Qoraqalpog‘istonda ro‘yxatdan o‘tgan O‘zbekiston mobil operatorlari abonentlari tunda, ham o‘zbek tilida, ham qoraqalpoq tilida Qoraqalpog‘istonning maqomi to‘g‘risidagi Konstitutsiyaning 70−75-moddalari amaldagi tahrirda qolishi va o‘zgarmasligi haqida SMS-xabarnomani olishdi. Bu haqda «Gazete.uz»ga Nukus aholisi xabar berdi, mazkur ma’lumot mobil aloqa operatorlari vakillari tomonidan tasdiqlandi.
Respublikada internetga kirish hali ham cheklangan. Ko‘plab aholi SMS`ni faqat ertalab ko‘rishganini xabar qilishdi.
Asosiy Qonunning yuqorida qayd etilgan moddalari o‘zgartirilmasligi haqida kecha noroziliklar bo‘lib o‘tgan Nukusga borgan prezident Shavkat Mirziyoyev ma’lum qilgandi. U Jo‘qorg‘i Kenges yig‘ilishidagi nutqida shunday degandi: «Qoraqalpoq xalqi norozi bo‘lsa, birorta modda hech qachon o‘zgarmaydi».
Hududda mobil internet o‘tgan hafta oxiri, Bosh qonunga kiritilayotgan o‘zgartirishlar loyihasi haqida ma’lum bo‘lganidan beri deyarli mavjud emas. Shu hafta oxiriga kelib statsionar internet ham ishlamay qoldi. Shu sababli, to‘lov terminallari ishlamayapti, do‘konlarda mahsulotlar mijozlarning ma’lumotlarini daftarga yozib qo‘yib, qarzga berilmoqda. Shunga qaramasdan, mobil aloqa va SMS ishlab turibdi.

Абоненты мобильных операторов Узбекистана, зарегистрированные в Каракалпакстане, ночью получили SMS-сообщение на узбекском, каракалпакском и русском языках о том, что статьи 70−75 Конституции о статусе Каракалпакстана останутся в текущей редакции и не будут меняться. Об этом «Газете.uz» сообщили жители Нукуса, информацию подтвердили представители мобильных операторов.
В республике по-прежнему ограничен доступ в интернет. Многие жители сообщили, что увидели SMS только утром.
О том, что указанные статьи Основного закона менять не будут, накануне заявил президент Шавкат Мирзиёев, прибывший в Нукус на фоне волнений. На совещании в Жокаргы Кенесе президент сказал: «Если каракалпакский народ недоволен, ни одна статья никогда не будет изменена».
Мобильный интернет в регионе практически недоступен с прошлых выходных, когда стало известно о проекте поправок. К концу текущей недели перестал работать и стационарный интернет. Из-за этого не работают терминалы по приёму оплаты, в магазинах дают продукты в долг, записывая данные покупателей в тетради. Телефонная связь и SMS при этом работают.