Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi mansabdor shaxslar orasidagi bir qancha manfaatlar to‘qnashuvi, xususan, ularning tadbirkorlik subyektlarini boshqarishdagi ishtiroki holatlari bartaraf etilgani haqida xabar berdi.
Agentlik tomonidan ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida quyidagi mansabdor shaxslarning xususiy kompaniyalarda ta’sischi va rahbar sifatidagi ishtiroki to‘xtatildi:
• Umid Mamadaminov, energetika vaziri o‘rinbosari;
• Anvar Sayfutdinov, Toshkent shahri Mirobod tumani hokimi;
• Sanobarxon Nosirova, Andijon viloyati Bo‘ston tumani hokimi;
• Sherali Abdujabborov, Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi rahbari;
• Abdushukur Sodiqov, Milliy antidoping agentligi rahbari;
• Dilshod Sarixo‘jayev, Markaziy bank Axborotlashuv bosh markazi rahbari;
• Dilfuza Samandarova, Turizm qo‘mitasi huzuridagi Milliy PR-markazi direktori;
• Abdulla Azizov, Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori.
Xabarda aytilishicha, o‘rganishlar ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlardagi xabarlar, shuningdek, ochiq ma’lumotlarga asoslangan.

Агентство по противодействию коррупции Узбекистана сообщило об устранении нескольких случаев конфликта интересов среди чиновников Узбекистана, а именно — их участия в руководстве субъектами предпринимательства.
В результате мер, предпринятых агентством, прекращено участие в качестве учредителей и руководителей в частных компаниях следующих должностных лиц:
• Умид Мамадаминов, заместитель министра энергетики Узбекистана;
• Анвар Сайфутдинов, хоким Мирабадского района Ташкента;
• Санобархон Носирова, хоким Бустонского района Андижанской области;
• Шерали Абдужаббаров, генеральный директор Центрального депозитария ценных бумаг;
• Абдушукур Садыков, директор Национального антидопингового центра;
• Дилшод Сариходжаев, директор Главного центра информатизации Центрального банка;
• Дилфуза Самандарова, глава Национального PR-центра при Комитете туризма;
• Абдулла Азизов, директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения.
В сообщении говорится, что изучение проводилось на основе сообщений в средствах массовой информации и социальных сетях, а также открытых данных.