16-iyun kuni Andijon viloyatida yangi mikro GESlarning ochilish marosimiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
реклама, ўзбекгидроэнерго
Ochilish marosimida Andijon viloyati hokimi Shuxratbek Abdurahmonov, viloyat hokimining investitsiyalar, innovatsiyalar, xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari hamda turizmni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Botirjon Xamrayev, “O‘zbekgidroenergo” AJ boshqaruvi raisi Abdug‘ani Sanginov, hamda mas’ul rahbarlar, mahalliy xususiy sektor vakillari — tadbirkorlar, mahalla faollari hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Yangi istiqbolli loyihalarni ishga tushirilishi natijasida O‘zbekiston gidroenergetika salohiyati yanada ortadi hamda arzon yashil elektr energiya manbasini ishlab chiqarish keskin oshiriladi. Shu maqsadda, “O‘zbekgidroenergo” AJ tomonidan respublika bo‘ylab jami 250 ta umumiy quvvati 125 MVt, o‘rtacha yillik ishlab chiqarishi 675 mln kVt/soat bo‘lgan mikro GES loyihalarining manzilli ro‘yxati shakllantirildi.
16-iyun sanasida ana shu manzilli ro‘yxati shakllantirilgan Andijon tumanining Zavroq mahallasi kanalining birinchi piketida quvvati 200 kVt, yillik ishlab chiqarish quvvati 1,2 mln kVt/soat bo‘lgan “Zavroq” mikro GES ishga tushirildi. Ushbu loyihani ishga tushirish orqali, kelgusida Andijon tumanining 300 ta xonadonini yoki 1200 nafar aholisini elektr energiya manbai bilan ta’minlash imkonini beradi.
Loyihaning umumiy qiymati 3,4 mlrd so‘mni, xususan asbob-uskunalar 1,9 mlrd so‘mni, qurilish-montaj ishlari 1,5 mlrd so‘mni, shundan 220 mln so‘m quvvatni tarmoqqa uzatish xarajatlarini tashkil etdi. Loyihaning o‘zini iqtisodiy jihatdan qoplash muddati 4,4 yilni tashkil etadi.
Andijon viloyati Oltinko‘l tumani Ulug‘nor kanalining 85 piketida yangi charxpalak tipidagi mikro GESi ham yangi quvvatda ishga tushirildi. Quvvati 50 kVt, yillik ishlab chiqarish quvvati 360 ming kVt/s tashkil etgan mazkur mikro GES 150 ta xonadonni uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlash imkoniyatiga ega.
Loyiha doirasidagi loyihalashtirish, qurilish hamda uskunalarni o‘rnatish ishlari nisbatan qisqa vaqt oralig‘ida, ya’ni, ikki oyda amalga oshirilishiga muvaffaq bo‘lindi.
Mazkur loyihaning hujjatlari “O‘zbekgidroenergo” AJ tarkibidagi “Gidroproyekt” AJ tomonidan 10 kun muddatda ishlab chiqilgan bo‘lsa, loyiha agregatlari “Suvsanoatmash” AJ ishlab chiqarish negizida, sanoat kooperatsiyasi asosida Xitoylik hamkorlar bilan birgalikda qisqa bir oylik fursatda ishlab chiqarilib, loyiha maydoniga yetkazib berildi.
Birgina Andijon viloyatida aniqlangan dastlabki ro‘yxatga ko‘ra umumiy quvvati 19 MVt bo‘lgan jami 52 ta mikro GESlarni qurish rejalashtirilgan. Shundan, 2023-yilda umumiy quvvati 2130 kVtli yettita qayta tiklanuvchi energiya manbalari, xususan, suv bosimida ishlovchi uchta mikro GES, ikkita suv yuzida suzib turuvchi kinetik gidroagregat hamda ikkita charxpalak turidagi loyihaning ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan.
Mazkur loyihalarni amalga oshirish hisobiga mahalliy hududda uzluksiz elektr energiyasi ta’minotiga ega bo‘lish bilan bir qatorda, doimiy asosda 40 taga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Qurilish-montaj ishlari tender savdolari orqali aniqlangan mahalliy pudrat tashkiloti tomonidan 45 kunda amalga oshirildi.
Bundan tashqari, 2023−2024-yillarda Andijon viloyatida quvvati 6,9 MVt, o‘rtacha yillik energiya ishlab chiqarishi quvvati 33 mln kVt/soatga teng “Janubiy Farg‘ona kanalida JFK-3 GES qurilishi” loyihasi amalga oshirilishi belgilangan. Ushbu loyihani ishga tushirish orqali, kelgusida Andijon viloyati Buloqboshi tumanidagi 14 ming xonadonni ekologik toza energiya manbai bilan ta’minlash imkonini beradi.
