Toshkentning Chilonzor tumanida 200 ming so‘mlik qalbaki kupyuralarni ishlab chiqarib sotayotgan fuqaro ushlandi,deya xabar qildi Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti matbuot xizmati. Tezkor tadbir departament hamda DXXning Chilonzor tumani bo‘limlari tomonidan o‘tkazildi.
Uchtepa tumanida yashovchi A. S. 200 ming so‘mlik qalbaki kupyuralarni tayyorlab, har birini 60 ming so‘mdan sotib kelayotganligi aniqlanib, undan 10 dona 200 ming so‘mlik qalbaki kupyuralar, jami 31 dona A4 formatdagi qog‘ozda chop etilgan 200 ming so‘mlik kupyuralar, rangli printer va boshqa ishlab chiqarishda foydalanilgan tovar moddiy boyliklar ashyoviy dalil sifatida olingan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 176-moddasi (qalbaki pul, aksiz markasi yoki qimmatli qog‘ozlar yasash, ularni o‘tkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

В Чиланзарском районе Ташкента задержан гражданин, который изготавливал и продавал фальшивые сумовые купюры, сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана. Оперативное мероприятие провели управления департамента и Службы государственной безопасности.
Фальшивые купюры номиналом 200 тысяч сумов мужчина продавал по 60 тысяч сумов каждую. В качестве вещественных доказательств у него изъята 31 купюра номиналом 200 тысяч сумов, напечатанная на бумаге формата А4, цветной принтер и другие средства для производства поддельных денег.
Возбуждено уголовное дело по статье 176 (Изготовление поддельных денег) Уголовного кодекса, ведётся расследование.