O‘zbekiston Markaziy banki aholidan to‘lovlarni amalga oshirishda komissiyaning eng yuqori miqdorini belgilash to‘g‘risidagi qaror loyihasini muhokama uchun e’lon qildi.
Bugungi kunda bank kassalarida kommunal xizmatlar uchun to‘lovlarni amalga oshirishda iste’molchilardan xizmat uchun komissiya undiriladi. Masalan, elektr energiyasi uchun 100 ming so‘m to‘lashda ayrim banklar va to‘lov xizmatlari to‘lovchilardan vositachilik xizmatlarini undirishgan.
Prezident qarori bilan 2023-yil 1-maydan boshlab benefitsiarlari budjet va korporativ mijozlar bo‘lgan to‘lovlar bo‘yicha ko‘rsatilgan to‘lov xizmatlari uchun komissiya to‘lovlari (yig‘imlari) to‘lovchi — jismoniy shaxsdan undirilmaydi, balki to‘lov shaklidan qat’i nazar, to‘lov summasidan ushlab qolinadi.
Bunday holda, komissiya miqdori to‘lov miqdorining 1 foizigacha belgilanadi, ammo ularning umumiy miqdori Markaziy bank tomonidan belgilangan chegaralardan oshmasligi kerak.
Loyihaga ko‘ra, Markaziy bank komissiyaning maksimal miqdorini BHMning 20 foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda (60,6 ming so‘m) belgilashni taklif qilmoqda. Agar bugungi kunda 200 mln so‘mlik superkontrakt uchun to‘lov amalga oshirilayotganda, ayrim banklar 1 foiz (2 mln so‘m) undirishlari mumkin bo‘lsa, 1-maydan komissiya to‘lov summasidan ushlab qolinadi va 60,6 ming so‘mdan oshmaydi.
Mazkur tartib quyidagi holatlarda amal qiladi:
• barcha turdagi davlat bojlari va ma’muriy jarimalar uchun to‘lovlar;
• davlat xizmatlari markazlari tomonidan, shu jumladan Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ko‘rsatilgan davlat xizmatlari uchun to‘lovlar;
• maktabgacha ta’lim tashkilotlariga, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, kasb-hunar, oliy ta’lim muassasalariga, shuningdek oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim, qayta tayyorlash, malakasini oshirish va sog‘liqni saqlash muassasalariga to‘lovlar;
• barcha turdagi kommunal xizmatlar uchun to‘lovlar;
• Majburiy ijro byurosi organlari tomonidan undiriladigan sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini ijro etish uchun to‘lovlar;
• E-auksion elektron savdo platformasi va K-Savdo avtomatlashtirilgan axborot tizimiga to‘lovlar;
• aviatsiya, temir yo‘l va jamoat transportining boshqa turlarida sayohat qilishda chiptalar sotib olish uchun to‘lovlar.

Центральный банк Узбекистана опубликовал для обсуждения проект постановления по определению предельного размера комиссии при проведении платежей со стороны населения.
Сегодня при оплате коммунальных услуг в кассах банков с потребителей взимается комиссия за услугу. Например, при оплате 100 тысяч сумов за электроэнергию некоторые банки и платёжные сервисы взимали с плательщиков посреднические услуги.
Постановлением президента с 1 мая 2023 года комиссионные платежи (сборы) за оказанные платёжные услуги по платежам, бенефициары которых являются бюджетными и корпоративными заказчиками, будут взыскиваться не с плательщика — физического лица, а путём вычета из суммы платежа независимо от формы оплаты.
При этом размер комиссии будет определён до 1% суммы платежа, однако их общая сумма не может превышать предельных размеров, устанавливаемых Центральным банком.
Согласно проекту, ЦБ предлагает установить предельную комиссию в размере не более 20% БРВ (60,6 тысячи сумов). Если сегодня при оплате суперконтракта на 200 млн сумов, некоторые банки могут взимать 1% (2 млн сумов), то с 1 мая комиссия будет отниматься из суммы платежа и не будет превышать 60,6 тысячи сумов.
Порядок будет распространяться на:
- платежи за все виды государственных пошлин и административных штрафов;
- платежи за государственные услуги, оказываемые центрами государственных услуг, в том числе посредством Единого портала интерактивных государственных услуг;
- платежи дошкольным образовательным организациям, общим средним, средним специальным, профессиональным, высшим образовательным учреждениям, а также учреждениям послевузовского образования, переподготовки, повышения квалификации и здравоохранения;
- платежи за все виды коммунальных услуг;
- платежи за принудительное исполнение судебных актов и актов иных органов, взимаемые органами Бюро принудительного исполнения;
- платежи Электронной торговой платформе E-auksion и Автоматизированной информационной системе K-Savdo;
- платежи за приобретение билетов для проезда в авиационном, железнодорожном и иных видах общественного транспорта.
В дальнейшем в данный перечень могут включаться дополнительные виды платежей.
Обсуждение проекта продлится до 2 мая.
Финансист Отабек Бакиров отметил, что это предложение противоречит статье 62 закона «О банках и банковской деятельности», согласно которой процентные ставки по кредитам, депозитам, размер комиссионного вознаграждения по операциям банка устанавливаются банком самостоятельно. По его словам, большая часть банков и платёжных сервисов по вышеуказанным платежам и так взимают комиссии с поставщиков, а не плательщиков «из-за конкуренции».