O‘zbekiston va Xitoy rahbarlarining Pekinda bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralaridan so‘ng ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda davlat rahbari matbuot xizmati.
Shavkat Mirziyoyev va Si Szinpin qo‘shma bayonot imzoladi.
Unda tomonlarning o‘zaro manfaatli hamkorlikni turli sohalarda har tomonlama mustahkamlash hamda O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi barcha sharoitlarda har tomonlama strategik sheriklikni mazmun jihatidan boyitishga intilishi tasdiqlangan.
Yetakchilar huzurida quyidagilar imzolandi:
• O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
• O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida texnik-iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risida bitim;
• O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida inson resurslarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida bitim;
• O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida davlat ilmiy-tadqiqot muassasalari hamkorligi to‘g‘risida bitim;
• O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va Xitoy Xalq Respublikasi Ta’lim vazirligi o‘rtasida xitoy tilini o‘qitish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
• O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Xitoy Xalq Respublikasi Bojxona bosh boshqarmasi o‘rtasida O‘zbekistondan Xitoyga no‘xat eksport qilishda fitosanitar talablar va nazorat to‘g‘risida bayonnoma;
• O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi va Xitoy Xalq Respublikasi Islohotlar va rivojlanish davlat qo‘mitasi o‘rtasida Xitoy-Markaziy Osiyo-Yevropa temir yo‘l ekspresslari bo‘yicha hamkorlikni chuqurlashtirish to‘g‘risida bayonnoma;
• O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Xitoy Xalq Respublikasi Tijorat vazirligi o‘rtasida yangi elektr transport vositalari sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish to‘g‘risida bayonnoma;
• O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi va Xitoy Xalq Respublikasi Qishloq xo‘jaligi va qishloq masalalari vazirligi o‘rtasida kambag‘allikni qisqartirish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida ahdlashuv bayonnomasi;
• O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va Xitoy Xalq Respublikasi Fan va texnologiyalar vazirligi o‘rtasida ilmiy-texnik hamkorlikni yanada mustahkamlash to‘g‘risida hamkorlik bayonnomasi;
• O‘zbekiston Respublikasi Texnik tartibga solish agentligi va Xitoy Xalq Respublikasi Standartlashtirish ma’muriyati o‘rtasida standartlashtirish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
• O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi va Xitoy fuqarolik aviatsiyasi boshqarmasi o‘rtasida “Havo ipak yo‘li"ni birgalikda barpo etish to‘g‘risida kelishuv;
• O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo‘mitasi va Xitoy Xalq Respublikasi Madaniyat va turizm vazirligi o‘rtasida 2024−2026-yillarda turizm sohasidagi hamkorlik rejasi;
• Toshkent viloyati va Shensi muzofoti o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risida bitim;
• Samarqand va Sindao shaharlari o‘rtasida sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida bitim va boshqalar.

По итогам переговоров лидеров Узбекистана и Китая в Пекине проведена церемония подписания двусторонних документов, сообщила пресс-служба главы государства.
Шавкат Мирзиёев и Си Цзиньпин подписали совместное заявление.
Подтверждено намерение укреплять взаимовыгодное сотрудничество в различных областях и продолжать обогащать узбекско-китайское всестороннее стратегическое партнёрство.
В присутствии лидеров также подписаны:
• Соглашение между правительствами Узбекистана и Китая о сотрудничестве в области охраны окружающей среды;
• Соглашение между правительствами Узбекистана и Китая о технико-экономическом сотрудничестве;
• Соглашение между правительствами Узбекистана и Китая о сотрудничестве в развитии человеческих ресурсов;
• Соглашение между правительствами Узбекистана и Китая о сотрудничестве государственных научно-исследовательских учреждений;
• Соглашение о сотрудничестве между Министерством высшего образования, науки и инноваций Узбекистана и Министерством образования Китая в области обучения китайскому языку;
• Протокол между Министерством сельского хозяйства Узбекистана и Главным таможенным управлением Китая о фитосанитарных требованиях и контроле при экспорте гороха из Узбекистана в Китай;
• Протокол между Министерством транспорта Узбекистана и Государственным комитетом по реформам и развитию Китая по углублению сотрудничества по железнодорожным экспрессам «Китай — Центральная Азия — Европа»;
• Протокол между Министерством экономики и финансов Узбекистана и Министерством коммерции Китая по развитию сотрудничества в области новых электрических транспортных средств;
• Протокол о намерениях между Министерством по сокращению бедности и занятости Узбекистана и Министерством сельского хозяйства и сельских дел Китая о сотрудничестве в области сокращения бедности;
• Протокол о сотрудничестве между Министерством высшего образования, науки и инноваций Узбекистана и Министерством науки и технологий Китая о дальнейшем укреплении научно-технического сотрудничества;
• Протокол между Агентством по техническому регулированию Узбекистана и Администрацией стандартизации Китая о сотрудничестве в области стандартизации;
• Договорённость между Министерством транспорта Узбекистана и Управлением гражданской авиации Китая о совместном строительстве «Воздушного шёлкового пути» (воздушный экономический коридор, связывающий внутренние районы Китая с Европой);
• План сотрудничества в сфере туризма между Комитетом по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана и Министерством культуры и туризма Китая на 2024−2026 годы;