Shavkat Mirziyoyev 5-sentabr kuni Yangi Toshkent shahrining bosh rejasi loyihasi bilan tanishdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Yangi shahar prezident tashabbusi bilan poytaxtdan tashqarida “zamonaviy arxitektura yutuqlari asosida” barpo etilmoqda, deyiladi xabarda.
Bugungi kunda Toshkent shahrida yashayotgan va ishlayotgan aholi soni qariyb 5 million nafarni tashkil qilmoqda. Ko‘plab uy-joylar, muassasalar barpo etilib, infratuzilma tarmoqlariga yuklama ortmoqda. Shunga qaramay, yana yiliga 20 ming xonadonli uylar, 40 dan ortiq maktab, bog‘cha, poliklinika qurishga talab bor. Urbanizatsiya sur’atidan kelib chiqilsa, yaqin yillarda aholi soni yanada ko‘payadi, deb xabar beradi matbuot xizmati.
Mart oyida Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkent qurilish maydoniga kapsula qo‘ygandi. 20-iyulda Yangi Toshkent shahrini barpo etish chora-tadbirlari bo‘yicha prezident qarori qabul qilindi. Bosh vazir rahbarligida Yangi Toshkentni barpo etish ishlarini muvofiqlashtiruvchi kengash tuzildi hamda direksiya tashkil etildi. Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligida bu loyihaga mas’ul o‘rinbosar lavozimi joriy qilindi.
Ushbu ulkan loyiha uchun Toshkent viloyatining Yuqori Chirchiq va O‘rta Chirchiq tumanlaridan 19 ming 720 gektar yer tanlab olingan. Birinchi bosqichda 2,5 ming gektarda 100 ming aholi uchun uy-joylar va infratuzilma obyektlari qurish rejalashtirilgan. Direksiya tomonidan yetakchi xorijiy kompaniyalar jalb etilib, rivojlangan mamlakatlarda muvaffaqiyatli sinovdan o‘tgan amaliyotlar asosida Bosh reja, tarmoq rejalari va manzilli dasturlar ishlab chiqilmoqda.
“ToshkentboshplanLITI” davlat unitar korxonasida bosh reja loyihasi taqdimotini qurilish vaziri o‘rinbosari — Yangi Toshkent shahar qurilish direksiyasi direktori Davronjon Odilov o‘tkazdi.
янги тошкент, шавкат мирзиёев
Loyihada yashillik, qulaylik va tejamkorlikka alohida e’tibor qaratilgan, faol iqtisodiyot va ijtimoiy hayot uyg‘unlashtirilgan, transport tarmoqlari poytaxtimiz bilan oqilona bog‘langan, — deyiladi xabarda.
Yangi Toshkent “aqlli” va “bog‘ shahar” bo‘lishi nazarda tutilmoqda. Ma’muriy markazda davlat idoralari, Yangi O‘zbekiston universiteti, kutubxona, tarix muzeyi, madaniyat saroylari joylashadi. Shuningdek, shaharda ishbilarmonlik va innovatsiya tumanlari, ta’lim, tibbiyot va turizm klasterlari bo‘ladi.
420 gektar maydonda markaziy bog‘, mavzelar orasida sun’iy kanal va ko‘llar, Chirchiq va Qorasuv daryolari bo‘yida sayilgohlar tashkil qilinib, odamlarning dam olishi uchun so‘lim sharoitlar yaratiladi. “Toshkentning yashil belbog‘i” loyihasi shu joydan boshlanadi.
Bu komponentlar loyihasi Singapur, Angliya, Xitoy, Germaniya, Turkiya, Niderlandiya, Janubiy Koreya, BAA kabi davlatlarning 20 ta ilg‘or kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilmoqda.
“32 yillik mustaqil tariximizda birinchi marta bunday shahar quryapmiz, bunga dunyodagi ilg‘or kompaniyalarni jalb qilyapmiz. Lekin bizdagi sohalar, standartlar shunga mosmi? — deya savol qo‘ydi Shavkat Mirziyoyev. — Ular zamonaviy loyihalar bilan hamohang bo‘lishi kerak. Shuning uchun qurilish, energetika, kommunal, ekologiya, irrigatsiya, transport kabi hamma tegishli sohalardagi qonunlarni, standartlarni jahonning eng yuqori talablariga muvofiq takomillashtirish zarur”.
