O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesida so‘zga chiqib, deputatlarning o‘zlari Konstitutsiyada Qoraqalpog‘istonning maqomini o‘zgartirishga oid taklifni kiritgani va ma’qullaganini tanqid qildi. Bu aks etgan videoyozuvni davlat rahbarining matbuot xizmati e’lon qildi.
«Salgina e’tirozim. Mana shu o‘zlaring bosh bo‘lib, o‘zlaring tashabbus bilan chiqib, o‘zlaring so‘zga chiqib, o‘zlaring tasdiqlagansizlar», — dedi u.
«Men har doim ochiqman-ku. Nimaga menga odamlar norozi deb, telefon qilib aytmadinglar. Men ham odam-ku. Menga ham Qoraqalpog‘istonni ertangi kuni, tinchligi kerak-ku. Shuncha qilgan mehnatimizni endi, sharmanda qilish kimga kerak?», — deya savol bilan yuzlandi prezident.
«Maqsad-muddaomiz nima o‘zi?, — deya so‘zida davom etdi u. — Maqsadimiz emin erkin yashash. Har bir odam o‘zini erkin tutishi, millatidan, elatidan, tilidan, dinidan qat’iy nazar Vatanimizda emin-erkin yashash».
«Konstitutsion islohot faqat xalqning ertangi kunini yaxshi qilish uchun. Qoraqalpoq xalqi norozi bo‘lsa, birorta modda hech qachon o‘zgarmaydi», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
«Shuning uchun har bir deputat yana bir marta o‘zining taklifini aytsin. 70, 71, 72, 73, 74, 75-moddalarga bironta o‘zgartirish kiritilmaydi», — dedi davlat rahbari.
Alohida nutqlar va fleshmoblar bilan boshlangan respublika aholisining noroziligi 1 iyul kuni Nukus markazida ommaviy namoyishlarga aylanib ketdi. Vafot etganlar va jarohatlangan haqida xabarlar tarqalmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая в Жокаргы Кенесе Каракалпакстана, упрекнул депутатов в том, что они сами предложили и одобрили поправки в Конституцию, касающиеся статуса Каракалпакстана, и что не сообщили ему о недовольстве людей. Видеозапись выступления опубликовала пресс-служба главы государства.
«У меня небольшая претензия. Вы сами стояли во главе этого, вы сами выступили с инициативой, вы сами подписали, сами выступили и сами одобрили», — сказал он.
«Я же всегда открыт. Почему не позвонил мне и не сказал, что люди недовольны и так далее? Я же тоже человек. Мне тоже нужен завтрашний день Каракалпакстана, мир Каракалпакстана. Мы проделали такой труд, кому нужно его позорить?» — спросил президент.
«Какая у нас вообще цель? — продолжил он. — Цель — жить свободно. Каждый человек должен чувствовать себя и жить свободно в нашей стране вне зависимости от национальности, происхождения, религии, языка».
«Цель конституционной реформы только в том, чтобы улучшить завтрашнюю жизнь людей. Но если каракалпакский народ недоволен, ни одна статья никогда не будет изменена», — заявил Шавкат Мирзиёев.
«Поэтому пусть каждый депутат снова выскажет свои предложения. В статьи 70, 71, 72, 74, 75 [Конституции] ни одно изменение вноситься не будет», — повторил он.
Начавшись с отдельных выступлений и флешмобов, недовольство жителей республики переросло в массовую демонстрацию в центре Нукуса 1 июля. Сообщается о погибших и раненых.
2 июля президент своим указом ввёл чрезвычайное положение в Каракалпакстане на месяц в целях «обеспечения безопасности граждан, защиты их прав и свобод, восстановления законности и правопорядка». На этот период вводятся комендантский час и другие ограничения.