4 mart kuni «Mehr va oqibat» hayvonlarni himoya qilish jamiyatiga Ahmad Yassaviy kolxozida joylashgan uylarning birida itlar shafqatsizlarcha o‘ldirilayotgani to‘g‘risida murojaat kelib tushgan. Jamiyat volontyorlar IIB xodimlari bilan uyga borgan hamda hovlida qon va o‘nlab it terilarini ko‘rgan.
Xususan, ular 35 ta it va 9 ta kuchukni saqlab qolishga muvaffaq bo‘lgan. 10 ta it «Kavcheg» boshpanasiga, qolganlari esa «Mehr» markaziga olib ketilgan.
Yuqori Chirchiq tumani IIBning aniqlashicha, Ahmad Yassaviy mahallasida yashovchi 1986 yilda tug‘ilgan fuqaro V.X. o‘zining yashash xonadonida 25 dona itni sanitariya qoidalariga zid ravishda saqlagan va ularni so‘yib kelgan.
Hozirda tuman IIB va Veterinariya bo‘limi hamkorligida tegishli hujjatlar rasmiylashtirilgan. So‘yilgan itlarning soni va ushbu fuqaroning itlarni so‘yishdan ko‘zlagan maqsadlariga oydinlik kiritish jarayoni ketmoqda.
Surishtiruvlar davomida aniqlangan ma’lumotlarga ko‘ra qonuniy chora ko‘rilishi ta’minlanadi, deyiladi xabarda.

Житель Юкоричирчикского района Ташкентской области Б. Х., который в своём доме содержал десятки собак и забивал их, получил 10 суток ареста. Об этом по итогам суда 11 марта сообщило Общество защиты животных «Mehr va Oqibat».
8 марта организация сообщила, что её волонтёры, получив заявление о жестоком обращении с животными, посетили дом в махалле «Ахмад Яссави», в котором забивали собак. Пока они ждали сотрудников правопорядка, слышались «душераздирающие визги собак».
«Когда волонтёры вместе с сотрудниками ОВД попали в дом, то увидели следующее: во дворе всюду была кровь, десятки собачьих шкур, которые пытались спрятать, засыпав землёй. Владелец дома заявил, что собак здесь не режут», — говорилось в сообщении.
Волонтёрам удалось спасти 35 собак и 9 щенят. 10 собак увезли в приют «Гавчег», центр Mehr согласился принять остальных.
На суде обвиняемый сказал, что собак в его доме резали только для собственного употребления. Он не смог ответить на вопросы, почему к его дому каждый день привозили собак и соседи весь день слышали, как их убивают.
ГУВД Ташкентской области накануне сообщило, что районный ОВД совместно с отделом ветеринарии устанавливают количество убитых животных и то, с какой целью это делалось.