Seshanba kuni amaliy tashrif bilan Moskvaga borgan O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Kremlda Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashdi.
Davlat rahbari matbuot xizmatining xabar qilishicha, O‘zbekiston-Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi. Ustuvor yo‘nalishlardagi ko‘p qirrali amaliy hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Suhbat avvalida ikki mamlakat yetakchilari Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 78 yilligi munosabati bilan bir-birini samimiy qutlab, faxriylar, do‘st xalqlarga tinchlik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
Rossiya prezidenti O‘zbekiston rahbarini Konstitutsiyaga o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha umumxalq referendumi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan ham tabrikladi.
“Uchrashuvda ikki mamlakat yetakchi korxona va kompaniyalarining joriy va istiqbolli kooperatsiya loyihalarini, shu jumladan Hukumatlararo komissiya faoliyati doirasida qo‘llab-quvvatlash muhim ekani ta’kidlandi”, — deyiladi xabarda.
Prezidentlar o‘zaro tovar ayirboshlash sur’atini ta’minlash bo‘yicha muvofiqlashtirilgan choralarni ko‘rish zarurligini qayd etdilar. O‘zbekiston va Rossiya hududlari darajasidagi faol muloqotlar qo‘llab-quvvatlandi.
Bundan tashqari, tomonlar jadal madaniy-gumanitar almashinuvni davom ettirishdan, jumladan, sog‘liqni saqlash, fan va ta’lim, madaniyat va san’at sohalarida tadbirlar o‘tkazishdan manfaatdor ekanini bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev 9-may kuni Moskvada G‘alabaning 78 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlarda ishtirok etadi. Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va Armaniston rahbarlari ham ishtirok etishi kutilmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, во вторник прибывший в Москву с рабочим визитом, встретился в Кремле с президентом России Владимиром Путиным.
Как сообщила пресс-служба президента Узбекистана, главы государств обсудили вопросы «укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и союзничества».
Президенты «обменялись искренними поздравлениями в связи с 78-й годовщиной Победы во Второй мировой войне, тепло пожелав ветеранам, дружественным народам мира, благополучия и процветания», говорится в сообщении.
Президент России также поздравил главу Узбекистана «с успешным проведением всенародного референдума по внесению изменений в Конституцию».
«На встрече была подчёркнута важность поддержки действующих и продвижения перспективных проектов кооперации ведущих предприятий и компаний двух стран, в том числе в рамках деятельности Межправительственной комиссии», — отмечается в сообщении.
Президенты отметили «необходимость принятия скоординированных мер по обеспечению динамики взаимного товарооборота» и поддержали «активные контакты на уровне регионов Узбекистана и России».
Они также выразили заинтересованность «в продолжении интенсивного культурно-гуманитарного обмена, в том числе проведении мероприятий в области здравоохранения, науки и образования, культуры и искусства».
9 мая Шавкат Мирзиёев примет в Москве участие в мероприятиях в связи с 78-й годовщиной Победы. Ожидается, что участвовать также будут главы Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Армении.