Shahrixon tumani tibbiyot birlashmasi qabulxona-diagnostika bo‘limi sobiq mudiri, bloger Otabek Axliddinovga nisbatan sud hukmi o‘qildi. Bu haqda Andijon viloyati sudlari matbuot xizmati xabar qildi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Xonobod shahar sudining 2023-yil 24-noyabrdagi hukmiga muvofiq Otabek Axliddinov (1973-yilda Andijon viloyatida tug‘ilgan, ma’lumoti — oliy, oilali, 6 nafar farzandi bor, Shahrixon tumani tibbiyot birlashmasi qabulxona-diagnostika bo‘limi mudiri vazifasida ishlagan, blogerlik faoliyati bilan shug‘ullangan, muqaddam sudlanmagan) jabrlanuvchi J.M.ning mulkini tovlamachilik yo‘li bilan qo‘lga kiritganlik yuzasidan e’lon qilingan ayblov epizodi bo‘yicha jinoiy hodisa yuz bermaganligi sababli Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasi (reabilitatsiya uchun asoslar) 1-bandi bilan oqlanib, jinoyat ishining shu qismi tugatilgan.
Shuningdek, Otabek Axliddinov Jinoyat kodeksining 165-moddasi (tovlamachilik) 2-qismi “a” bandi va 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) 3-qismi “a” bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 59- (bir necha jinoyat sodir etganlik uchun jazo tayinlash), 61- (jazolarni qo‘shishning hisoblash qoidalari) moddalari tartibida 3 yilga muayyan huquqlardan, ya’ni davlat tashkilotlarining mansabdorlik va moddiy javobgarlik yuklatilgan vazifalarida ishlash hamda blogerlik faoliyati bilan shug‘ullanish huquqlaridan mahrum qilgan holda 5 yil 1 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.
Otabek Axliddinov va uning himoyachisi tomonidan berilgan apellyatsiya shikoyati va Xonobod shahar prokurori tomonidan keltirilgan apellyatsiya protesti ko‘rib chiqilib, Andijon viloyat sudi jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati apellyatsiya instansiyasining 2023-yil 5-dekabrdagi hukmi bilan birinchi instansiya hukmi bekor qilinib, Otabek Axliddinov Jinoyat kodeksining 165-moddasi 1-qismi bilan (jabrlanuvchi J.M.ning mulkini tovlamachilik yo‘li bilan qo‘lga kiritganligi bo‘yicha epizod) Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasi 1-bandiga asosan oqlandi.
Shuningdek, Otabek Axliddinov Jinoyat kodeksining 165-moddasi 2-qismi “a” bandi va 167-moddasi 3-qismi “a” bandi bilan aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 59-moddasi 3-qismi va 61-moddasiga asosan 3 yilga davlat ishtirokidagi tashkilotlarda mansabdorlik va moddiy javobgarlik yuklatilgan lavozimlarda ishlash hamda blogerlik faoliyati bilan shug‘ullanish huquqidan mahrum qilib, 7 yil 1 oy ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Shu tariqa apellyatsiya protesti qanoatlantirilib, apellyatsiya shikoyati qanoatlantirilmasdan qoldirildi.

Заведующий приёмно-диагностическим отделением в Шахриханском районном медицинском объединении Андижанской области Отабек Ахлиддинов (1973 года рождения), который также занимался блогерской деятельностью, приговорён к лишению свободы. Приговор прокомментировал Андижанский областной суд.
24 ноября Ханабадский городской суд признал Ахлиддинова виновным по пункту «а» части 2 статьи 165 (вымогательство повторно или опасным рецидивистом) и пункту «а» части 3 статьи 167 (хищение в особо крупном размере) Уголовного кодекса Узбекистана. Статьи предусматривают наказание до 10 лет лишения свободы. Суд приговорил его к 5 годам и 1 месяцу лишению свободы с лишением права занимать материально-ответственные должности в госорганах и работать блогером в течение 3 лет.
В материалах дела, с которыми ознакомилась «Газета.uz», говорится, что мужчина в качестве блогера, пишущего о проблемах населения, грозил испортить имидж медобъединения, где он сам работает, опубликовав информацию о проблемах с отоплением. За нераспространение этих недостатков Отабек Ахлиддинов, как сообщается в материалах дела, путём вымогательства получил от главного бухгалтера 300 долларов через другого человека.
В решении суда также отмечается, что заведующий отделением с января по март вымогал у аутсорсинговой компании 12,8 млн сумов за то, что не будет публиковать информацию о недостатках предприятия, дискредитировать его имидж, что могло бы привести к расторжению соглашения с медобъединением.
Согласно материалам дела, правоохранительные органы задержали его, когда он в своём служебном кабинете получал 3000 долларов от строительной компании, которая давала деньги, чтобы он не публиковал видео с недостатками их работы в медобъединении.
Что касается статьи обвинения о хищении, то Отабек Ахлиддинов обвинён в том, что в 2018 году добился назначения на должность главного диетолога медобъединения, хотя не имел соответствующего сертификата или диплома. До марта 2023 года он, говорится в материалах, не выполнял какую-либо работу в этом направлении и получил дополнительную зарплату в 56,2 млн сумов.
Несмотря на то, что он работал заведующим приёмно-диагностическим отделением, он также получил должность врача общей практики на 0,5 ставки и в 2019—2023 годах дополнительно получил зарплату в 100,98 млн сумов, не выполняя какую-либо работу, говорится в решении суда.
Суд рассматривал эти факты как хищение бюджетных средств путём присвоения и растраты. Кроме того, Ахлиддинова признали виновным в хищении 207,5 млн сумов, которые поступили от оказания сервисных услуг почти 25 тысячам амбулаторным пациентам.
Прокурор Ханабада внёс протест и попросил апелляционную инстанцию Андижанского областного суда по уголовным делам ужесточить наказание. Адвокат подсудимого сообщил, что суд первой инстанции не проверил его доводы, не дал оценку показаниям свидетелей и вещественным доказательствам. Он попросил отменить безосновательный приговор и оправдать Ахлиддинова.
Суд отменил предыдущее решение и приговорил мужчину к 7 годам и 1 году лишения свободы с лишением права занимать материально-ответственные должности в госорганах и заниматься блогерской деятельностью в течение 3 лет.
Руководитель Общества прав человека Узбекистана «Эзгулик» Абдурахмон Ташанов сообщил, что Ахлиддинов был членом этой правозащитной организации.
«Наши активисты не смогли участвовать в следствии и судебном процессе по делу Отабека, согласно желанию членов семьи. Сегодня его привезли в „Таштюрьму“ для этапирования в колонию. Адвокаты возлагают надежду на кассационную инстанцию Верховного суда», — написал он.