Prezident bosh reja asosida yil yakuniga qadar batafsil loyihalash ishlarini yakunlash, birinchi bosqich inshootlari bo‘yicha loyihachi va quruvchi korxonalarni aniqlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
“Nima uchun bu loyihani shoshmasdan, qayta-qayta ko‘ryapmiz? Bu shahar yuz yillab xalqqa xizmat qilishi kerak. Odamlar birinchi o‘rinda bo‘lishi, kelajakdagi qurilishlar ham inobatga olinishi zarur. Birinchi bosqich mukammal qurilsa, maktab bo‘ladi”, — dedi davlat rahbari.
Bo‘lajak binolar va infratuzilma ekspluatatsiyasini hozirdan o‘ylash, bu bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash zarurligi ta’kidlandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5 сентября ознакомился с проектом генерального плана города Новый Ташкент, сообщила пресс-служба главы государства.
Новый город возводится по инициативе президента за пределами столицы «на основе современных достижений архитектуры», говорится в сообщении.
Сегодня в Ташкенте проживают и работают почти 5 миллионов человек. Строится много нового жилья и других объектов, увеличивается нагрузка на инфраструктуру. Есть потребность в строительстве 20 тысяч квартир, более 40 школ, детсадов и поликлиник ежегодно. С учётом нынешних темпов урбанизации в ближайшие годы население столицы будет расти, сообщает пресс-служба.
В марте Шавкат Мирзиёев заложил капсулу на месте строительства Нового Ташкента. 20 июля он подписал постановление о мерах по строительству нового города. Образованы координационный совет во главе с премьер-министром и дирекция по строительству города. Введена должность заместителя министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства, ответственного за проект.
Для реализации проекта отведено 19,7 тысячи га в Юкоричирчикском и Уртачирчикском районах Ташкентской области. На первом этапе на площади 2500 га планируется построить жилье и объекты инфраструктуры для 100 тысяч жителей. Дирекция привлекла ведущие зарубежные компании, с участием которых разрабатываются генеральный план, отраслевые планы и целевые программы.
Презентацию проекта генплана в институте «ТошкентбошпланЛИТИ» провёл замминистра строительства — директор дирекции по строительству Нового Ташкента Давронжон Адилов.
новый ташкент, шавкат мирзиёев
Особое внимание в проекте уделено «экологичности, комфорту и энергоэффективности, обеспечению гармонии активной экономической и социальной жизнедеятельности, рациональному соединению транспортных коммуникаций со столицей», говорится в сообщении.
Предусматривается, что Новый Ташкент будет «умным» и «городом-садом». В административном центре расположатся государственные ведомства, Университет Нового Узбекистана, библиотека, исторический музей, дворцы культуры. Будут также созданы деловой и инновационный кварталы, кластеры образования, медицины и туризма.
На территории площадью 420 га будут созданы центральный парк, искусственные каналы и озера между кварталами, аллеи вдоль рек Чирчик и Карасу, а также условия для отдыха людей. Здесь же стартует проект «Зелёный пояс Ташкента».
Проекты компонентов города разрабатываются 20 компаниями из Сингапура, Великобритании, Китая, Германии, Турции, Нидерландов, Южной Кореи и ОАЭ.
«За 32 года нашей независимости мы впервые строим такой город, привлекаем к этому передовые компании. Однако соответствуют ли наши сферы, стандарты? — поставил вопрос Шавкат Мирзиёев. — Они должны быть гармоничны современным проектам. Именно поэтому уже сейчас необходимо совершенствовать законы и стандарты в строительстве, энергетике, ирригации, транспорте и всех смежных областях в соответствии с самыми высокими мировыми стандартами».
Президент поручил завершить до конца года детализированное проектирование, определить проектировщиков и строительные организации по объектам первого этапа проекта.
«Этот город должен служить нашему народу сотни лет. Люди должны быть на первом месте, необходимо учесть и будущее строительство. Если первый этап будет реализован в совершенстве, это будет ориентиром», — сказал глава государства.
Он также подчеркнул необходимость заранее продумать вопросы эксплуатации будущих зданий и инфраструктуры и подготовки соответствующих специалистов.