Hujjatni 187 davlat, jumladan O‘zbekiston ham qo‘llab-quvvatladi. Ikki davlat — AQSh va Isroil qarshi ovoz berdi, Ukraina betaraf qoldi.
BMT Bosh Assambleyasi 31 yil ketma-ket blokadani bekor qilishga chaqiruvchi rezolyutsiyalarni qabul qilib kelmoqda. 1992-yilda uni 59 davlat qo‘llab-quvvatlagan bo‘lsa, 2017-yilda — 191 ta, o‘tgan yili — 185 ta, bu yil esa — 187 ta davlat rezolyutsiyani yoqlab ovoz bergan. Faqatgina 2016-yilda AQSh “qarshi” ovoz bermagandi, o‘sha yili u betaraf qolgan. Biroq, keyin rasmiy Vashington avvalgi pozitsiyasiga qaytdi.
Rezolyutsiya mualliflari tashkilotga a’zo davlatlar tomonidan 1996-yil 12-martda Qo‘shma Shtatlarda qabul qilingan Xelms-Berton qonuni sifatida tanilgan, ekstraterritorial oqibatlari boshqa davlatlar suverenitetiga ta’sir ko‘rsatadigan, yuridik yoki jismoniy shaxslarning qonuniy manfaatlari, ularning yurisdiksiyasi va savdo va navigatsiya erkinligini cheklaydigan qonunlar va qoidalarni qo‘llashini qoraladi. Rezolyutsiya barcha davlatlarni bunday choralar va qonunlarni “qabul qilish va qo‘llashdan tiyilish”ga chaqiradi.
Assambleyada so‘zga chiqqan delegatlar Kubaga qarshi embargoning noqonuniy ekanligini ta’kidlab, bu BMT Nizomini qo‘pol va muntazam ravishda buzish ekanligini ta’kidladilar. Ular blokadaning Kuba xalqiga yetkazayotgan zarariga, ularni asosiy daromad va asosiy ehtiyojlar, jumladan, dori vositalaridan mahrum qilishiga ishora qildilar.
Kuba tashqi ishlar vaziri Bruno Rodriges Parilla AQShning uning mamlakatiga qarshi iqtisodiy sanksiyalari Kuba xalqining inson huquqlarining keng miqyosda buzilishiga olib kelayotganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, aholiga zarur tovarlar, oziq-ovqat, sanoat uskunalari, chorvachilikni rivojlantirish uchun zarur mablag‘ yetishmaydi.
“Kuba Amerika kompaniyalari va ularning uchinchi mamlakatlardagi sho‘ba korxonalaridan asbob-uskunalar, texnologiya, tibbiy asbob-uskunalar va farmatsevtika mahsulotlarini xarid qila olmaydi”, deb ta’kidladi vazir. Shu sababli, uning so‘zlariga ko‘ra, Kuba sotuvchilarga ortiqcha to‘lashga yoki dori-darmonlarni samarasiz analoglari bilan almashtirishga majbur.
Tashqi ishlar vazirining ta’kidlashicha, hatto pandemiya davrida ham tibbiy kislorod sotib olish uchun AQSh hukumatining maxsus ruxsati talab qilingan. Bu, dedi u, Kubaga nisbatan sanksiyalar siyosatining “g‘ayriinsoniy mohiyatini” ko‘rsatadi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari vakili Pol Folmsbi yig‘ilganlarni Vashington Kuba xalqining erkinlik, farovonlik va yanada munosib kelajakka intilishida ular bilan birga ekanligiga ishontirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, sanksiyalar demokratiya va inson huquqlarini himoya qilish tamoyillarini rivojlantirish vositalaridan biridir.
Qo‘shma Shtatlar Kuba xalqi duch keladigan qiyinchiliklarni tan oladi. Shu sababli, oziq-ovqat, dori-darmon va boshqa gumanitar tovarlar sanksiyalar rejimidan chiqarib tashlangan, dedi u.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston 1997-yilda AQSh va Isroil bilan birga rezolyutsiyaga qarshi ovoz bergan, 1998, 1999 va 2002-yillarda betaraf qolgan.

Генеральная ассамблея ООН 2 ноября в 31-й раз приняла резолюцию, призывающую США отменить экономические, коммерческие и финансовые санкции против Кубы, сообщила пресс-служба организации.
га оон, куба, сша
Документ поддержали 187 государств, включая Узбекистан. Две страны — США и Израиль — проголосовали против, Украина воздержалась.
ГА ООН принимает резолюции с призывом отменить блокаду уже 31 год подряд. В 1992 году её поддержали 59 государств, в 2017 — уже 191, в прошлом году — 185, а в том — 187. В 2016 году США единственный раз не проголосовали «против», а воздержались. Однако затем Вашингтон вернулся к прежней позиции.
Авторы резолюции осудили применение государствами-членами законов и положений, таких как принятый 12 марта 1996 года в США закон, известный как «закон Хелмса-Бёртона», экстерриториальные последствия которых затрагивают суверенитет других государств, законные интересы юридических или физических лиц, подпадающих под их юрисдикцию, а также свободу торговли и судоходства". Резолюция призывает все государства «воздерживаться от принятия и применения» таких мер и законов.
Делегаты, выступавшие на сессии ассамблеи, настаивали на незаконном характере эмбарго против Кубы, заявляя, что оно представляет собой вопиющее и систематическое нарушение устава ООН. Они указывали на ущерб, который блокада наносит кубинскому народу, лишая его основных доходов и предметов первой необходимости, в том числе лекарств.
Министр иностранных дел Кубы Бруно Родригес Парилья сказал, что экономические санкции США против его страны приводят к широкомасштабным нарушениям прав человека кубинского народа. По его словам, людям не хватает товаров первой необходимости, продовольствия, промышленного оборудования, необходимых средств для развития животноводства.
«Куба не может закупать у американских компаний и их дочерних предприятий в третьих странах оборудование, технологии, медицинскую аппаратуру и фармацевтическую продукцию», — подчеркнул министр. Поэтому, по его словам, Куба вынуждена переплачивать перекупщикам или замещать медикаменты менее эффективными аналогами.
Глава МИД сообщил, что даже в период пандемии, чтобы закупить медицинский кислород, требовалось особое разрешение правительства США. Это, по его словам, свидетельствует о «бесчеловечной сути» санкционной политики в отношении Кубы.
Представитель Соединённых Штатов Пол Фолмсби заверил собравшихся в том, что Вашингтон поддерживает кубинский народ в его стремлении к свободе, процветанию и более достойному будущему. По его словам, санкции — это один из инструментов по продвижению демократии и принципов защиты прав человека.
В США признают трудности, с которыми приходится сталкиваться кубинскому народу. Именно поэтому, подчеркнул он, продовольствие, медикаменты и другие гуманитарные товары исключаются из режима санкций, сказал он.
Отметим, что Узбекистан голосовал против резолюции вместе с США и Израилем в 1997 году, а также воздерживался в 1998, 1999 и 2002 годах.