AQShdagi sun’iy intellekt xavfsizligi markazi (Center for AI Safety) bir guruh mutaxassislar bilan birgalikda insoniyatning yo‘q bo‘lib ketishiga sabab bo‘lishi mumkin bo‘lgan sun’iy intellekt (SI) xavfidan ogohlantirdi.
“Sun’iy intellektning rivojlanishi tufayli insoniyatning yo‘q bo‘lib ketish xavfini kamaytirish pandemiya va yadro urushi kabi boshqa xavflar qatorida global ustuvor vazifaga aylanishi kerak”, — deyiladi markaz veb-saytida e’lon qilingan bir jumladan iborat bayonotda.
Ochiq xat 350 dan ortiq SI rahbarlari, tadqiqotchilari va muhandislari tomonidan imzolangan. SI yetakchilari orasida OpenAI bosh direktori Sem Altman, Google DeepMind bosh direktori Demis Xassabis va Anthropic bosh direktori Dario Amodei bor.
Shuningdek, bayonot neyron tarmoqlari ustida olib borgan tadqiqoti uchun Turing mukofotiga sazovor bo‘lgan Jeffri Xinton va Yoshua Bengio tomonidan imzolangan, ular CIning “cho‘qintirgan otalari” deb ataladi.
Sun’iy intellekt xavfsizligi markazi ijrochi direktori Den Xendriks maktubning qisqaligiga izoh berar ekan, buni CI bo‘yicha ma’lum xavflar bo‘yicha kelisha olmaydigan, ammo umumiy xavotirlarni baham ko‘radigan mutaxassislarni birlashtirish uchun mo‘ljallangani bilan izohladi. “Biz fikrimizni susaytirmaslik uchun 30 ta mumkin bo‘lgan tavsiyalar ro‘yxatini nashr qilishni xohlamadik”, — dedi u.
Ushbu e’lon CI xavfi haqida birinchi ogohlantirish emas. Mart oyida 1000 dan ortiq muhandis va tadqiqotchilar, jumladan Twitter, SpaceX va Tesla egasi Ilon Mask va Apple asoschilaridan biri Stiv Voznyak, mustahkam xavfsizlik protokollari ishlab chiqilgunga qadar ushbu sohani olti oyga to‘xtatishga chaqirgan yana bir ochiq xatni imzolagandilar.
Maktub mualliflari “borgan sari kuchli raqamli intellektlarni rivojlantirish bo‘yicha nazoratsiz poyga”dan xavotir bildirishgan va ularning nuqtai nazari bo‘yicha sun’iy intellekt rivojlanishi bilan birga bo‘lishi mumkin bo‘lgan potensial xavflarni tasvirlab berishdi. Ular orasida tashviqot va dezinformatsiyaning tarqalishi, ish joylarini qisqartirish va sivilizatsiya ustidan nazoratni yo‘qotish bor.

Центр безопасности искусственного интеллекта (Center for AI Safety) в США совместно с группой экспертов предупредили об опасностях искусственного интеллекта (ИИ), который, по их мнению, может стать причиной исчезновения человечества.
«Уменьшение риска исчезновения человечества из-за развития искусственного интеллекта должно стать глобальным приоритетом наряду с другими рисками, такими как пандемии и ядерная война», — говорится в заявлении, состоящем всего из одного предложения и опубликованном на сайте центра.
Открытое письмо подписали более 350 руководителей, исследователей и инженеров, работающих в области ИИ. В их числе лидеры в разработке ИИ — глава компании OpenAI Сэм Олтмен, исполнительный директор Google DeepMind Демис Хассабис и руководитель Anthropic Дарио Амодей.
Свои подписи также поставили получившие премию Тьюринга за свою работу над нейронными сетями Джеффри Хинтон и Йошуа Бенджио, которых часто называют «крестными отцами» ИИ.
Исполнительный директор Центра безопасности искусственного интеллекта Дэн Хендрикс объяснил краткость письма тем, что оно должно было объединить экспертов в ИИ, которые могли не согласиться с определёнными рисками, но разделяли общие опасения. «Мы не хотели публиковать список из 30 возможных рекомендаций, чтобы … не разбавлять нашу мысль», — сказал он.
Нынешнее заявление не первое предупреждение о риске ИИ. В марте более 1000 инженеров и исследователей, включая владельца Twitter, SpaceX и Tesla Илона Маска и сооснователя Apple Стива Возняка, подписали ещё одно открытое письмо, призвав приостановить разработки в этой области на полгода, пока не будут разработаны надёжные протоколы безопасности.
Авторы письма выразили опасения по поводу «неконтролируемой гонки по разработке все более мощных цифровых умов» и описали потенциальные риски, которые, с их точки зрения, могут сопровождать развитие ИИ. Среди них — распространение пропаганды и дезинформации, сокращение рабочих мест и потеря контроля над цивилизацией.
В ряде стран уже предпринимаются попытки разработать законодательство, которое могло бы контролировать развитие ИИ. Евросоюз надеется принять к концу года закон, который классифицирует ИИ по четырём категориям риска. Проект закона, регулирующего ИИ, был также опубликован в Китае. Он предлагает ограничивать политически чувствительный контент и требует от разработчиков получать одобрение перед выпуском технологий на основе ИИ.