O‘zbekiston-Qozog‘iston chegarasidagi «Navoiy (Zangiota)-Qoplonbek» avtomobil o‘tkazish punktlari, avval xabar qilingandek, 1 noyabrdan emas, 1 dekabrdan yopiladi. Bu haqda Davlat bojxona qo‘mitasi xabar qildi.
Bu bo‘yicha 28 oktabr kuni Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan MDH Hukumat rahbarlari kengashi doirasida O‘zbekiston va Qozog‘iston bosh vazirlari tomonidan mazkur o‘tkazish punktlarini rekonstruksiya va modernizatsiya qilish to‘g‘risida kelishuv amalga oshirilgan.
Shu munosabat bilan 1 noyabr kuni DBQ Raisi A.Mavlonov Zangiota avtomobil o‘tkazish punkti — «Navoiy» chegara bojxona postida bo‘lib, qurilish ishlari bilan tanishdi.
Qurilish rekonstruksiya ishlari ikki davlat o‘tkazish punktlarida bir vaqtning o‘zida boshlanadi va yakunlanadi.
Qayd etilishicha, rekonstruksiyadan so‘ng «Navoiy» chegara bojxona postida avtotransportlar uchun yo‘laklar soni ikki barobarga ko‘payib, transport vositalarini o‘tkazuvchanligi sutkasiga 300 tadan 1000 tagacha oshadi.
Chegaradan o‘tish vaqti 3 marotabagacha qisqaradi va haydovchilarga hamda yo‘lovchilarga shart-sharoitlar yaratiladi.
Fuqarolar hamda tashqi iqtisodiy faoliyat qatnashchilari vaziyatni to‘g‘ri tushunib, yuk avtotransport vositalari o‘tkazuvchanlik imkoniyati yuqori bo‘lgan «Yallama-B.Konыsbayev» o‘tkazish punkti orqali, yengil avtotransport vositalari va fuqarolar o‘zlari uchun qulay bo‘lgan boshqa o‘tkazish punktlari orqali harakatlanishlari mumkin, deyiladi xabarda.
«O‘z navbatida Davlat bojxona qo‘mitasi tomonidan o‘tkazish punktlari rekonstruksiya bo‘layotganligi hisobga olinib, boshqa o‘tkazish punktlarida tirbandliklarni oldini olishga qaratilgan kuch va vositalarni safarbar etish choralari ko‘rildi. Post va unga eltuvchi yo‘llar, tutash hududlar ko‘zdan kechirilib, „Navoiy“ chegara bojxona postini yanada kengaytirish imkoniyatlari tahlil qilindi», — deya qayd etilgan xabarda.

Автомобильный погранично-таможенный пункт пропуска «Навои» («Зангиата») на границе Узбекистана и Казахстана (на казахстанской стороне — «Капланбек») будет закрыт на реконструкцию и модернизацию не с 1 ноября, как сообщалось ранее, а с 1 декабря. Об этом сообщает пресс-служба Государственного таможенного комитета.
В сообщении говорится, что премьер-министры Узбекистана и Казахстана договорились об этом в рамках заседания глав правительств стран СНГ в Астане 28 октября.
1 ноября КПП посетил председатель ГТК Акмалхужа Мавлонов. Он ознакомился с проектом реконструкции, который начнётся и завершится одновременно и с узбекистанской, и с казахстанской стороны.
После реконструкции КПП «Навои» обретёт современный вид, количество проездов для транспорта будет удвоено, а суточная пропускная способность вырастет с 300 до 1000 транспортных средств, отметили в комитете. Время прохода границы сократится в три раза, для водителей будут созданы все необходимые условия.
Модернизация пункта пропуска была предусмотрена указом президента Узбекистана от 27 апреля. До полного закрытия КПП для модернизации здесь начаты работы по демонтажу.
Во время реконструкции водители грузовых автомобилей смогут проезжать границе через КПП «Яллама-Б. Конысбаев», который имеют высокую пропускную способность для этого вида транспорта, а водители легковых автомобилей и пешие граждане могут воспользоваться другими удобными для них пунктами.
Учитывая закрытие КПП «Навои» на реконструкцию, ГТК привлечёт дополнительные силы и средства для предотвращения сильной загруженности других пунктов пропуска.
Глава ГТК и представители комитета во время посещения КПП осмотрели дороги, ведущие к пункту пропуска, и прилегающие территории и обсудили возможности расширения КПП.