Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish universiteti — Green University ta’sischisi bo‘ldi. Bu haqda vazir Aziz Abduhakimov “Gazeta.uz”ga ma’lum qildi. Universitet 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab abituriyentlarni qabul qilishni boshlaydi.
Ta’lim muassasasi Markaziy Osiyoning muhim ekologik, ijtimoiy-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy muammolarini hal etishga qodir kadrlarni tayyorlaydi, shuning uchun mintaqaning barcha davlatlaridan kelgan talabalar universitetda tahsil olishlari mumkin bo‘ladi.
“Lavozimga tayinlanganimdan so‘ng (tabiat resurslar vaziri, bu lavozim vazirlik o‘zgarishidan oldin shunday atalgan edi — tahr.) qo‘shni davlatlardagi hamkasblarim bilan qo‘ng‘iroqlashib, uchrashdim va biz barcha harakatlarimizda mintaqaviy yondashuvni qo‘llashga kelishib oldik, chunki tabiat ma’muriy chegaralarni tan olmaydi”, — dedi Aziz Abduhakimov.
Universitet Hub and Spoke tamoyili asosida ishlaydi. Aziz Abduhakimovning tushuntirishicha, universitetda bakalavriat, magistratura va doktoranturadan tashqari ekologiya bilan bog‘liq fanlar bo‘yicha ham tayanch bo‘lmagan mutaxassislar tayyorlanadi.
“Bizda va qo‘shnilarimizda jurnalistlar, huquqshunoslar, boshqa sohalar bo‘yicha mutaxassislar tayyorlaydigan universitetlar bor. Biz allaqachon ular bilan mazkur universitetlar talabalari bizda o‘qishi, imtihon topshirishi va shu qatorda bizning ekojurnalist, ekohuquqshunos diplomlarimizni olishi mumkinligini kelishib oldik”, — dedi vazir.
Universitetning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
- jahonning yetakchi “yashil” universitetlari tomonidan qo‘llaniladigan ilg‘or ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, moslashtirish va joriy etish;
- ilmiy faoliyat;
- ilmiy tadqiqotlar va amaliy bilimlarning integratsiyasi;
- mamlakat, mintaqa va jahon ilmiy markazlari bilan birlashish;
- xorijiy ilmiy ekspertlarni jalb etish;
- innovatsion va ilmiy faoliyatni tijoratlashtirish.
Green University`da ta’lim kredit-modul tizimi asosida o‘zbek, rus va ingliz tillarida olib boriladi.
Ta’lim jarayoni “fan — ta’lim — ishlab chiqarish” integratsiyasi tamoyili bo‘yicha tashkil etiladi. Birinchi kursdan boshlab talabalar sanoat va ilmiy markazlarga biriktirilib, magistrlar “El-yurt-umidi” jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan xorijda o‘qishni davom ettirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Ta’lim budjet va to‘lov kontrakt asosda amalga oshiriladi. Davlat grantlari quyidagilarga beriladi:
- Prezident maktablarining Baccalaureate, Advanced Placement, International Advanced Levels xalqaro dasturlari diplomlari va sertifikatlarini olgan bitiruvchilari;
- ekologiya, matematika, fizika, kimyo, biologiya, geografiya, informatika va yer fanlari bo‘yicha xalqaro olimpiadalar g‘oliblari;
- yuqori ball to‘plagan va kirish imtihonlarini muvaffaqiyatli topshirgan abituriyentlar va yagona ijtimoiy ta’minot reestriga kiritilgan oila farzandlari.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, o‘rmon xo‘jaligi, yashil iqtisodiyot va gidrometeorologiya yo‘nalishlarida tahsil olayotgan iqtidorli talabalar ekologiya vazirining stipendiyasini olishlari mumkin bo‘ladi.
Universitet vaqtinchalik o‘rmon xo‘jaligi texnikumi binosida joylashgan bo‘lib, Yangi Toshkent hududida yangi bino quriladi.
Universitet tarkibida etnoekologiya ilmiy-tadqiqot markazi ham tashkil etilmoqda. U Buxoroda joylashadi. Markaz mutaxassislari turli joylarda yashovchi odamlar atrofdagi ekotizimlar va ularning atrof-muhit bilan munosabatini qanday tushunishlarini ilmiy jihatdan o‘rganadilar.

Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана выступило учредителем Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата Green University. Об этом «Газете.uz» сообщил министр Азиз Абдухакимов. Вуз начнёт приём абитуриентов уже в 2023/2024 году.
Образовательное учреждение будет готовить кадры, способные решать важные экологические, социально-экономические и научно-технические проблемы Центральной Азии, поэтому в университете смогут обучаться студенты всех стран региона.
«После назначения на должность (министра природных ресурсов, так эта должность называлась до преобразования министерства — ред.) я созвонился и встретился с коллегами из соседних стран, и мы договорились, что во всех наших действиях будем применять региональный подход, потому что природа не признаёт административных границ», — сказал Азиз Абдухакимов.
Университет будет работать по принципу Hub and Spoke. Азиз Абдухакимов пояснил, что, помимо бакалавриата, магистратуры и докторантуры, вуз будет обучать непрофильных специалистов дисциплинам, связанным со сферой окружающей среды.
«У нас и наших соседей есть университеты, которые готовят журналистов, юристов, специалистов других областей. Мы уже с ними договорились, что студенты этих вузов будут проходить у нас курс, сдавать экзамены и смогут в том числе получить наш диплом эко-журналиста, эко-юриста», — сказал министр.
Основными задачами университета определены:
• разработка, адаптация и внедрение передовых образовательных программ, применяемых ведущими «зелёными» университетами мира;
• научная деятельность;
• интеграция научных исследований и практических знаний;
• объединение с научными центрами страны, региона и мира;
• привлечение зарубежных научных экспертов;
• коммерциализация инновационный и научной деятельности.
Обучение в Green University будет вестись на узбекском, русском и английском языках на основе кредитно-модульной системы.
Учебный процесс будет организован по принципу интеграции «наука — образование — производство». С первого курса студенты прикрепляются к производственным и научным центрам, а магистры получат возможность продолжить обучение за рубежом за счёт средств фонда «Эл-юрт-умиди».
Обучение будет осуществляться на бюджетной и платной основе. Государственные гранты смогут получить:
• выпускники президентских школ, имеющие дипломы и сертификаты международных программ International Baccalaureate, Advanced Placement, International Advanced Levels;
• победители международных олимпиад по экологии, математике, физике, химии, биологии, географии, информатике и земельному предмету;
• абитуриенты, набравшие высокие баллы и успешно сдавшие вступительные экзамены, дети из семей, включённых в единый реестр соцзащиты.
Одарённые студенты, обучающиеся по направлениям экологии, охраны окружающей среды, лесничества, зелёной экономики и гирдометерологии, смогут получить стипендию министра экологии.
Университет временно разместится в здании техникума лесного хозйства, а новое здание будет построено на территории Нового Ташкента.
В структуре университета также создаётся научно-исследовательский центр этноэкологии. Он расположится в Бухаре. Специалисты центра будут научно исследовать, как люди, живущие в разных местах, понимают экосистемы вокруг себя и свои отношения с окружающей средой.