3-sentabr kuni mamlakat bo‘ylab 16 ta shaharda O‘zbekiston mustaqilligining 32 yilligiga bag‘ishlangan Yangi Nafas ommaviy yugurish musobaqasi bo‘lib o‘tadi. Qoraqalpog‘iston hamda barcha viloyatlarda turli yoshdagi havaskor va professional sportchilar hamda sog‘lom turmush tarzi ixlosmandlari aziz bayram munosabati bilan tashkil etiladigan keng ko‘lamli sport harakatiga qo‘shilishlari mumkin bo‘ladi.
O‘zbekiston Yengil atletika federatsiyasida press-anjuman o‘tkazilgan bo‘lib, unda kelgusi ommaviy yugurish musobaqasiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari muhokama qilindi. Tadbirda federatsiyaning bosh kotibi Kamoliddin Ro‘zimuhamedov, tahkiliy qo‘mita va OAV vakillari ishtirok etdi.
yangi nafas, реклама
Mustaqillikning 32 yilligi Toshkent, Nurafshon, Guliston, Andijon, Namangan, Farg‘ona, Jizzax, Samarqand, Navoiy, Buxoro, Qorovulbozor, Termiz, Qarshi, G‘uzor, Xiva va Nukusda Yangi Nafas ommaviy yugurish musobaqasi bilan nishonlanadi. Toshkentda yuguruvchilarga 3 va 10 km ga teng bo‘lgan ikki xil masofa, boshqa shaharlarda esa 3 km lik bitta masofa taqdim etiladi.
Yangi Nafas yugurish musobaqasining rasmiy shiori — “Bir vatanda, bir vaqtda, bir masofaga, bir maqsadda — birga yuguramiz”. Tadbir 7 yoshdan 70 yoshgacha bo‘lgan har bir fuqaroni birlashtirgan holda, O‘zbekiston davlat mustaqilligini nishonlash jarayonidagi kayfiyat va umumiy muhitni yanada aniqroq aks ettiradi.
An’anaviy tarzda muhim davlat sanalari va xalqaro sport tadbirlariga bag‘ishlab tashkil etilayotgan Yangi Nafas ommaviy yugurish musobaqalari O‘zbekiston Vazirlar mahkamasining “2019−2023-yillarda jismoniy tarbiya va ommaviy sportni rivojlantirish konsepsiyasi” to‘g‘risidagi qarori doirasida jismoniy tarbiya va ommaviy sportni rivojlantirish hamda aholini faol turmush tarziga jalb etish maqsadida qabul qilingan keng ko‘lamli davlat dasturining ijrosiga yaqqol misol bo‘la oladi. Maqsadli davlat dasturi aholini bosqichma-bosqich faollashtirib, hamma darajalarda salomatlikni mustahkamlash va hayot sifatini oshirish masalalariga e’tiborni qaratdi.
Yangi Nafas ijtimoiy loyihasini hayotga tadbiq etishning uch yili davomida O‘zbekiston Yengil atletika federatsiyasi va “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati bilan hamkorlikda 700 ming nafardan ortiq odam ommaviy yugurish musobaqasiga qo‘shilib, sport tadbirlarida faol ishtirok etmoqdalar. Yangi Nafas loyihasi Save Aral, “Men G‘olib”, “Vatan Qalqoni” ommaviy yugurish musobaqalari bilan hamkorlikda yosh avlodda ham, kattalarda ham yengil atletikaga qiziqishni yangi bosqichga ko‘tardi.
Ommaviy sportni rivojlantirish hamda aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish Yangi O‘zbekiston barpo etayotgan ijtimoiy siyosatining ajralmas qismi hisoblanadi.
Yangi Nafas yugurish ixlosmandlari uchun xalqaro maydonchaga aylanib bormoqda. Tadbir O‘zbekistonda istiqomat qilayotgan va musobaqalarda faol ishtirok etib kelayotgan xorijlik fuqarolardan tashqari, Markaziy Osiyo mamlakatlaridan keladigan musobaqa qatnashchilarini ham birlashtiradi. sentabr oyida Toshkentga Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston sport klublari vakillari ushbu bayramda ishtirok etish uchun tashrif buyuradilar.
Mustaqillik bayrami munosabati bilan Toshkent shahrida o‘tkaziladigan navbatdagi Yangi Nafas yugurish musobaqasida 31-avgustgacha Iticket.uz saytida ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish mumkin. Fuqaroligidan qat’i nazar, barcha yugurish ixlosmandlari mazkur yugurish musobaqasiga qo‘shilishlari mumkin.
Aholining barcha qatlamlari sport musobaqalarida ishtirok etishlari uchun keng imkoniyat yaratish maqsadida Qoraqalpog‘iston hamda barcha viloyatlarda musobaqa uchun ro‘yxatdan o‘tish va qatnashish bepul. Yengil atletika federatsiyasi tashabbusi bilan har bir hududda “Yagona ijtimoiy himoya reyestri”, “Temir” daftar, “Ayollar” va “Yoshlar” daftarlariga kiritilgan fuqarolarning ishtirok etishi uchun kvotalar ajratilgan. Yugurish musobaqalari va marafonlarning doimiy ishtirokchilari orasida nogironligi bo‘lgan fuqarolar ham mavjud.
