Davlat xavfsizlik xizmati Yakkabog‘ va Shahrisabz tumanlarining 2 nafar hokim yordamchisi qamoqqa olingani haqida xabar berdi.
Aniqlanishicha, Yakkabog‘ tumanidagi mahallalardan birida hokim yordamchisiga o‘zi norasmiy rahbarlik qiluvchi 2 ta MCHJga qurilish materiallari sotib olish bo‘yicha bankdan 1,7 mlrd so‘mlik imtiyozli kredit ajratilgan. U pulni boshqalar bilan jinoiy til biriktirib, o‘zlashtirish yo‘li bilan talon-toroj qilgani aytilmoqda.
Hozirda mazkur hokim yordamchisi va boshqalarga nisbatan Jinoyat kodeksining 167- (O‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) va 228- (Hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Yana bir holatda esa Shahrisabz tumanidagi mahallalardan birida hokim yordamchisi fuqaro foydalanib kelayotgan 5 gektar yer maydoni auksion savdolariga chiqib ketganidan xabardor bo‘lgani, unga ushbu yer maydonining 50 sotixini qoldirib berish evaziga 500 dollar olgan vaqtida DXX va Bosh prokuratura huzuridagi departament xodimlari tomonidan ushlangani xabar qilindi.
Hozirda mazkur hokim yordamchisiga nisbatan Jinoyat kodeksining 168- (Firibgarlik) va 28,211- (Pora berish) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

В Яккабагском и Шахрисабзском районах Кашкадарьинской области задержаны помощники хокимов по подозрению в мошенничестве и хищении денежных средств, сообщила Служба государственной безопасности Узбекистана.
В первом случае помощник хокима Яккабагского района, оказавшийся неофициальным руководителем двух предприятий, получил льготный кредит на сумму 1,7 млрд сумов в сговоре с другими лицами и присвоил эти деньги.
В их отношении возбуждено уголовное дело по статьям 167 (хищение путём присвоения или растраты) и 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование) Уголовного кодекса Узбекистана.
В Шахрисабзском районе помощник хокима, узнав, что 5 га земли, которой пользуется один из местных жителей, выставлены на аукцион, пообещал оставить ему 50 соток за 500 долларов. При получении этих денег он был задержан.
Возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) 28 (виды соучастников преступления) и 211 (дача взятки).