O‘zbekiston IIV Qoraqalpog‘istonning Nukus shahridagi fuqarolarning noqonuniy namoyishlari yuzasidan ma’lumot berdi.
Unda qayd etilishicha, joriy yilning 1 iyul kuni soat taxminan 15.00 lardan boshlab Qoraqalpog‘iston Respublikasi Nukus shahrida ayrim fuqarolar, respublikamizda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarni noto‘g‘ri talqin qilishlari oqibatida, kutilmaganda ko‘cha yurishlarini tashkil qilib, Nukusning Markaziy dehqon bozorida to‘planib, namoyishlar uyushtirishgan.
Mazkur holat yuzasidan, jamoat tartibini buzilishini oldini olish hamda fuqarolar tomonidan turli tartibbuzarliklarni sodir etishlariga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida, dehqon bozori hududiga huquqni muhofaza qilish organlarining kuch va vositalari jalb etilgan, deyiladi xabarda.
Hozirda jamoat tartibi tiklanib, fuqarolarning qonunbuzarlik holatlariga yo‘l qo‘ymasliklari va barcha murojaatlari o‘rnatilgan tartibda ko‘rib chiqilishi bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borilmoqda.
«Gazeta.uz»ning Nukusdagi manbalari hozirda shahar markazida odamlar tarqala boshlaganini xabar qildi. Namoyishchilar bilan uchrashish uchun Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi raisi Murat Kamolov keldi. U namoyishchilar ozod etilishini talab qilgan faol Dauletmurat Tajimuratovning yonida gapirdi.

Министерство внутренних дел Узбекистана вечером в пятницу опубликовало заявление по поводу массовой демонстрации в столице Каракалпакстана Нукусе.
Здание дома быта «Кристалл» напротив рынка в центре Нукуса.
В заявлении пресс-службы МВД говорится: «1 июля т. г., начиная примерно с 15:00 часов некоторые граждане Каракалпакстана в результате неправильного толкования конституционных реформ, проводимых в республике, незапланированно устроили шествия по г. Нукус , после чего собрались на территории центрального дехканского рынка и организовали незаконную демонстрацию».
«С целью недопущения нарушения общественного порядка и пресечения совершения гражданами различных правонарушений на территории дехканского рынка были задействованы силы и средства правоохранительных органов», — отмечается в сообщении.
«В настоящее время общественный порядок на месте восстановлен, с гражданами проводится работа по разъяснению о недопустимости нарушений законодательства, а также рассмотрению обращений граждан в установленном порядке», — говорится в заявлении.
Источники «Газеты.uz» в Нукусе сообщают, что люди в центре города начали расходиться. На встречу с демонстрантами пришёл председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана Мурат Камалов. Он выступил рядом с активистом Даулетмуратом Тажимуратовым, освобождения которого требовали демонстранты.