qarovsiz qoldirgani ortidan ko‘chaga 2−3 nafar bola chiqib ketgan. Ulardan biri ko‘chadagi ariqqa tushib ketgan va vafot etgan.
“Hozirda mazkur oilaviy maktabgacha ta’lim tashkiloti faoliyatini tugatish yuzasidan akt qilinmoqda”, — deydi agentlik matbuot xizmati rahbari Movluda Asqarxo‘jayeva.
Jizzax viloyati prokuraturasi ham voqea bo‘yicha munosabat bildirdi, unga ko‘ra, holat yuzasidan tuman prokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshirish ishlari olib borilmoqda.
“Vafot etgan bola bog‘chaga noqonuniy tartibda qatnagan”
Maktabgacha ta’lim agentligining qayd etishicha, mazkur oilaviy maktabgacha ta’lim tashkiloti 2020-yil 3-dekabrda tashkil topgan. 2023-yil aprel oyigacha 25 nafar bolani qabul qiladigan quvvatda faoliyat olib borgan. MTT bilan aprel oyida yangi tuzilgan bitimda esa quvvat 18 o‘rin deb belgilangan.
Ta’limni boshqarish axborot tizimi — “Bolalar bog‘chasi”ga ko‘ra, 15-fevral holatiga bolalar soni 18 nafarni tashkil etishi ko‘rsatilgan. Ammo vafot etgan bola B.P. tashkilotga qatnovchi bolalar ro‘yxatiga kiritilmagan, ya’ni noqonuniy tartibda qatnagan.

15 февраля воспитанница семейного детского сада «Н. Ш., расположенного в Дустликском районе Джизакской области, осталась без присмотра, вышла на улицу и погибла. Об этом сообщила пресс-служба Агентства дошкольного образования.
В ответ на запрос «Газеты.uz» в агентстве уточнили, что в тот день из сада вышли двое-трое детей, и один из них погиб, упав в арык.
«В настоящее время составляется акт о прекращении деятельности данного семейного дошкольного образовательного учреждения», — сообщила пресс-секретарь ведомства Мавлюда Аскарходжаева.
По данным агентства, семейный детский сад был создан 3 декабря 2020 года. До апреля 2023 года его посещали 25 детей. С апреля по новому соглашению сад могли посещать 18 детей.
В информационной системе управления образованием «Болалар богчаси» количество детей в этом детском саду по состоянию на 15 февраля составляло 18 человек. Однако погибший ребёнок не был включён в список детей, посещающих указанное дошкольное учреждение, то есть посещал его незаконно, заявили в агентстве.