17-fevral kuni “2024-trendlari” konferensiyasi doirasida soha mutaxassislari, Uzum Market milliy marketpleysi rahbarlari va tadbirkorlarning o‘zlari marketpleysda biznesni qanday rivojlantirish haqida so‘zlab berishadi. Konferensiya Jahon banki, O‘zbekiston Monopoliyaga qarshi qo‘mitasi va “Kapitalbank” ko‘magida o‘tkaziladi.
O‘zbekistondagi onlayn-savdo bozori Markaziy Osiyoda tez o‘sib borayotganlardan biri bo‘lib, butun O‘zbekiston bo‘ylab tadbirkorlar va xaridorlar marketpleyslarni faol o‘zlashtirmoqda. Ushbu o‘sishning muhim omili — milliy platformalar, ishlab chiqaruvchilar, shuningdek kichik va o‘rta biznesni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashdir. Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak konferensiyada tabrik nutqi bilan chiqish qiladi.
Hozirda yirik milliy platformalardan biri Uzum Market qanday rivojlanayotgani, tadbirkorlar uchun rejalar va yangi imkoniyatlar haqida marketpleysning bosh direktori Ilshat Xametov gapirib beradi.
“Bugungi kunda Uzum Market infratuzilmasidan mamlakat bo‘ylab 8000 dan ortiq kompaniya va tadbirkorlar o‘z biznesini rivojlantirish uchun foydalanmoqda. Ularning sonini ko‘paytirish uchun esa biz geografiyani kengaytiramiz va yangi omborlar quramiz, ekotizim sheriklari bilan birgalikda tadbirkorlar uchun yangi moliyaviy vositalar va onlayn servislarni ishlab chiqamiz. Va, albatta, biz sotuvchilar hamjamiyatini rivojlantirishni faol qo‘llab-quvvatlaymiz, chunki hech kim tadbirkorni sohadagi hamkasbidan yaxshiroq tushunmaydi”, — dedi Ilshat Xametov.
Forum doirasida top-sellerlar foydali maslahatlar va keyslar bilan o‘rtoqlashadi, “Kapitalbank” vakillari biznesni rivojlantirish uchun moliyaviy vositalar haqida gapirib berishadi, analitik servislarning rahbarlari ishtirokchilarga ma’lumotlar asosida ishlarni yo‘lga qo‘yishga yordam berishadi va ishlab chiqaruvchilar bilan ishlash bo‘yicha mutaxassislar sizga bozorlardagi assortimentni qanday kengaytirish mumkinligi haqida aytib berishadi.

В рамках конференции «Тренды 2024» 17 февраля эксперты отрасли, руководители национального маркетплейса Uzum Market и сами предприниматели расскажут о том, как развивать бизнес на маркетплейсе. Конференция пройдёт при поддержке Всемирного банка, Антимонопольного комитета Узбекистана и «Капиталбанка».
Рынок онлайн-торговли в Узбекистане — один из быстрорастущих в Центральной Азии, предприниматели и покупатели со всей страны активно осваивают маркетплейсы. Важный фактор этого роста — государственная поддержка национальных платформ, производителей, а также малого и среднего бизнеса. С приветственным словом на конференции выступит первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак.
О том, как сейчас развивается одна из крупнейших национальных платформ Uzum Market, планах и новых возможностях для предпринимателей расскажет генеральный директор маркетплейса Ильшат Хаметов.
«Сегодня инфраструктуру Uzum Market для развития своего дела используют более 8000 компаний и предпринимателей со всей страны. А чтобы их количество росло, мы расширяем географию и строим новые склады, вместе с партнёрами по экосистеме разрабатываем новые финансовые инструменты и онлайн-сервисы для предпринимателей. И, конечно, мы активно поддерживаем развитие сообщества продавцов, ведь никто не поймёт предпринимателя лучше, чем коллега по отрасли», — сказал Ильшат Хаметов.
В рамках форума топ-селлеры поделятся полезными советами и кейсами, представители «Капиталбанка» расскажут о финансовых инструментах для роста бизнеса, руководители аналитических сервисов помогут участникам выстроить работу на основе данных, а эксперты по работе с производителями поделятся советами, как расширять и разивать ассортимент на маркетплейсах.