3 va 4-yanvar kunlari Toshkent shahrining ikkita tumanida yashovchi, “Toshkent issiqlik markazi” korxonasiga qarashli 1-IM qozonxonasi ishlayotgan hududlardagi issiq suv iste’molchilarining suvida qora zarrachalar va loyqalik paydo bo‘lgan.
Veolia Energy Tashkent (VET) bunga 3-yanvarga o‘tar kechasi 1-IM qozonxonasidagi suvni tozalash filtridan sulfatlangan ko‘mirning chiqishi sabab bo‘lganini ma’lum qildi.
Qozonxonadan sulfatlangan ko‘mir tushishi oqibatida Mirzo Ulug‘bek va Yashnobod tumanlaridagi iste’molchilarning issiq suvlarida qora fraksiyalar (sulfoko‘mir) paydo bo‘lgan.
Sulfoko‘mir suvni filtrlashda ishlatiladi va iste’molchilar uchun xavf tug‘dirmaydi, deb ta’kidladi kompaniya.
Issiqlik tarmoqlarida sulfatlangan ko‘mir oqimi bartaraf etildi, vaziyat qozonxona va VET`ning texnik xodimlari nazoratida, deyiladi xabarda.
VET hisoblagichlar tiqilib qolsa, profilaktika ishlarini olib borishga tayyorligini bildirdi. Iste’molchilardan hisoblagichlardagi plombalarni o‘zlari olib tashlamasliklari (bu taqiqlangan), balki hududdagi VET boshqarmalariga murojaat qilishlari so‘ralgan.

3 и 4 января у потребителей горячей воды в двух районах Ташкента, проживающих в зоне действия котельной ТЦ-1 предприятия «Таштеплоцентраль», в горячей воде появились частицы чёрного цвета.
В компании Veolia Energy Tashkent (VET) сообщили, что причиной стал выброс сульфоугля из фильтра очистки воды на котельной ТЦ-1 в ночь на 3 января.
В результате попадания сульфоугля от котельной в тепловые сети VET у потребителей в Мирзо-Улугбекском и Яшнабадском районах в горячей воде появились фракции чёрного цвета.
Сульфоуголь используется при фильтрации воды и не представляет опасности для потребителей, отметили в компании.
Поступление сульфоугля в тепловые сети устранено, ситуация находится под контролем персонала котельной и VET, говорится в сообщении.
VET выразила готовность провести профилактику счётчиков в случае их засорения. Потребителей попросили не вскрывать пломбы на счётчиках самостоятельно (это запрещено), а обратиться в районные управления VET.
В компании отметили, что «Таштеплоцентраль» является основным поставщиком горячей воды для Veolia Energy Tashkent.