Prokurorlarga ko‘ra, gumonlanuvchilar Germaniyada terrorchilik guruhiga asos solgan, shuningdek, “Islomiy davlat” (ID) terror tashkilotini moliyaviy qo‘llab-quvvatlagan.
Xabarda aytilishicha, hibsga olinganlar orasida ikki nafar Turkmaniston va Qirg‘iziston, besh nafar Tojikiston fuqarosi ham bor. Gumonlanuvchilar “bir-birini uzoq vaqtdan beri taniydilar va radikal islomiy qarashlarga ega”, deya ma’lum qildi prokuratura.
Huquq-tartibot idoralari xodimlarining so‘zlariga ko‘ra, qo‘lga olinganlar 2022-yil bahorida — Rossiya bosqinchiligi boshlanganidan ko‘p o‘tmay, Ukrainadan Germaniyaga kirib, “yuqori teraktlar” uyushtirishni rejalashtirgan. Buning uchun ular allaqachon hujum nishonlarini aniqlab bo‘lgan va qurol olishga harakat qilgan, deyiladi xabarda.
Ayni vaqtda Niderlandiyada ham terrorizmda gumon qilinib, Markaziy Osiyoning ikki fuqarosi qo‘lga olingan. Mamlakat prokuraturasi saytidagi xabardan ma’lum bo‘lishicha, ular er-xotin — Tojikiston fuqarosi (erkak, 29 yosh) va Qirg‘iziston fuqarosi (ayol, 31 yosh).
Har ikkisi, “garchi hibsga olish vaqtida ularning rejalari aniq bo‘lmasa ham”, terrorchilik xurujlarini tayyorlashda gumon qilinmoqda, garchi ular hibsga olingan paytda “ularning rejalari aniq bo‘lmagan”. Erkak IDga a’zolikda ham gumon qilinmoqda.

Группа из семи человек (все — граждане стран Центральной Азии) арестована 6 июля в Северной Рейн-Вестфалии на западе Германии по подозрению в терроризме, сообщается на сайте прокуратуры ФРГ.
По версии прокуратуры, подозреваемые якобы основали террористическую группу в Германии, а также финансово поддерживали террористическую организацию «Исламское государство» (ИГ).
В сообщении говорится, что среди арестованных — двое граждан Туркменистана и Кыргызстана, пятеро — Таджикистана. Подозреваемые «давно знают друг друга и разделяют радикальные исламские взгляды», отметили в прокуратуре.
По данным правоохранителей, задержанные въехали в Германию из Украине весной 2022 года — вскоре после начала российского вторжения — и планировали устроить «громкие теракты». Для этого они уже определили цели для совершения нападения и пытались приобрести оружие, говорится в сообщении.
Одновременно по подозрению в терроризме были задержаны двое граждан Центральной Азии в Нидерландах. Из сообщения на сайте офиса прокуратуры страны следует, что это супружеская пара — гражданин Таджикистана (29 лет) и гражданка Кыргызстана (31 год).
Оба задержанных подозреваются в подготовке терактов, хотя на момент ареста «их планы не были конкретными». Мужчину также подозревают в членстве в ИГ.