O‘zbekistonning 25 yoshgacha bo‘lgan fuqarolari uchun xorijga chiqish pasporti endi 5 yil muddatga beriladi. Ilgari hujjat 16 yoshga to‘lmagan fuqarolarga 5 yil muddatga, 16 yoshdan oshgan fuqarolarga 10 yil muddatga berilardi. Davletovuz blogi muallifi Twitter`da bunga e’tibor qaratdi.
Qonun hujjatlariga prezidentning 2022-yil 16-iyundagi qarori bilan o‘zgartirish kiritilgan. Rasmiy organlar va OAV pasport berish tartibini soddalashtirgan (xususan, uni ro‘yxatdan o‘tgan joyidan qat’i nazar olishga ruxsat etilgan) ushbu hujjat haqida xabar bergan, ammo yoshni 16 yoshdan 25 yoshgacha oshirish bandi e’tibordan chetda qolgan.
Pasport olish bo‘yicha aksariyat saytlar, jumladan, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida hamon eski ma’lumotlar mavjud.
1 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun pasport hali ham 2 yil muddatga beriladi.
Ma’lumot uchun, 2022-yilning noyabr oyidan boshlab davlat xizmatlari portalida pasport berish xizmatlarini ko‘rsatish vaqtincha to‘xtatilgandi. Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat personallashtirish markazining xati asos qilib olingan.
Xorijga chiqish pasportini olish uchun murojaat qilgan ayrim o‘zbekistonliklarning bildirishicha, 22−23 yoshgacha bo‘lgan har ikki jinsdagi fuqarolar bilan terrorizmga qarshi kurash bo‘limi vakili va mahalladagi uchastka inspektori suhbat o‘tkazgan.
Yoshlardan chetga chiqish maqsadi va xorijda qolish muddati, shuningdek, ota-onalarning sayohat haqida xabardorligi so‘raladi. Ba’zilar ro‘yxatdan o‘tish joyida yoshlar bilan ishlash tashkilotidan ma’lumotnoma so‘rashganini aytmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq mamlakatdan vaqtinchalik chiqish uchun ariza bergan 18 yoshdan 35 yoshgacha bo‘lgan ayollar suhbatdan o‘tishga majbur qilingandi. Bundan tashqari, turmush o‘rtog‘ining ruxsati yoki ishonchli vakilining kafolati, mahalladan ma’lumotnoma olish, shuningdek, test sinovlaridan o‘tish kerak bo‘lgan. 2018-yil may oyida bu talab o‘sha paytdagi ichki ishlar vaziri o‘rinbosari, Toshkent shahri IIB boshlig‘i Rustam Jo‘rayevning buyrug‘i bilan bekor qilingan.

Заграничный паспорт гражданам Узбекистана в возрасте до 25 лет теперь выдаётся сроком на 5 лет. Раньше документ выдавался сроком на 5 лет гражданам в возрасте до 16 лет, гражданам старше 16 лет — сроком на 10 лет. Внимание на это в Twitter обратил автор блога Davletovuz.
Изменение было внесено в законодательство постановлением президента от 16 июня 2022 года. Официальные органы и СМИ сообщали об этом документе, которым был упрощён порядок выдачи загранпаспорта (в частности, его было разрешено получить по независимо от места регистрации), однако пункт об увеличении возраста с 16 до 25 лет остался незамеченным.
На большинстве сайтов о получении загранпаспорта, в том числе на Едином портале интерактивных государственных услуг, до сих пор указана старая информация.
Детям в возрасте до 1 года загранпаспорт выдаётся по-прежнему сроком на 2 года.
С ноября прошлого года на портале госуслуг временно приостановлено оказание услуги по оформлению загранпаспорта. Основанием указано письмо Государственного центра персонализации при Кабинете министров.
Узбекистанцы, подававшие документы на получение загранпаспорта, также сообщают, что граждане обоих полов в возрасте до 22−23 лет проходят собеседование с представителем отдела по борьбе с терроризмом и участковым инспектором в махалле.
У молодых людей спрашивают цель выезда и срок пребывания за рубежом, а также о том, известно ли родителям о выезде. Некоторые сообщают, что у них просили справку у организации по работе с молодёжью по месту регистрации.
Напомним, раньше женщины в возрасте от 18 до 35 лет, подававшие документы на временный выезд из страны, были вынуждены проходить беседу. Кроме того, нужно было получить разрешение супруга или поручительство доверенного лица, справку с махалли, а также сдать анализы. В мае 2018 года это требование распоряжением тогдашнего заместителя министра внутренних дел, начальника ГУВД Ташкента Рустама Джураева было отменено.