Shuningdek, hududlarda “O‘zbekgidroenergo” AJ va Hindistonning “Maklek” kompaniyasi o‘rtasida suv yuzasida suzib turuvchi kinetik turbinali innovatsion gidroagregatlarni O‘zbekistonda Made in Uzbekistan brendi ostida ishlab chiqarish hamda amaliyotga keng tatbiq etish mo‘ljallangan. Mazkur innovatsion gidroagregatlar ham aynan Andijon viloyatining Xonobod shahrida 2023-yilning iyul oyida joriy etilib, jami quvvati 800 kVt bo‘lgan ikkita agregat o‘rnatiladi.

16 июня в Андижанской области прошло торжественное мероприятие, посвящённое открытию микроГЭС. В мероприятии приняли участие руководство АО «Узбекгидроэнерго», Андижанского областного хокимията, а также представители частного сектора — предприниматели и представители СМИ.
За счёт реализации новых перспективных проектов гидроэнергетический потенциал Узбекистана ещё больше возрастает, а производство зелёного чистого и дешёвого источника электроэнергии резко повысится. В этих целях со стороны АО «Узбекгидроэнерго» сформирован адресной список строительства 250 микроГЭС по всей республике общей мощностью 125 МВт или годовым производством электроэнергии 675 млн кВт/час.
16 июня сдали в эксплуатацию микроГЭС «Заврок», который вошёл в адресной список проектов и расположился в махалле «Заврок» Андижанского района, мощностью 200 кВт и годовой производительностью 1,2 млн кВт/ч на первом пикете канала. После запуска этого проекта, 300 домохозяйств (или 1200 жителей Андижанского района) будут обеспечены источником электроэнергии.
Общая стоимость проекта составляет 3,4 млрд сумов, в том числе оборудование — 1,9 млрд сумов, строительно-монтажные работы — 1,5 млрд сумов, из них 220 млн сумов составили затраты на передачу электроэнергии в сеть. Срок экономической окупаемости проекта составляет 4,4 года.
Работы по проектированию, строительству и монтажу оборудования были выполнены в относительно короткие сроки — за два месяца.
Проектная документация подготовлена подструктурной организацией АО «Узбекгидроэнерго», специализирующейся именно на проектировании гидропроектов — АО «Гидропроект» за 10 дней. Агрегаты проекта были изготовлены на производственной базе АО «Сувсаноатмаш» на основе промышленной кооперации совместно с китайскими партнёрами за один месяц и доставлены на объект.
Строительно-монтажные работы были выполнены за 45 дней местной подрядной организацией, определённой по результатам тендеров.
А также на 85-ом пикете Улугнорского канала, который протекает по Алтынкульскому району Андижанской области, введена в эксплуатацию на новой мощности микроГЭС нового чигирного типа. Мощность данной микроГЭС составляет 50 кВт/час, а годовая производительность 360 тысяч кВт/час, что поможет обеспечить электроэнергией на бесперебойной основе 150 домохозяйств данного района.
В частности, только в Андижанской области по предварительному перечню планируется построить и сдать в эксплуатацию 52 микроГЭС общей мощностью 19 МВт. В 2023 году планируется запустить семь проектов возобновляемых источников энергии с общей мощностью 2130 кВт, в частности, три микроГЭС, работающих под давлением воды, два кинетических гидроагрегата, плавающих на поверхности воды, и два проекта типа чигиря.
Помимо бесперебойного электроснабжения на территории, за счёт реализации этих проектов будет создано около 40 новых постоянных рабочих мест.
Кроме того, в 2023—2024 годах в Андижанской области планируется реализовать проект «Строительство ЮФК-3 ГЭС на Южном Ферганском канале» мощностью 6,9 МВт и среднегодовой мощностью производства электроэнергии 33 млн кВт/ч. Реализация данного проекта даёт возможность обеспечить 14 тысяч домохозяйств Болакбашинского района Андижанской области источником энергии.
Также в регионах совместно АО «Узбекгидроэнерго» и индийской компанией «Маклек» планируется производство и широкое внедрение в практику инновационных гидроагрегатов с плавающими на водной поверхности кинетическими турбинами под торговой маркой Made in Uzbekistan. Эти инновационные гидроагрегаты будут внедрены в Шахрихансае Андижанской области в июле 2023 года, там будет установлено два агрегата общей мощностью 800 кВт.
Андижанская область имеет необходимые условия для широкого развития микроГЭС. В этом случае характер местности также требует последовательное развитие гидроэнергетики. При этом нельзя забывать, что микроГЭС — это не только бесперебойное обеспечение населения электроэнергией, постоянные рабочие места, но и источник дохода для субъектов частного предпринимательства. Если учесть, что срок окупаемости предлагаемых проектов составляет в среднем три-четыре года, то это сфера уже становится более привлекательной.
Развитие гидроэнергетики наряду с увеличением мощностей по производству электроэнергии в Узбекистане создаёт важную основу для повышения благосостояния жителей регионов, где строятся новые и модернизируются действующие гидроэлектростанции, гидротехнические сооружения, что также положительно влияет на регулярное снабжение производственных объектов электроэнергией. Все это служит дальнейшему развитию экономики Узбекистана.