Kombinat bayonotida aytilishicha, kondagi tog‘ jinslarini tozalash va rudalarni qazib olish uchun burg‘ulash va portlatish ishlari “normativ talablarga muvofiq” amalga oshiriladi.
“Kon ochish ishlari tog‘ jinslarini, dioritlar va siyenito-dioritlar tub joylashuvlari, shuningdek rudalarni qazib olish uchun amalga oshirib boriladi. Shu o‘rinda ta’kidlab o‘tish zarurki, tub jinslarining qattiqligi Protodyakonov shkalasi koeffitsiyenti bo‘yicha kon maydonida IX dan XIV gachani tashkil qiladi. Yer tuproq (loysimon) jinslarini qazib olishda burg‘ulash va portlatish ishlari olib borilmaydi, faqat tog‘ jinslarining ekskovatsiyasi olib boriladi. Kon maydonida gips jinslari yo‘q, changni bostirish uchun tosh massasiga suv sepish ishlari tashkil etilgan”, — deya qayd etgan OKMK.
Shuningdek, SanPinning №0350−17-sonli “O‘zbekiston Respublikasining aholi yashaydigan hududlarida atmosfera havosini muhofaza qilishning sanitariya normalari va qoidalari”, “Rangli metallarni qazib olish uchun chiqindi to‘plash omborlari va shlamyig‘gichlar” (6.1.3-band) nizomlariga muvofiq, 500 metrlik sanitariya muhofazasi zonasiga rioya qilinishi ta’minlangani aytilgan.
“„Yoshlik I“ koni Olmaliqning janubiy qismida, Toshkent shahridan 61,4 km masofada (azimut yo‘nalishi 333 gradus), Toshkent undan shimolroqda joylashgan. Shamolning o‘rtacha yillik tezligi hududda 1,2 m/sekundga teng, uning ortib ketish ehtimoli 5% va 5 m/sekundgacha teng bulishi mumkin. Shamolning asosiy yo‘nalishi — ustunligi sharqda (azimut 90 gradus) va janubiy-sharqda (azimut 120−135 gradus)ni ko‘rsatishi Toshkent shahri geografik jihatdan shamol esadigan hududda joylashmaganligini isbotlaydi”, — deyiladi kombinat xabarida.
“Konlarni o‘zlashtirish uchun loyiha oldi loyiha hujjatlarida ekologik xavflarning yuzaga kelishi va atrof-muhitga ta’sirining oldini olish choralari hisobga olingan va bajarilayotgan ishlarning atrof-muhitga ta’sirining oldini oladigan choralar ko‘rilgan”, — deyilgan OKMK bayonotida.

Алмалыкский горно-металлургический комбинат (АГМК), расположенный в Ташкентской области, опроверг сообщение Telegram-канала «Эффект Макаренко», в котором говорится, что основная причина пыли в Ташкенте — это то, что АГМК начал вскрышные работы на новом участке месторождения «Ёшлик I».
В сообщении комбината говорится, что буровзрывные работы с целью вскрыши горной породы на месторождении и добычи руды осуществляются «в соответствии с нормативными требованиями».
«Работы проводятся на местах, где коренные породы содержат диориты и сиенито-диориты, а их крепость по шкале Протодьяконова составляет от IX до XIV. Для разработки лёса (глина), составляющего основу вскрыши месторождения, буровзрывные работы не производятся — осуществляется экскавация горной массы. На месторождении отсутствуют гипсовые породы, а в целях пылеподавления организовано орошение горной массы», — заявили в АГМК.
Кроме того, по заявлению предприятия, «обеспечивается строгое соблюдение санитарно-защитной зоны в 500 м в соответствии с требованиями СанПиН №0350−17 „Санитарные нормы и правила по охране атмосферного воздуха населённых мест Республики Узбекистан“, „Отвалы и шламонакопители при добыче цветных металлов“ (п. 6.1.3)».
«Месторождение „Ёшлик I“ находится в южной части города Алмалыка, а Ташкент расположен на расстоянии 61,4 км (азимут направления 333 градусов) в северной части от него. Среднегодовая скорость ветра в районе равна 1,2 м/сек, вероятность её превышения составляет 5% и равна 5 м/сек. Основное направление ветра — восток (азимут 90 градусов) и юго-восток (азимут 120−135 градусов), то есть город Ташкент географически не находится в зоне розы ветров», — сообщил комбинат.
«В предпроектных и проектных решениях по разработке месторождений предусмотрены все факторы возможного возникновения экологических рисков и меры предотвращения негативного влияния проводимых работ на окружающую среду», — добавили в АГМК.