O‘zbekistonda “yashil vodorod” ishlab chiqarish majmuasini qurish avgust oyida boshlanishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
“Alohida yangi yo‘nalish — bu „yashil vodorod“. U Saudiyaning ACWA Power kompaniyasi bilan muqobil energiya manbalaridan vodorod ishlab chiqarish bo‘yicha kelishilgan loyihadir. [Prezident] avgust oyida ushbu loyihaning tamal toshini qo‘yib, ishlarni jadallashtirishni alohida ta’kidlab o‘tdi”, — dedi vazir.
Yil boshida ACWA Power Energetika vazirligi va “O‘zkimyosanoat” kompaniyasi bilan ikkita shartnoma imzoladi, deb yozgandi Spot nashri Zawya agentligiga tayanib.
Saudiya kompaniyasi ulardan biri bo‘yicha “yashil vodorod” ishlab chiqarish majmuasini yaratishga sarmoya kiritadi. Inshoot Chirchiq shahridagi ammiak zavodi negizida quriladi. Majmuaning loyiha quvvati yiliga 3 ming tonna vodorodni tashkil etishi aytilmoqda.
Ta’kidlanishicha, uning ishga tushirilishi kimyo sanoatidagi uglerod izlarini kamaytiradi va “iqtisodni karbonsizlantirishga” yordam beradi.
Bundan tashqari, ACWA Power ekologik toza ammiak ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yadi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, bu har yili 600 million kub metr gazni tejash va karbonat angidrid chiqindilarini 1,5 million tonnaga kamaytirish imkonini beradi.

Строительство комплекса по производству «зелёного» водорода в Узбекистане планируется начать в августе. Об этом в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов.
«Отдельное новое направление — „зелёный“ водород. Это согласованный с саудовской ACWA Power проект по производству водорода за счёт альтернативных источников энергии. [Президент] подчеркнул, что необходимо дать старт этому проекту в августе и ускорить работы», — заявил министр.
В начале года ACWA Power подписала два соглашения с Минэнерго и концерном «Узкимёсаноат», писал Spot со ссылкой на агентство Zawya.
В рамках одного из них саудовская компания проинвестирует создание комплекса по производству «зелёного» водорода. Объект будет располагаться в Чирчике на базе действующего завода по производству аммиака.
Проектная мощность будущего комплекса составит 3000 тонн водорода в год. Его запуск, как сообщается, позволит сократить углеродные выбросы в химической отрасли и поспособствует «декарбонизации экономики».
Кроме того, ACWA Power организует экологически чистое производство аммиака. По расчётам, оно позволит ежегодно экономить 600 миллионов кубометров газа и сократить выбросы углекислого газа на 1,5 миллиона тонн.