2-noyabr kuni Samarqandda bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralardan so‘ng Shavkat Mirziyoyev va Fransiya prezidenti Emmanuel Makron O‘zbekiston madaniy merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazma bilan tanishdi.
Ko‘rgazmada mamlakatning 7 ta muzeyidan eksponatlar jamlangan. U 3 ta bo‘limdan iborat. Birinchi bo‘lim qadimgi davlatlar davri, madaniyatlarning Ipak yo‘li orqali tarqalishi, Kushonlar imperiyasi haqida bo‘lib, haykalchalar, tilla buyumlar va tangalar namoyish etilgan. Ularning ayrimlari O‘zbekiston va Fransiya olimlarining birgalikdagi ekspeditsiyasida topilgan.
Ikkinchi bo‘lim qadimgi va o‘rta asrlarda san’at va madaniyatning gullab-yashnashi, yo‘llar va karvonlar mavzusi bilan tanishtiradi.
Uchinchi bo‘lim Reneseans va Temuriylar davrida Markaziy Osiyoda islom dinining tarqalishi, madaniyat va ilm-fan rivojlanishi haqida. Bu yerda mehmonlar Muhammad Muso al-Xorazmiy, Abu Ali ibn Sino, Abu Rayhon Beruniy, Imom Buxoriy, Mirzo Ulug‘bek va Alisher Navoiy kabi ulug‘ allomalarning qo‘lyozmalari bilan tanishishi mumkin. Bu bo‘lim buyuk hukmdor Amir Temur siymosi atrofida tashkil etilgan bo‘lib, unda o‘sha davrga oid bezak buyumlari va Fransiya qirolining Sohibqironga yo‘llagan maktubi taqdim etilgan.
“Ko‘rgazma Fransiya prezidenti va delegatsiya a’zolarida katta taassurot qoldirdi”, — deyiladi xabarda.
So‘ng davlat rahbarlari mamlakatlarni yanada yaqinlashtirish va xalqlar o‘rtasidagi do‘stlikni mustahkamlashga qat’iy intilish belgisi sifatida Kongress markazi bog‘ida daraxt ekdi, deya ta’kidladi prezident matbuot xizmati.
O‘zbekiston prezidentining ijtimoiy tarmoqlardagi kanallarida ikki davlat rahbarlarining Registon majmuasiga tashrifi aks etgan videolavhalar ham joylashtirildi.

После переговоров на высшем уровне в Самарканде президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Франции Эммануэль Макрон ознакомились с выставкой, посвящённой культурному наследию Узбекистана, сообщила пресс-служба главы государства.
На выставке собраны экспонаты из 7 музеев страны. Экспозиция состоит из 3 разделов. Первый раздел посвящён периоду древних государств, распространению культур по Шёлковому пути, Кушанской империи, демонстрирует статуэтки, золотые предметы и монеты. Некоторые из них были найдены в ходе совместной экспедиции узбекских и французских ученых.
Вторая часть знакомит с темой расцвета искусства и культуры, дорог и караванов в древности и средневековье.
Третий раздел посвящён распространению ислама, развитию культуры и науки в Центральной Азии в эпоху Возрождения и Темуридов. Посетители могут ознакомиться с рукописями Мухаммада Мусы Аль-Хоразми, Абу Али ибн Сино, Абу Райхана Беруни, Имама Бухари, Мирзо Улугбека и Алишера Навои. Этот раздел организован вокруг фигуры Амира Темура и представляет декоративные предметы того периода, а также письмо короля Франции Сахибкирану.
«Выставка произвела большое впечатление на президента Франции и членов делегации», — говорится в сообщении.
Затем главы государств высадили дерево в парке самаркандского Конгресс-центра «в знак приверженности дальнейшему сближению и упрочнению дружбы между народами двух стран», отметили в пресс-службе президента.
На каналах президента Узбекистана в социальных сетях также выложили видеоролики, как главы двух стран вновь посещают комплекс Регистан.