3 km masofada 9 yosh va undan katta yoshdagilar uchun sport musobaqalarida ishtirok etishga ruxsat etiladi, 10 km masofada istirok etish yoshi esa 14 yosh va undan katta. Barcha shaharlarda soat 6:30 da yagona start beriladi.
Toshkent shahrida ishtirok etish narxi:
• 3 km masofa uchun — 99 ming so‘m;
• 10 km masofa uchun — 149 ming so‘m.
Ishtirokchi to‘plami quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
• futbolka;
• kepka;
• ishtirokchining start raqami;
• raqamni ilish uchun to‘g‘nog‘ichlar.
Ishtirokchi to‘plamlarini berish O‘zbekiston Yengil atletika federatsiyasi tomonidan 1−2-sentabr kunlari soat 10:00 dan 19:00 ga qadar quyidagi manzilda amalga oshiriladi: Islom Karimov ko‘chasi, 98-uy, mo‘ljal — “Paxtakor” stadioni.

3 сентября в 16 городах страны состоится массовый спортивный забег Yangi Nafas, приуроченный к празднованию 32-й годовщины государственной независимости Узбекистана. Со всех уголков любители бега, профессиональные спортсмены и приверженцы здорового образа жизни всех возрастов смогут присоединиться к масштабному спортивному движению в честь главного праздника страны.
В Федерации лёгкой атлетики Узбекистана прошла пресс-конференция, на которой обсуждались вопросы подготовки к предстоящему забегу. В мероприятии приняли участие генеральный секретарь федерации Камолиддин Рузамухамедов, представители оргкомитета и СМИ.
32-ю годовщину независимости отметят забегом Yangi Nafas в Ташкенте, Нурафшане, Гулистане, Андижане, Намангане, Фергане, Джизаке, Самарканде, Навои, Бухаре, Караулбазаре, Термезе, Карши, Гузаре, Хиве и Нукусе. В столице бегунам будут представлены две дистанции на 3 и 10 км, в других городах единая дистанция — 3 км.
Официальный слоган забегов Yangi Nafas — «Одна страна, один старт, одна дистанция, одна цель — бежим вместе» — точно отражает настроение и всеобщую атмосферу празднования государственной независимости Узбекистана, объединяя жителей страны от 7 до 70 лет.
Массовые забеги Yangi Nafas, традиционно организуемые к важным государственным датам и международным спортивным событиям, являются одним из наглядных примеров реализации широкомасштабной государственной программы по развитию физической культуры и массового спорта в стране и привлечению населения к активному образу жизни в рамках постановления Кабинета министров Узбекистана о «Концепции развития физической культуры и массового спорта на период 2019 — 2023 гг.». Целевая государственная программа поэтапно привлекает внимание население страны к вопросам укрепления здоровья и улучшения качества жизни на всех уровнях.
За три года реализации социального проекта Yangi Nafas при участии Федерации лёгкой атлетики Узбекистана и АО «Узбекнефтегаз» более 700 тысяч человек уже присоединились к массовым забегам и продолжают активно участвовать в спортивных мероприятиях. Проект Yangi Nafas совместно с массовыми забегами Save Aral, Men G’olib, Vatan Qalqoni поднял на новый уровень интерес к лёгкой атлетике как со стороны молодёжи, так и взрослого поколения.
Развитие массового спорта и популяризация здорового образа жизни среди населения является неотъемлемой частью социальной политики Нового Узбекистана.
Yangi Nafas становится также и международной площадкой для любителей бега. Помимо иностранных граждан, проживающих в Узбекистане и принимающих активное участие в забегах, мероприятие объединяет бегунов из стран Центральной Азии. Представители спортивных клубов из Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана прибудут в сентябре в Ташкент для участия в этом празднике.
Принять участие в предстоящем забеге Yangi Nafas ко Дню независимости в Ташкенте можно, зарегистрировавшись до 31 августа на сайте iticket.uz. Вне зависимости от гражданства к забегу могут присоединиться все любители бега.
Для обеспечения широкого доступа всех слоёв населения к спортивным забегам регистрация и участие в областях Узбекистана и Каракалпакстане в забеге бесплатное. По инициативе Федерации лёгкой атлетики выделены квоты для участия граждан, включённых в «Единый реестр социальной защиты», «железную», «женскую», «молодёжную» тетради в каждом регионе. Постоянными участниками спортивных забегов и марафонов также являются бегуны с инвалидностью.
Допуск к спортивному мероприятию осуществляется с 9 лет и далее без возрастных ограничений. Единый старт во всех городах — в 6:30 утра.
Стоимость участия в Ташкенте:
- дистанция 3 км — 99 тысяч сумов;
- дистанция 10 км -149 тысяч сумов.
В пакет участника входит:
- футболка;
- кепка;
- нагрудной стартовый номер;
- булавки.
Выдача стартовых пакетов участника будет организована 1 и 2 сентября с 10:00 до 19:00 в Федерации лёгкой атлетики по адресу: ул. Ислама Каримова, 98, ориентир: стадион «Пахтакор».