Eslatib o‘tamiz, avvalroq davlat rahbari 2022-yil yanvar oyida qisqa muddatli ta’tilga chiqqandi. Ta’til 5-yanvarda boshlanib, 7-yanvarda yakunlangandi. Keyinroq Sherzod Asadov davlat rahbarining ta’tildan erta qaytishini qo‘shni Qozog‘istondagi og‘ir vaziyat bilan izohlagan.
“Qozog‘istondagi voqealar boshlanishi bilan prezidentimiz uch davlat rahbarlari bilan gaplashdi va ular bilan mintaqadagi vaziyatni muhokama qildi. Prezident uchun xalqimizning tinchligi, xavfsizligi birinchi o‘rinda, u doimo xalq bilan. Davlat rahbari Qozog‘istonda tinchlik tarafdori bo‘lgani uchun ta’tildan erta qaytdi”, degandi u o‘shanda “Menimcha” dasturida.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев с 4 декабря вышел в краткосрочный трудовой отпуск, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Напомним, в предыдущий раз глава государства уходил в краткосрочный отпуск в январе 2022 года. Он начался 5 января, а завершился 7-го. Позже Шерзод Асадов объяснил ранний выход главы государства из отпуска сложной ситуацией в соседнем Казахстане.
«Как только в Казахстане начались события, наш президент поговорил с руководителями трёх стран и обсудил с ними ситуацию в регионе. Для президента мир и безопасность нашего народа стоят на первом месте, он всегда вместе с народом. Глава государства рано вернулся из отпуска, потому что он сторонник мира в Казахстане», — сказал он тогда в передаче «Менимча».