Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-may kuni o‘tkazgan yig‘ilishda Xitoy tajribasi asosida kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha dastur amalga oshiriladigan tumanlar nomi ma’lum qilindi. Mazkur reja borasida bir necha kun avval xabar berilgandi.
Qayd etilishicha, kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha Xitoyda tajriba katta. O‘zbekistonning har bir hududi uchun ishlab chiqilgan dasturda asosiy e’tibor kambag‘allik yuqori bo‘lgan tumanlarda yo‘l-transport, elektr, aloqa va turizm infratuzilmasini yaxshilash, kichik va o‘rta shaharlarni rivojlantirish, mahallalarni sanoatlashtirishga qaratiladi.
Yig‘ilishda endi har yili tasdiqlanadigan davlat investitsiya dasturlari ham shu asosda shakllantirilishi belgilandi.
Prezident bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov, bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Behzod Musayev, iqtisodiyot va moliya vaziri Sherzod Kudbiyevga bir oy muddatda tanlab olingan 14 ta tumanni kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha kompleks dastur ishlab chiqish vazifasini topshirdi. “O‘zbekiston 24” telekanali xabariga ko‘ra, bular quyidagilar:
- Qoraqalpog‘istonning Bo‘zatov tumani;
- Andijon viloyati Paxtaobod tumani;
- Buxoro viloyati Vobkent tumani;
- Jizzax viloyati Do‘stlik tumani;
- Qashqadaryo viloyati Shahrisabz tumani;
- Navoiy viloyati Navbahor tumani;
- Namangan viloyati Chust tumani;
- Samarqand viloyati Bulung‘ur tumani;
- Sirdaryo viloyati Xovos tumani;
- Surxondaryo viloyati Jarqo‘rg‘on tumani;
- Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumani;
- Farg‘ona viloyati Yozyovon tumani;
- Xorazm viloyati Urganch tumani;
- Toshkent shahri Chilonzor tumani.
“Agar biz Xitoy tajribasini yakuniga yetkazib amalga oshirsak, kelgusi yil uni butun respublika bo‘ylab joriy etamiz”, — dedi davlat rahbari.
Shavkat Mirziyoyev yil yakuniga qadar O‘zbekistonda Xitoy qishloq xo‘jaligidan 10 ta yuqori daromadli loyihani tatbiq etish vazifasini qo‘ydi. Xitoy markazlari bilan hamkorlikda 9445 nafar hokim yordamchilarini alohida o‘qitish, ulardan yaxshi natijaga erishgan kamida 200 nafarini Xitoyga amaliyot o‘tash uchun yuborish reja qilinmoqda.

На совещании у президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 15 мая были названы районы, где будет реализована программа по сокращению бедности на основе опыта Китая. О таких планах сообщалось несколькими днями ранее.
Китай имеет большой опыт в области сокращения бедности, говорилось на совещании. В разрабатываемой на основе этого опыта программе для каждой области Узбекистана главное внимание будет уделено улучшению дорожно-транспортной, энергетической, коммуникационной и туристической инфраструктуры, развитию малых и средних городов, индустриализации махаллей в районах с высоким уровнем бедности.
Отныне аналогичным образом будут формироваться государственные инвестиционные программы, утверждаемые ежегодно, было отмечено на совещании.
Президент поручил вице-премьеру Джамшиду Кучкарову, министру занятости и сокращения бедности Бехзоду Мусаеву и министру экономики и финансов Шерзоду Кудбиеву в течение месяца разработать комплексную программу по выводу из бедности 14 выбранных районов. Как сообщил телеканал «Узбекистан 24», это следующие районы:
- Бозатауский район Каракалпакстана;
- Пахтаабадский район Андижанской области;
- Вабкентский район Бухарской области;
- Дустликский район Джизакской области;
- Шахрисабзский район Кашкадарьинской области;
- Навбахорский район Навоийской области;
- Чустский район Наманганской области;
- Булунгурский район Самаркандской области;
- Хавастский район Сырдарьинской области;
- Джаркурганский район Сурхандарьинской области;
- Уртачирчикский район Ташкентской области;
- Язъяванский район Ферганской области;
- Ургенчский район Хорезмской области;
- Чиланзарский район Ташкента.
«Если мы доведём до конца эксперимент и реализуем китайский опыт [по сокращению бедности], то в следующем году реализуем это по всей республике», — заявил глава государства.
Он поставил задачу до конца года внедрить в Узбекистане 10 высокодоходных проектов из сферы сельского хозяйства Китая.
В сотрудничестве с китайскими центрами планируется обучить всех 9445 помощников хокимов в махаллях страны, минимум 200 из них, показавшие хорошие результаты, отправятся на практику в Китай.
«Мы выделяем большие средства. Теперь нужно правильно использовать их», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Как мы писали ранее, с 1 июня в Узбекистане также запускается программа «20 тысяч предпринимателей — 500 тысяч квалифицированных специалистов», на которую выделят 1 млрд долларов. Бизнес, участвующий в программе, освободят от уплаты имущественных налогов, снизят социальный налог, а налоговые органы не будут проверять их деятельность.