27-avgust kuni prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston mustaqilligining 32 yilligi munosabati bilan bir guruh harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarini orden va medallar bilan taqdirladi.
Mudofaa vaziri, general-leytenant Bahodir Qurbonov Qurolli kuchlarining jangovar tayyorgarligini oshirishdagi alohida xizmatlari, milliy manfaatlarni himoya qilish, qonun ustuvorligi va tinchlikni ta’minlash, sohada yuqori malakali kadrlarni tayyorlash, yosh avlodni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash yo‘lidagi ko‘p yillik samarali mehnati uchun I darajali “Shon-sharaf” ordeni bilan mukofotlandi.
Ordenning eng yuqori darajasi I darajalisi bo‘lib, u odatda kamida uch yil oraliq bilan, II daraja va I daraja ketma-ketligida topshiriladi. I darajali “Shon-sharaf” ordeni olganlarga BHMning 40 baravari (13,2 mln so‘m), II darajalisi uchun BHMning 30 baravari (9,9 mln so‘m) miqdorida bir martalik mukofot puli beriladi.
Oxirgi marta I darajali “Shon-sharaf” ordeni 2019-yilda Davlat xavfsizlik xizmati harbiy xizmatchisi Ravshan Abdullaxonovga berilgandi.
“Mardlik” ordeni bilan bosh prokuror o‘rinbosari Salom Samadov, Ichki ishlar vazirligi xizmat boshlig‘ining o‘rinbosari Nodir Abdullajonov, Ichki ishlar vazirligi o‘ta muhim ishlar bo‘yicha tezkor vakili Kamoliddin Baybutayev, Bosh prokuratura boshqarmasi katta tergovchisi Ne’matjon Kuchkarov va boshqalar taqdirlandi.
Bosh prokurorning yana bir o‘rinbosari Svetlana Artikovaga “Do‘stlik” ordeni berildi. Ushbu mukofot Toshkent shahri prokuraturasi bo‘lim boshlig‘i Irina Babayan, Toshkent shahri IIBB Ekspert kriminalistika markazi boshlig‘i Stanislav Pak va Oliy sud raisi o‘rinbosari Xalilillo Turaxujayevga ham topshirildi.
Mudofaa vazirligi Tog‘ tayyorgarligi o‘quv-mashg‘ulot markazi katta yo‘riqchisi Rustam Tog‘ayev vafotidan so‘ng “Jasorat” medali bilan taqdirlandi.
Mukofotlar prokuratura, ichki ishlar, Davlat xavfsizlik xizmati va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlarning qator xodimlari va rahbarlari tomonidan ham qabul qilindi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев своим указом от 27 августа наградил орденами и медалями группу военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов в честь 32-й годовщины независимости Узбекистана.
Министр обороны, генерал-лейтенант Баходир Курбанов получил орден «Шон-шараф» I степени, которым награждаются граждане Узбекистана «за самоотверженность и мужество, проявленные при защите Отечества, за большие заслуги в деле укрепления обороноспособности и национальной безопасности, повышения боеготовности Вооружённых сил и обеспечения правопорядка в Узбекистане».
Высшей степенью ордена является I степень. Награждение производится, как правило, с интервалом не менее трёх лет, последовательно: II степенью и I степенью. Награждённые орденом «Шон-шараф» I степени получают единовременное денежное вознаграждение в размере 40 БРВ (13,2 млн сумов), II степени — 30 БРВ (9,9 млн сумов).
В прошлый раз в 2019 году орден «Шон-Шараф» I степени получил военнослужащий СГБ Равшан Абдуллаханов.
Орденом «Мардлик» награждены заместитель генерального прокурора Салом Самадов, заместитель начальника службы МВД Нодир Абдуллажонов, оперуполномоченный по особо важным делам службы МВД Камолиддин Байбутаев, старший следователь управления Генпрокуратуры Неъматжон Кучкаров и другие.
Ещё один заместитель генпрокурора Светлана Артикова получила орден «Дустлик». Эта награда также присуждена начальнику отдела прокуратуры Ташкента Ирине Бабаян, начальнику экспертно-криминалистического центра ГУВД Ташкента Станиславу Паку и заместителю председателя Верховного суда Халилилло Турахужаеву.
Старший инструктор Горного учебно-тренировочного центра Министерства обороны Рустам Тогаев награждён медалью «Жасорат» посмертно.
Награды получили также другие сотрудники и руководители органов прокуратуры, внутренних дел, СГБ и других правоохранительных организаций.