13 yanvar kuni Toshkent tumanlararo iqtisodiy sudida Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligining “Quramax Medical” MCHJga farmatsevtika faoliyatini amalga oshirish uchun berilgan 2019 yil 10 dekabrdagi litsenziyani bekor qilish va qo‘llash uchun yaroqsiz dori vositalarini muomaladan chiqarib, yo‘q qilish to‘g‘risidagi arizasini ko‘rib chiqish bo‘yicha ochiq sud jarayoni bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda Oliy sud matbuot xizmati.
Toshkent tumanlararo iqtisodiy sudining 13 yanvardagi hal qiluv qarori bilan “Quramax Medical” MCHJga farmatsevtika faoliyatini amalga oshirish uchun berilgan 2019 yil 10 dekabrdagi P6580-sonli litsenziya bekor qilinishi va qo‘llash uchun yaroqsiz dori vositalari muomaladan chiqarilib, yo‘q qilinishi belgilandi.
Mazkur iqtisodiy ish bo‘yicha taraflar e’lon qilingan hal qiluv qarori ustidan qonunchilikda belgilangan tartib va muddatda shikoyat qilish mumkinligi ma’lum qilindi.
Sudning huquqiy ta’sir chorasini qo‘llash to‘g‘risidagi ish bo‘yicha ushbu hal qiluv qarori, agar apellyatsiya shikoyati (protesti) berilmasa, qabul qilinganidan keyin o‘n kun o‘tgach qonuniy kuchga kiradi.
Avvalroq SSVning yangi rahbari Amrillo Inoyatov dorixonalarga yo‘llagan xatida Quramax 2022 yilda import qilgan barcha dorilarning sotilishini to‘xtatish haqida ko‘rsatma bergandi. O‘shanda “Dok-1 Maks” va “Ambronol” preparatlarining ro‘yxatdan o‘tkazish guvohnomalarini bekor qilish to‘g‘risida sudga da’vo arizasi ham kiritilgan.
Shuningdek, Marion Biotech kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan va O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tkazilgan barcha turdagi dori vositalari, jumladan, yo‘talga qarshi “Ambronol” siropi savdosi vaqtincha to‘xtatilgan.

Ташкенсткий межрайонный экономической суд удовлетворил иск об отмене лицензии компании Quramax Medikal на ведение фармацевтической деятельности в Узбекистане, выданной Агентством по развитию фармацевтической отрасли 10 декабря 2019 года. Об этом сообщила пресс-служба Верховного суда.
Решением суда также удовлетворено требование о выводе из оборота непригодных к использованию лекарств и их уничтожении.
Верховный суд отметил, что стороны могут обжаловать объявленное решение, в противном случае оно вступит в законную силу через 10 дней после его принятия.
Кроме того, суд вынес частное определение о нарушении требований законодательства в отношении действий или бездействия уполномоченного органа и должностных лиц по данному экономическому делу и направлении его в прокуратуру Ташкента. На это определение может быть также подана апелляция.
Власти Индии приостановили действие фармакологической лицензии компании Marion Biotech. Об этом сообщил Spot со ссылкой на издание BusinessWorld.
Сейчас в отношении фирмы ведётся расследование по поводу выпускавшегося ею сиропа от кашля «Док-1 Макс». По заявлению чиновника штата Уттар-Прадеш, приказ о приостановке производства был издан 10 января, когда компания не смогла предоставить документацию по препарату.
«Док-1 Макс» выпускался только для экспорта в Узбекистан, подчеркнул источник издания. За последние 45 дней производства Marion Biotech отгрузила почти 100 тысяч упаковок препарата.
На сегодняшний день официально подтверждено минимум 20 случаев смертельного исхода в результате использования этого сиропа.
Новый министр здравоохранения Амрилло Иноятов в своём письме аптекам в начале января поручил приостановить продажу всех лекарств, ввезённых компанией Quramax в 2022 году. В нём также сообщалось, что исковое заявление об отмене сертификатов о регистрации препаратов «Док-1 Макс» и «Амбронол» подано в Ташкентский городской суд.