O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining 19-sentabr kuni bo‘lib o‘tgan majlisida kun tartibi va bitta qonun loyihasini muhokama qilishda ishtirok etmagan uch deputatning ovozi inobatga olindi.
Parlament quyi palatasi spikeri Nurdinjon Ismoilov yig‘ilishda ishtirok etgan 112 nafar deputatni, jumladan, Qonunchilik palatasining Toshkent shahridagi 103 nafar deputatini hamda va masofadan 9 nafar deputat: Qashqadaryo viloyatidan 3 nafar va Xorazm viloyatining Xazorasp tumanidan 6 nafar deputatni ro‘yxatga oldi.
Kun tartibidagi masala muhokama qilinayotganda Xorazm viloyatidan barcha 6 deputat yoqlab ovoz bergan.
Shundan so‘ng parlament a’zolari ma’muriy islohotlar doirasida qo‘mitalar va inspeksiyalarning nomlarini muvofiqlashtirishga qaratilgan 13 ta qonun va 1 ta kodeksga o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risidagi qonun loyihasini ko‘rib chiqdi. Xususan, Qishloq xo‘jaligi vazirligiga bo‘ysunuvchi Agrosanoat majmui faoliyatini nazorat qilish inspeksiyasi, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi, Karantin va o‘simliklarni himoya qilish agentligi nomlari o‘zgarmoqda.
Xorazm viloyatidagi studiya vakili yana 6 nafar deputat qonun loyihasini birinchi o‘qishda qo‘llab-quvvatlaganini aytdi.
Qonunchilik palatasi deputatlari Nurdinjon Ismoilov
Spiker studiyada “olti deputat ko‘rinmayotganini ta’kidladi. Muloqot quyidagicha kechdi:
— Hurmatli spiker, hozir uchtasi yetib keladi…
— Unaqa demang. Borini ayting. Yarimga kamaytiring. Unaqa bo‘lmaydi.
Ikkinchi o‘qishda ovoz berish chog‘ida Xorazm viloyatidan 3 nafar deputat “yoqlab” ovoz bergan deb hisoblandi.

На заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана 19 сентября при обсуждении повестки дня и одного законопроекта были учтены голоса трёх отсутствовавших депутатов.
Спикер нижней палаты парламента Нурдинжон Исмоилов зарегистрировал 112 депутатов, принимавших участие в заседании, в том числе 103 депутатов в самой Законодательной палате в Ташкенте и 9 депутатов — дистанционно: 3 депутата из Кашкадарьинской области и 6 из Хазараспского района Хорезмской области.
При обсуждении повестки дня из Хорезмской области сообщили, что все 6 депутатов проголосовали «за».
После этого парламентарии рассмотрели законопроект о поправках в 13 законов и 1 кодекс, направленных на приведение в соответствие названий комитетов и инспекций в рамках административной реформы. В частности, меняются названия Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом, Комитета ветеринарии и развития животноводства, Агентства по карантину и защите растений, которые перешли в подчинение Министерства сельского хозяйства.
Представитель студии в Хорезмской области снова заявил, что все 6 депутатов поддержали законопроект в первом чтении.
депутаты, законодательная палата, нурдинжон исмаилов
Спикер обратил внимание, что в студии «не видно шести депутатов». Диалог:
— Уважаемый спикер, трое сейчас в пути…
— Не делайте так. Говорите, сколько есть на самом деле. Уменьшите вдвое. Так нельзя.
При голосовании во втором чтении из Хорезмской области уже посчитали трёх проголосовавших «за» депутатов.
Одним из законов, принятых на заседании, стали поправки в кодексы, которые устанавливают ответственность за незаконное изменение или копирование IMEI-кода, а также за нарушение законодательства в сфере оборота криптоактивов и незаконный майнинг.