O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari va Senati a’zolari, Oliy sud rahbariyati bilan uchrashdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot kotibi Sherzod Asadov. Uchrashuvda Konstitutsiyaga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish yuzasidan xalqimiz tomonidan kelib tushgan takliflar yakunlari bo‘yicha maslahatlashuv bo‘lib o‘tdi.
«Deputatlar jamoatchilik tomonidan yuborilgan 200 mingdan ortiq takliflarning har birini sinchiklab o‘rganib chiqishdi, bunda xalqaro tajriba ham inobatga olindi, turli sohalardan yetuk mutaxassislar va ekspertlar jalb etildi», — deya qayd etdi prezident matbuot kotibi.
Bir necha oy davom etgan o‘rganishlar natijasida O‘zbekiston Konstitutsiyasiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi Konstitutsiyaviy qonun loyihasining yakuniy tahriri tayyorlandi.
Xabarda qayd etilishicha, «mazkur qonun loyihasida ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy va davlat boshqaruvi sohalariga oid o‘ta muhim o‘zgarishlar aks etgani sababli qonun loyihasini referendumga qo‘yishdan avval deputatlar O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 83-moddasida belgilangan qonunchilik tashabbusiga ega subyektlar bilan maslahatlashuvlar o‘tkazmoqda».
Bunda parlament va hukumat, jamoatchilik vakillari qonun loyihasiga o‘z takliflari va fikr-mulohazalarini bildirmoqda.
Shuningdek, mazkur qonun loyihasi Konstitutsiyaviy sud tomonidan alohida ko‘rib chiqilishi va xulosa berilishi qayd etildi, degan matbuot kotibi maslahatlashuvlar davom etishini qo‘shimcha qildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 6 марта встретился с депутатами Законодательной палаты и членами Сената Олий Мажлиса, а также руководством Верховного суда, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
На встрече состоялись консультации по итогам рассмотрения поступивших от населения предложений по внесению изменений и дополнений в Конституцию.
«Депутаты внимательно изучили каждое из более чем 200 тысяч предложений, направленных общественностью, при этом был учтён международный опыт, привлечены ведущие специалисты и эксперты из различных сфер», — отметил пресс-секретарь президента.
По итогам продолжавшегося несколько месяцев изучения была подготовлена итоговая редакция проекта Конституционного закона о внесении изменений и дополнений в Конституцию Узбекистана.
Как отмечается в сообщении, «в связи с тем, что проект закона содержит важнейшие изменения социально-экономической, политической сфер и государственного управления, перед вынесением законопроекта на референдум депутаты проводят консультации с субъектами законодательной инициативы, определёнными в статье 83 Конституции Узбекистана».
В этом процессе парламент, правительство и представители общественности высказывают предложения и мнения по проекту закона, отметил Шерзод Асадов.
Данный законопроект будет отдельно рассмотрен Конституционным судом, который даст своё заключение, сообщил он, добавив, что консультации будут продолжены.