Ўзбекистон президенти аҳоли томонидан тўловларни амалга оширишда қўшимча қулайликлар яратиш тўғрисидаги қарорни имзолади, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов.
Ҳужжатга кўра, 2023 йил 1 майдан бошлаб бенефициари бюджет ва корпоратив буюртмачи ҳисобланган тўловлар бўйича тўлов хизматлари кўрсатганлик учун воситачилик ҳақи (йиғимлар) тўлов шаклидан қатъи назар тўловчи — жисмоний шахсдан эмас, балки тўлов суммасидан чегириб қолиш йўли билан ундирилади.
Бунда воситачилик ҳақи миқдори тўлов суммасининг бир фоизигача, бироқ жами суммаси Марказий банк томонидан белгиланадиган чегаравий миқдорлардан кўп бўлмаган миқдорда бўлади.
Ушбу тартиб:
• барча турдаги давлат божи ва маъмурий жарималар бўйича тўловлар;
• давлат хизматлари марказлари томонидан кўрсатиладиган давлат хизматлари, шу жумладан, Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали кўрсатиладиган давлат хизматларига тўловлар;
• мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал, олий ва олий таълимдан кейинги таълим, қайта тайёрлов, малака ошириш ҳамда соғлиқни сақлаш муассасаларига тўловлар;
• барча турдаги коммунал хизматлар учун тўловлар;
• Мажбурий ижро бюроси органлари томонидан суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини мажбурий ижро этиш бўйича ундириладиган тўловлар;
• E-auksion электрон савдо платформаси ва «K-Savdo» автоматлаштирилган ахборот тизимига тўловлар;
• авиа, темир йўл ва бошқа жамоат транспортларига чипталарни харид қилишдаги тўловларга нисбатан татбиқ этилади.

Президент Узбекистана подписал постановление по созданию дополнительных удобств для осуществления платежей населением, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Согласно документу, с 1 мая комиссионные платежи (сборы) за оказанные платёжные услуги по платежам, бенефициары которых являются бюджетными и корпоративными заказчиками, взыскиваются не с плательщика — физического лица, а путём вычета из суммы платежа независимо от формы оплаты.
При этом размер комиссионных платежей будет определён до 1% суммы платежа, однако их общая сумма не может превышать предельных размеров, устанавливаемых Центральным банком.
Порядок будет распространяться на:
- платежи за все виды государственных пошлин и административных штрафов;
- платежи за государственные услуги, оказываемые центрами государственных услуг, в том числе посредством Единого портала интерактивных государственных услуг;
- платежи дошкольным образовательным организациям, общим средним, средним специальным, профессиональным, высшим образовательным учреждениям, а также учреждениям послевузовского образования, переподготовки, повышения квалификации и здравоохранения;
- платежи за все виды коммунальных услуг;
- платежи за принудительное исполнение судебных актов и актов иных органов, взимаемые органами Бюро принудительного исполнения;
- платежи Электронной торговой платформе E-auksion и Автоматизированной информационной системе K-Savdo;
- платежи за приобретение билетов для проезда в авиационном, железнодорожном и иных видах общественного транспорта.
В дальнейшем в данный перечень могут включаться дополнительные виды платежей, отметил Шерзод Асадов.