O‘zbekistonda sog‘liqni saqlash tizimini tubdan isloh qilish, aholiga ko‘rstilayotgan tibbiy xizmat sifatini jahon andozalari darajasiga ko‘tarishga alohida e’tibor berilmoqda. So‘nggi 6−7 yil ichida prezident tomonidan mazkur sohani rivojlantirish borasida o‘nlab farmon va qarorlar qabul qilindi.
Aholiga ko‘rsatilayotgan ixtisoslashtirilgan yuqori texnologiyali tibbiy xizmatlarni yanada yaxshilash maqsadida tibbiyot muassasalarini jahon andozalariga mos holatga keltirish va ularni zamonaviy jihozlar bilan ta’minlash uchun katta miqdorda mablag‘lar ajratilmoqda.
27−29-aprel kunlari ushbu islohotlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida Samarqand shahrida “Ipak yo‘lida minimal invaziv xirurgiya” mavzusida Osiyo endoskopik va laporoskopik xirurglar jamiyatining (ELSA) I bahorgi Kongressi bo‘lib o‘tdi. Xalqaro anjuman Samarqand davlat tibbiyot universiteti ixtisoslashgan bolalar xirurgik klinikasi bosh vrachi, I bahorgi Kongressi raisi, tibbiyot fanlari doktori, professor Shamsiyev Jamshid tashabbusi bilan tashkil etildi.
ELSA bugungi kunda dunyo miqyosida katta obro‘ga ega bo‘lgan vakolatli jamiyatdir. ELSA endoskopik xirurglar jamiyati xalqaro federatsiyasining (IFSES) asoschilaridan biri bo‘lib bo‘lib, uning rahbarlik organi Osiyo-Tinch okeani hududida joylashgan va 37 mamlakatdagi endoskopik xirurglar yetakchilari vakillaridan tashkil topgan.
Kongressda Avstriya, Ozarbayjon, Angliya, Germaniya, Gonkong, Yaponiya, Kombodja, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Xitoy, Malayziya, Oman, Pokiston, Falastin, Filippin, Rossiya, Janubiy Koreya, Singapur, Tojikiston, Turkiya, BAAdan 80 ga yaqin, shuningdek O‘zbekiston barcha viloyatlaridan xirurgiya, urologiya, onkologiya, ginekologiya, bolalar xirurgiyasi mutaxassislari bo‘yicha 470 dan ortiq mutaxassis — jami 550 nafarga yaqin delegat ishtirok etdi.
Kongressning birinchi kuni Samarqand davlat tibbiyot universiteti ixtisoslashtirilgan bolalar xirurgik klinikasida Workshop bo‘lib o‘tdi. Unda minimal invaziv xirurgiya bo‘yicha zamonaviy operatsiyalar xalqaro ekspertlar tomonidan O‘zbekiston shifokorlariga namoyish etildi.
Shuningdek, klinikada tashkil etilgan seminarda egiluvchan endoskopik xirurgiya bo‘yicha mahorat saboqlari o‘tkazildi. Unda:
• filippinlik mutaxassis-jarroh Almen Buyenafe laparoskopik gerniorafiya operatsiyasini;
• rossiyalik professor Valeriy Satayev beshta endoskopik operatsiyani namoyish qildi.
ELSA tashkiloti bosh kotibi Davidi Lamonto kongress doirasida uchta laporoskopik jarrohlik operatsiyasini o‘tkazdi. Mutaxassislar tomonidan o‘tkazilgan mahorat saboqlari anjuman qatnashchilariga operatsiya blogidan bevosita namoyish qilindi.
Kongress 28−29-aprel kunlari Samarqand shahrining Silk Road Samarkand turistik majmuasida o‘z ishini davom ettirdi.
