1-dekabr kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Farg‘ona tuman sudida bloger Olimjon Haydarovga oid jinoyat ishi bo‘yicha sud hukmi e’lon qilindi, deya xabar bermoqda Oliy sud matbuot xizmati.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Farg‘ona tuman sudining raisi A.Ergashev e’lon qilgan hukmga ko‘ra, 34 yoshli bloger, Turon mujdasi va Turon valley media MCHJlari direktori Olimjon Haydarovning ayblovidan Jinoyat kodeksining 165-moddasi 2-qismi “a” bandi chiqarildi.
U Jinoyat kodeksining 139-moddasi (Tuhmat) 2-qismi, 3-qismi “a” bandi, 140-moddasi (Haqorat qilish) 3-qismi “a” bandi va 165-moddasi (Tovlamachilik) 2-qismi “b” bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybdor deb topildi. Blogerga Jinoyat kodeksining 59-moddasi (Bir necha jinoyat sodir etganlik uchun jazo tayinlash) va 61-moddasi (Jazolarni qo‘shishning hisoblash qoidalari) moddalari tartibida 8 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tash belgilandi.
Shuningdek, Majburiy ijro byurosi zimmasiga ijtimoiy tarmoqlardagi blogerga tegishli barcha kanal, sahifa va guruhlarni hukm qonuniy kuchga kirgandan so‘ng o‘chirilishi (bloklanishi)ni ta’minlash yuklatildi.
Jabrlanuvchi S.M. ga jinoyat oqibatida yetkazilgan moddiy zarar undirish bo‘yicha tasdiqlovchi hujjatlar taqdim qilinmagani sababli, moddiy va ma’naviy zarar undirish yuzasidan fuqarolik ishlari bo‘yicha sudiga murojaat qilish huquqi borligi tushuntirildi.
“Birinchi instansiya sudining hukmidan norozi taraflar jinoyat-protsessual qonunchiligida belgilangan tartib va muddatda Farg‘ona viloyat sudining apellyatsiya instansiyasiga shikoyat berish va protest keltirish huquqi mavjud”, — deyiladi xabarda.

Ферганский районный суд по уголовным делам 1 декабря вынес приговор в отношении блогера Олимжона Хайдарова, сообщила пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
Следственные органы 10 октября утвердили обвинительное заключение в отношении блогера, а 30 октября суд начал рассмотрение дела, где истцами и потерпевшими выступили хоким Коканда Маруфжон Усмонов, до этого работавший заместителем госсоветника президента, Нуриллохон Тешабоев, который работает или ранее работал начальником службы общественной безопасности — заместителем ОВД Узбекистанского района, Вохиджон Содиков (предположительно также работает в органах внутренних дел), а также Фахритддин Абдувахобов и Олим Хасанов.
Судья Авазжон Эргашев признал блогера, директора компаний Turon Mujdasi и Turon Valley Media Олимжона Хайдарова виновным:
• по части 2 статьи 139 (клевета в печатном или иным способом размноженном виде, в том числе размещённая в СМИ, сетях телекоммуникаций или интернете) Уголовного кодекса;
• пункту «а» части 3 статьи 139 УК (клевета, соединённая с обвинением в совершении тяжкого или особо тяжкого преступления);
• пункту «а» части 3 статьи 140 УК (оскорбление в связи с выполнением потерпевшим своего служебного или гражданского долга);
• по пункту «б» части 2 статьи 165 Уголовного кодекса Узбекистана (вымогательство в крупном размере).
Суд исключил из дела обвинение по пункту «а» части 2 статьи 165 УК (вымогательство повторно или опасным рецидивистом) и в итоге приговорил его к 8 годам лишения свободы в колонии общего режима.
Суд также постановил Бюро принудительного исполнения заблокировать все каналы, страницы и группы в социальных сетях, принадлежащие Хайдарову, после вступления решения суда в законную силу.
Сообщается также, что потерпевший С. М. не предоставил подтверждающих документов о взыскании материального ущерба, поэтому ему напомнили, что он имеет право обратиться в гражданский суд с заявлением о взыскании материального и морального ущерба.