20-iyun, seshanba kuni maktablarda 2023/2024 o‘quv yili uchun birinchi sinfga qabul boshlandi, deya xabar bermoqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi matbuot xizmati.
Soat 12:00 dan boshlab 43 ta shahar va tuman-shaharda (ro‘yxat) yashovchi bolalarning ota-onalari my.maktab.uz elektron platformasi orqali murojaat qilishlari mumkin. Boshqa viloyatlarda qabul maktablarning o‘zida amalga oshirilmoqda.
Qabul 2 bosqichda — 20-iyundan 31-iyulgacha maktablar biriktirilgan mikro-hududlar doirasida, 1-avgustdan 15-avgustgacha mikrohududlardan tashqaridagi amalga oshiriladi.
2023/2024 o‘quv yilida 730 mingdan ortiq bolani birinchi sinfga qabul qilish rejalashtirilgan.
Vazirlikning eslatishicha, “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq bolalar 7 yoshga to‘lganida maktabga qabul qilinadi. Ya’ni bu yil 2016-yil 1-yanvardan 31-dekabrgacha tug‘ilgan bolalar birinchi sinfga qabul qilinadi.

Во вторник 20 июня начался приём в первый класс на 2023/2024 учебный год, сообщила пресс-служба Министерства дошкольного и школьного образования Узбекистана.
С 12:00 родители детей, проживающих в 43 городах и районах (список) могут подать заявку через электронную платформу my.maktab.uz. В остальных регионах приём пока осуществляется в самих школах.
С 20 июня по 31 июля приём осуществляется в пределах микроучастков, за которыми закреплены школы, с 1 по 15 августа — в школы за пределами микроучастков.
В 2023/2024 учебном году в первый класс планируется принять более 730 тысяч детей.
МДШО напоминает, что согласно закону «Об образовании» дети принимаются в школу в том году, когда им исполняется 7 лет. Это значит, что в текущем году в первый класс будут приниматься дети, родившиеся с 1 января по 31 декабря 2016 года.