Uch kunlik seminarda Kongressda ishtirok etgan mashhur olimlar va mutaxassislar dolzarb mavzularda chiqishlar qildi. Dastur bo‘yicha 81 ta ma’ruza qilindi. Shuningdek, 36 ta poster va 11 ta publikatsiyalar namoyish etildi.
O‘zbekistonda ilk bor o‘tkazilgan mazkur Kongress sog‘liq saqlash tizimida endoskopik va laporoskopik xirurgiya yo‘nalishining yanada rivojlanishiga xizmat qiladi va aholiga yuqori texnologiyali ixtisoslashgan, sifatli va samarali xirurgik xizmat ko‘rsatish darajasini yuksak pog‘onalarga olib chiqadi. Tibbiy kadrlar malakasini va salohiyatini oshirib, ularning xalqaro miqyosda amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘lishlarida hal qiluvchi rol o‘ynaydi.

В Узбекистане особое внимание уделяется коренной реформе системы здравоохранения, повышению качества медицинских услуг до мировых стандартов. За последние 6−7 лет президентом Узбекистана были приняты десятки указов и постановлений по развитию этой отрасли.
В целях дальнейшего совершенствования специализированной высокотехнологичной медицинской помощи населению, выделяются большие средства. Медицинские учреждения приводятся в состояние, соответствующее мировым стандартам и оснащаются современным оборудованием.
elsa, реклама
В целях поддержки этих реформ с 27 по 29 апреля в Самарканде прошёл I весенний конгресс «Общества эндоскопических и лапароскопических хирургов Азии» (ELSA) на тему «Малоинвазивная хирургия на шёлковом пути». Конгресс был организован по инициативе главного врача специализированной детской хирургической клиники Самаркандского государственного медицинского университета, председателя I весеннего конгресса, доктора медицинских наук, профессора Жамшида Шамсиева.
Сегодня ELSA является авторитетной ассоциацией с отличной репутацией во всем мире. ELSA является одной из основателей Международной федерации обществ эндоскопических хирургов (IFSES), руководящий орган которой состоит из представителей ведущих эндоскопических хирургов из 37 стран Азиатско-Тихоокеанского региона.
В конгрессе приняли участие более 80 специалистов из Австрии, Азербайджана, Англии, Германии, Гонконга, Японии, Камбоджи, Казахстана, Кыргызстана, Китая, Малайзии, Омана, Пакистана, Палестины, Филиппин, России, Южной Кореи, Сингапура, Таджикистана, Турции, ОАЭ, а также более 470 специалистов в области хирургии, урологии, онкологии, гинекологии, детской хирургии со всех регионов Узбекистана. Всего в работе научного форума приняли участие более 550 делегатов.
В первый день конгресса в специализированной детской хирургической клинике Самаркандского государственного медицинского университета прошёл Workshop. В нем международные специалисты продемонстрировали врачам Узбекистана современные операции малоинвазивной хирургии.
Также на организованном в клинике семинаре прошли мастер-классы по гибкой эндоскопической хирургии. Филиппинский хирург Аллен Буэнафе продемонстрировал лапароскопическую герниорафию, а российский профессор Валерий Сатаев продемонстрировал пять эндоскопических операций.
Генеральный секретарь организации ELSA Давиде Ламонто в рамках конгресса провёл три лапароскопические операции. Из операционных залов мастер-классы транслировались с помощью интернет-сети в режиме реального времени и демонстрировались участникам конференции.
Конгресс продолжил свою работу 28 и 29 апреля в туристическом комплексе Silk Road Samarkand в Самарканде. В ходе трёхдневного семинара известные учёные и специалисты, участвовавшие в конгрессе, выступили с докладами на актуальные темы. По программе было прочитано 81 докладов. Также были представлены 36 постеров и 11 публикаций.
Конгресс, впервые проведённый в Узбекистане, послужит дальнейшему развитию эндоскопической и лапароскопической хирургии. Также будет способствовать повышению квалификации медицинских кадров благодаря приобретению ими практических навыков на международном уровне.