Tabiat resurslari vazirligi 10-apreldan 10-mayga qadar davom etadigan “Toza havo” oyligi doirasida vazirliklar, idoralar, korxona va tashkilotlar, Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi, shuningdek, shahar hamda viloyatlar hokimliklarining barcha xodimlarini har jumani “Avtomobilsiz kun” sifatida o‘tkazishga chaqirdi.
“Bundan maqsad avtotransport vositalarining atrof-muhitga ta’sirini yanada kamaytirish, shuningdek, insonlarning sog‘lom turmush tarziga rioya qilgan holda velosipeddan foydalanishlarini tashkil etish”, — deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Toshkent shahar hokimligi 28-aprelda “Avtomobilsiz kun” o‘tkazilishi haqida xabar bergan edi. Shaxsiy avtomobillarda harakatlanishni qisqartirish, jamoat transporti, velosiped va piyoda yurish afzalliklarini aholi o‘rtasida targ‘ib qilishga qaratilgan “ko‘plab tadbirlar” e’lon qilindi.

Министерство природных ресурсов призвало всех сотрудников министерств, ведомств, предприятий и организаций, Совет министров Каракалпакстана, а также хокимияты городов и областей в рамках месячника «Чистый воздух», который проходят с 10 апреля по 10 мая, каждую пятницу проводить «День без автомобилей».
«Цель данной акции — снижение воздействия транспортных средств на окружающую среду, а также использование велосипеда для ведения здорового образа жизни», — отмечается в сообщении.
Ранее хокимият Ташкента сообщил о проведении 28 апреля «Дня без автомобиля». Анонсировано проведения «множества мероприятий», направленных на сокращение передвижения на личных автомобилях, пропаганду преимуществ общественного транспорта, велосипедов и пеших прогулок среди населения.