O‘zbekiston Konstitutsiyasi qabul qilinganining 30 yilligi munosabati bilan Shavkat Mirziyoyev afv to‘g‘risidagi hujjatni imzoladi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot kotibi Sherzod Asadov «Gazeta.uz»ga ma’lum qildi.
«Mustaqil O‘zbekiston tarixida ilk bor tuzalish yo‘liga qaytgan 400 ga yaqin mahkum afv etilmoqda. Bu haqdagi tegishli farmon bugun e’lon qilinadi», — dedi u.
7 dekabr kuni prezident xalqqa an’anaviy bayram tabrigi bilan murojaat qiladi. Televideniye orqali yubiley sana munosabati bilan maxsus tashkillashtirilgan tantanali konsert dasturi ham namoyish etiladi.
«Konstitutsiya kuni milliy bayram sifatida butun mamlakat bo‘ylab keng nishonlanmoqda. Mehnat jamoalarida, mahallalarda va ta’lim muassasalarida, joylardagi hokimliklarda sanitariya-epidemiologik vaziyatni hisobga olgan tantanali tadbirlar bo‘lib o‘tmoqda. Faol fuqarolarga „O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga 30 yil“ ko‘krak nishonlari topshirilmoqda», — dedi Sherzod Asadov.
Ayni vaqtda, uning qayd etishicha, prezidentning 7 dekabrdagi ish jadvalida Konstitutsiya kuni munosabati bilan alohida tantanali marosim rejalashtirilmagan edi.
Prezident matbuot kotibining qo‘shimcha qilishicha, «shu kunlarda prezident huzurida mamlakatning kelgusi taraqqiyoti uchun mo‘ljallangan aniq maqsad va vazifalarni ishlab chiqish, kelib tushgan taklif va tashabbuslarni muhokama qilish bo‘yicha faol ish olib borilmoqda».
«Ular yaqin vaqt ichida O‘zbekiston parlamenti va xalqiga yo‘llanishi rejalashtirilgan Murojaatnomadan o‘rin oladi. Prezident Murojaatnomada mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining kelgusi yil uchun ustuvor yo‘nalishlarini belgilab beradi, bir qator muhim islohotlar tashabbusi bilan chiqish qiladi», — dedi Sherzod Asadov.

В связи с 30-й годовщиной Конституции Узбекистана президент Шавкат Мирзиёев инициировал акт о помиловании. Об этом «Газете.uz» сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
«Впервые в истории независимого Узбекистана будут помилованы сразу около 400 осуждённых, вставших на путь исправления. Соответствующий указ будет опубликован сегодня», — сказал он.
7 декабря президент направит традиционное праздничное поздравление народу. По телевидению также будет показан праздничный концерт, специально подготовленный к юбилейной дате.
«День Конституции как национальный праздник широко отмечается по всей стране. Проходят торжественные мероприятия в коллективах, махаллях и образовательных учреждениях, хокимиятах на местах с учётом санитарно-эпидемиологической обстановки. Активным гражданам вручаются нагрудные знаки „30 лет Конституции Республики Узбекистан“», — сказал Шерзод Асадов.
При этом отдельного торжественного мероприятия в связи с Днём Конституции в рабочем графике президента на этот день не было запланировано, отметил он.
Пресс-секретарь президента добавил, что «в эти дни при президенте идёт активная проработка программ, обсуждение поступивших предложений и инициатив для выработки конкретных целей и задач дальнейшего развития страны».
«Они войдут в послание обеим палатам парламента и народу Узбекистана, которое запланировано на ближайшее время. В послании президент определит приоритеты социально-экономического развития на следующий год, инициирует ряд важных реформ», — отметил Шерзод Асадов.