3 mart kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Chimkent shahrida norasmiy uchrashuv o‘tkazdilar, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarga muvofiq kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Davlat rahbarlari ikki mamlakat Bosh vazirlari o‘rinbosarlari, maxsus ishchi guruhlar hamraislarining imzolangan bitimlar va qabul qilingan qarorlar ijrosining borishi to‘g‘risida hisobotlarini tingladilar.
Prezidentlar sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika sohalarida amaliy hamkorlikni kengaytirish yuzasidan aniq topshiriqlar berdi.

Президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Казахстана Касым-Жомарт Токаев 3 марта провели неформальную встречу в Шымкенте, сообщила пресс-служба главы государства.
Обсуждены вопросы укрепления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнёрства и союзничества и расширения сотрудничества. Особое внимание было уделено вопросам ускорения проектов кооперации предприятий двух стран.
Главы государств заслушали отчёты заместителей премьер-министров, сопредседателей специальных рабочих групп о ходе исполнения подписанных соглашений и принятых решений.
Президенты также дали поручения по углублению взаимодействия в сферах промышленности, энергетики, сельского хозяйства, транспорта и логистики и подчеркнули важность активизации культурно-гуманитарных обменов.
Кроме того, президенты рассмотрели вопросы региональной повестки и график предстоящих мероприятий, отмечается в сообщении.